Угорщина має намір оголосили про вихід з МКС – Free Europe
Джерело: Free Europe
Угорщина виходить з Міжнародного кримінального суду, про це запрошеним дипломатам повідомив міністр юстиції Бенсе Тузсон на зустрічі послів, що відбулася минулого тижня в Міністерстві закордонних справ і торгівлі.
Офіційне оголошення можуть зробити під час візиту прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу до Будапешта.
ЗМІ дізналися подробиці про те, що станеться, якщо Угорщина відмовиться від членства в Міжнародному кримінальному суді. Відповідно до цього уряд подає до Національних зборів пропозицію про відкликання, після чого, якщо більшість приймає її, офіційно ініціює відкликання. За словами джерела, знайомого з ситуацією, весь процес може тривати до року.
У листопаді 2024 року МКС видав ордер на арешт Нетаньягу за звинуваченнями у воєнних злочинах, скоєних під час конфлікту в Газі. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відмовився виконувати цей ордер, назвавши рішення суду “політично вмотивованим” та запросивши Нетаньягу з офіційним візитом до Будапешта.
Рішення Угорщини викликало критику з боку міжнародних правозахисних організацій. Human Rights Watch закликала угорську владу дотримуватися своїх зобов’язань перед МКС та заарештувати Нетаньягу відповідно до виданого ордера.
Раніше, після видання ордерів на арешт Нетаньягу та колишнього міністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта, Франція заявляла про готовність виконати свої зобов’язання як країна-член МКС. Проте ця позиція змінилася на тлі дипломатичних подій, зокрема після зупинення вогню в Лівані за підтримки Парижа.
Ізраїль, зі свого боку, назвав ордери МКС “безпідставними” і заявив про намір оскаржити їх. За словами представників ізраїльського уряду, якщо суд відхилить апеляцію, це покаже упередженість МКС стосовно Ізраїлю.
Ситуація викликала суперечки серед міжнародних правозахисників. Amnesty International France вважає, що французька позиція суперечить принципам Римського статуту, згідно з якими ніхто не має імунітету перед судом, включно з главами держав.
Раніше МКС постановив, що стаття 98 Римського статуту, на яку посилається Франція, є процедурним правилом і не гарантує імунітету від звинувачень у воєнних злочинах.
- Ізраїль та США засудили рішення МКС, тоді як глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель сказав, що ордер не є політичним і всі члени ЄС повинні поважати і виконувати рішення суду.
- Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що не виконуватиме ордер Міжнародного кримінального суду щодо арешту прем’єр-міністра Ізраїля Біньяміна Нетаньягу та запросив його з візитом.
- Міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац заявив про заборону генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу в’їжджати до країни, пояснюючи це тим, що той не висловив чіткого осуду масованого ракетного нападу Ірану на Ізраїль.
Конституційний суд Південної Кореї одноголосно підтримав імпічмент президента Юн Сок Йоля, остаточно усунувши його з посади через короткочасне запровадження воєнного стану в грудні.
В. о. генерального інспектора міноборони США розслідуватиме використання главою Пентагону Пітом Гегсетом месенджера Signal для обговорення з іншими посадовцями атак на Ємен.
Вранці 4 квітня на Дніпропетровщині вибухнув автомобіль одного з місцевих посадовців. Є постраждалі.
За повідомленням ЗМІ, очільник Пентагону не відвідає засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”, заплановане на 11 квітня. Це буде вперше, коли США пропустять зустріч.
Триває 1136-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 920 тисяч осіб.