NASA виявили на Марсі органічні сполуки. Вони найбільші з коли-небудь знайдених
Джерело: The Guardian
Марсохід NASA Curiosity знайшов найбільші органічні сполуки, коли-небудь виявлені на Марсі. Сполуки виявили у зразку породи віком 3,7 млрд років, зібраному в затоці Єллоунайф — древньому марсіанському озері, де в минулому були всі складники, необхідні для життя.
Тести на борту марсохода показали, що камінь містить довголанцюгові алкани, органічні молекули, які, як вважають, є залишками жирних кислот. Ці сполуки можуть утворюватися в результаті неорганічних хімічних реакцій, але вони є важливими компонентами клітинних мембран усіх живих організмів на Землі.
“Ці молекули можуть бути створені хімічним або біологічним шляхом. Якщо на Марсі є довголанцюгові жирні кислоти, то вони могли з’явитися — і це лише одна з гіпотез — внаслідок деградації мембран клітин, що існували 3,7 млрд років тому”, – сказала докторка Кароліна Фрейсіне, хімік-аналітик, яка очолювала дослідження в Лабораторії атмосферних і космічних спостережень в Гійанкурі.
З моменту посадки на Марс у 2012 році марсохід Curiosity пройшов понад 32 км через кратер Гейла. За шість років місії він виявив сліди органіки в древньому глинистому камені, але всі вони були відносно короткими молекулами з вуглецевим ланцюжком.
Для останнього дослідження Фрейсіне та її колеги розробили нову процедуру, щоб протестувати більшу кількість зразків. Цього разу Curiosity виявив набагато більші органічні речовини, а саме декан, ундекан і додекан.
Робота на Землі показала, що зразок марсіанської породи, відомий як Камберленд, ймовірно, містив карбонові кислоти, або жирні кислоти, які в процесі нагрівання перетворилися на алкани.
Джон Ейлер, професор геології та геохімії Каліфорнійського технологічного інституту, каже, що аналіз різних ізотопів вуглецю і водню в органіці може розкрити їхнє походження. Однак для цього потрібне обладнання, яке є лише в кількох лабораторіях на Землі.
“Наразі не існує правдоподібного шляху для проведення таких вимірювань за допомогою приладу на Марсі. Результати, представлені в цій статті, дають нам найкращі шанси на виявлення залишків життя на Марсі. Але для того, щоб остаточно затвердити цю ідею, необхідно повернути ці зразки на Землю”, – сказав він.
- Китайсько-американська команда вчених знайшла на Марсі прадавні пляжі. Це доводить, що колись на Марсі могли існувати не тільки окремі озера, наповнені водою, а й океани.
Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявила, що внаслідок посилення військових операцій у секторі Гази ізраїльським силам вдалося встановити контроль над близько 65% території анклаву.
Міністерство закордонних справ Вірменії передало послу Росії у Єревані Сергію Копиркіну ноту протесту через заяви офіційних осіб та публікації у російських державних медіа на адресу влади Вірменії.
Агентство з охорони довкілля США відправило в адміністративну відпустку 139 співробітників через те, що вони підписали лист з критикою політики президента Дональда Трампа.
У Німеччині внаслідок аварії автобуса постраждали четверо українців. Одного з постраждалих із кількома забоями та гематомами госпіталізували до місцевої клініки, іншим трьом після огляду надали квитки для подальшої подорожі. Про це повідомили у Міністерстві закордонних справ.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.