1 квітня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
1 квітня відзначають День сміху та Міжнародний день птахів (День орнітолога). Християни сьогодні вшановують преподобну Марію Єгипетську.
День сміху: жартівливе свято, особливістю якого є дотепні розіграші. Попри те, що свято неофіційне, воно дуже популярне в багатьох країнах, і кожна має для нього свої особливі традиції. В одних країнах 1 квітня називають Днем сміху, в інших – Днем дурня. В цей день кожен не проти пожартувати над оточуючими, ніхто не застрахований від розіграшів і навіть найсерйозніші мимоволі посміхаються.
Міжнародний день птахів (День орнітолога): екологічне свято, було засноване Чарльзом Альманзо Бебкоком, директором шкіл Ойл-Ситі, у 1894 році. 1 квітня 1902 року одинадцять європейських держав підписали Міжнародну конвенцію з охорони птахів, корисних у сільському господарстві. Конвенція вступила в дію 12 грудня 1905 року. У різних країнах її було ратифіковано протягом 1906-1932 років. Вважають, що саме ця подія стала приводом для святкування Міжнародного дня птахів.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Таїланд : День цивільної служби
- Ісландія – День інженера
- Танзанія – День посадки дерев
- Мальта – День свободи
- Сан-Марино – Початок введення посади Капітана-регента
- Кіпр – День початку національно-визвольної боротьби проти англійських колонізаторів
- ПАР – День сім’ї.
- КНР – День кави.
- Японія – Початок Міяко-одорі
- Іран – День Ісламської Республіки Іран
Цього дня у світі:
- 527 — початок правління римського імператора Юстиніана І.
- 1579 — Стефан Баторій заснував перший у Балтії Віленський університет.
- 1889 — у Чикаго з’явилася в продажу перша у світі посудомийна машина, створена Джозефіною Кокрейн.
- 1890 — бельгійський емігрант Шарль ван Деполь отримав у США патент на перший тролейбус.
- 1906 — підписана міжнародна конвенція з охорони птахів. Відзначається Міжнародний день птахів.
Патріотична маніфестація в Києві 19 березня 1917 - 1917 — у Києві відбулося Свято Свободи — одна з найбільших національних маніфестацій в історії України (дата за н.ст.).
- 1918 — сформовані Королівські повітряні сили Великої Британії.
- 1919 — Асканію-Нову оголошено народним заповідним парком (розвивався Ф. Фальц-Фейном з 1874 р.).
- 1924 — Адольф Гітлер засуджений на п’ять років неволі за Пивний путч.
- 1933 — нацисти організували бойкот єврейських підприємств у відплату за “змову євреїв усього світу проти Німеччини”.
- 1937 — Бірму відокремлено від Індії.
- 1939 — після капітуляції останніх республіканських сил генерал Франко проголосив перемогу в Громадянській війні в Іспанії.
- 1946 — Сінгапур став британською коронною колонією; утворено Малайський Союз.
- 1976 — Стів Джобс та Стів Возняк заснували Apple.
- 1979 — за результатами всенародного референдуму аятола Хомейні проголосив Іран ісламською республікою.
- 1981 — в СРСР уперше введено літній час.
- 1999 — набрав чинності Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (діяв до 2019 р.)
- 2009 — Албанія і Хорватія приєдналися до НАТО.
- 2016 — наступ військ Азербайджану на Карабах, або так звана “4-денна війна”
- 2022 — Київська область була повністю звільнена від російських окупантів.
Яке сьогодні церковне свято:
Православне свято 1 квітня – день пам’яті преподобної Марії Єгипетської, грішниці, яка стала святою.
Марія жила в середині V століття, в Єгипті. У 12 років вона пішла з дому в Олександрію і там стала блудницею. До 30 років вона вела розпусний спосіб життя, поки випадково з групою прочан не потрапила до Єрусалима, до храму Гробу Господнього. Але Марія не змогла зайти до церкви – якась невідома сила не пускала її. Тоді дівчина стала в притворі храму і почала молитися та плакати перед іконою Богородиці – і змогла увійти всередину. Там Марія почула голос: “Якщо перейдеш за Йордан, то знайдеш блаженний спокій”.
Вона так і зробила: перейшла річку і наступні 47 років провела на повній самоті в пустелі, в молитві та покаянні. Лише один раз її зустрів ієромонах Зосима, його Марія попросила прийти через рік причастити її. Чернець так і зробив: він побачив, як жінка перейшла з іншого берега Йордану по воді, немов по суші. Ще через рік Зосима знайшов тіло Марії в пустелі, там і поховав у могилі, яку для неї вирив лев.
Преподобна Марія прославилася як велика свята. Її історію згадують як приклад покаяння – він показує, що в людини завжди є вибір, що завжди можна відмовитися від згубного шляху й обрати шлях чесності та порядності.
Прикмети:
- Сині хмари – до дощу і потепління.
- Грім гримить – буде тепле літо, а якщо одна блискавка – буде посуха.
- На небі немає зірок – до тепла.
- Сонячна погода сьогодні – так буде ще кілька місяців.
Традиції:
- Марія Єгипетська вважається покровителькою жінок, які каються. У православне свято сьогодні святій моляться, щоб дала сил впоратися зі своїми гріхами, просять відвести від гріха і благословити на вірність і цнотливість.
- За народним повір’ям у Мар’їн день потрібно вимити вхідні двері і повісити на них підкову – вірять, що так будинок буде захищений від зла і нечисті.
Іменини сьогодні святкують:
Юхим, Макар, Марія.
- За даними синоптиків у вівторок, 1 квітня, в Україні очікується хмарна погода з дощами.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 31 березня.
Американський фінансовий журналіст та автор книг Джеймс Суровецький розповів, як, ймовірно, Білий дім розраховував тарифні ставки для товарів з інших країн.
Уряд Угорщини офіційно повідомив про вихід з Міжнародного кримінального суду (МКС) у день візиту прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, щодо якого видано ордер на арешт.
Міністерство оборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України безпілотні авіаційні комплекси українського виробництва “Амага-10”.
Міністерка економіки України Юлія Свириденко пояснила, що означають для української економіки введення 10%-го мита на товари, яке запровадили США.
Телеканал Fox анонсував продовження мультсеріалів “Сімпсони”, “Гріфіни” та “Бургери Боба” ще на чотири сезони, а також повідомив про повернення на екрани “Американського тата”, який також продовжать на стільки ж сезонів.