Жінки більш вразливі до факторів ризику серцевих захворювань – дослідження
Джерело: Health
Нові наукові дані свідчать, що деякі чинники ризику розвитку серцево-судинних захворювань, такі як неправильне харчування чи високий рівень холестерину, мають значно сильніший вплив на жінок, ніж на чоловіків.
Науковці представили результати свого дослідження на щорічній сесії Американського коледжу кардіології. Вони з’ясували, що жінки майже вдвічі частіше за чоловіків дотримуються здорового способу життя. Водночас недостатньо здоровий раціон, підвищений рівень ліпідів у крові та високий артеріальний тиск збільшують ризик розвитку серцевих захворювань у жінок значно більше, ніж у чоловіків.
Докторка Рейчел Бонд, директорка жіночого кардіологічного здоров’я в Dignity Health в Арізоні, зазначила, що серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті як серед жінок, так і серед чоловіків у США. Однак фактори ризику таких хвороб часто недооцінюються у жінок і недостатньо лікуються. Також їм рідше дають поради щодо зміни способу життя, додала вона.
За словами доктора Маніша Суда, автора дослідження та кардіолога з медичного центру Sunnybrook у Торонто, результати роботи свідчать, що підхід до оцінки ризику серцевих хвороб має бути більш індивідуальним, а не універсальним.
Основні фактори ризику
Понад 175 000 канадців взяли участь в дослідженні, яке проводилося з 2009 по 2017 рік.
Жоден з учасників не мав серцевих хвороб на момент початку дослідження. Вони надавали інформацію про свій раціон, сон, рівень фізичної активності, тиск, рівень холестерину та глюкози, а також повідомляли, чи страждають на ожиріння або вживають нікотин.
У дослідження взяли участь чоловіки та жінки віком від 47 до 50 років.
Виявилося, що 54% жінок дотримуються ідеального раціону (щонайменше п’ять порцій фруктів і овочів на день), тоді як серед чоловіків цей показник склав лише 35%. Крім того, 73% жінок мали здоровий артеріальний тиск, порівняно з 68% чоловіків.
Попри це, жінки поступалися чоловікам у рівні фізичної активності – достатній рівень навантаження отримували лише 70% жінок проти 73% чоловіків.
Дослідники виявили, що низькі показники здорового способу життя були пов’язані з підвищеним ризиком серцево-судинних хвороб в обох статей. Водночас для жінок ця кореляція була майже вдвічі сильнішою.
Що це означає для жінок?
У майбутніх дослідженнях науковці планують детальніше вивчити вплив гормонів та менопаузи на розвиток серцевих захворювань у жінок.
Раніше вже було висунуто гіпотезу, що естроген має захисний ефект для серця. Проте в новому дослідженні не вдалося точно встановити, наскільки саме гормональні зміни впливають на підвищений ризик серцевих захворювань у жінок.
Докторка Бонд зауважила, що лікарі мають враховувати індивідуальні ризики жінок при консультуванні пацієнток. Наприклад, раніше було встановлено, що жінки, які курять стільки ж, скільки й чоловіки, мають на 25% вищий ризик розвитку серцевих хвороб.
- Дослідження виявило, що у Марії Браньяс Морери, яка померла у 117 років, були гени, які зберігали її клітини молодшими за її реальний вік.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.
У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.