3 квітня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
3 квітня відзначають Всесвітній день вечірки, Всесвітній день водних тварин, День мобільного телефона, День народження штрих-коду, День народження кавомолки та День дитячої йоги. Християни сьогодні вшановують преподобного Микиту Сповідника.
Всесвітній день вечірки: ідея всесвітнього святкування вперше з’явилася у фантастичному романі американської письменниці Ванни Бонта “Політ” (1995). У книзі описано, як усі люди по всьому світу святкують одночасно, створюючи глобальну синхронізацію святкових моментів. Однак в реальності свято вперше відзначили у 2000 році. Воно стало популярним завдяки зусиллям людей, які прагнули створити без політичних чи релігійних бар’єрів можливість для глобальної єдності через святкування.
Всесвітній день водних тварин: вперше цей день відзначили 3 квітня 2020 року. Відтоді захід проводиться щороку, щоб привернути увагу до важливості захисту мешканців водного світу та підвищити обізнаність про їхні проблеми.
День мобільного телефона: саме 3 квітня 1973 року на Манхеттені був здійснений перший у світі дзвінок стільниковим телефоном. Цей момент став початком ери мобільного зв’язку, яку ми тепер сприймаємо як щось звичне.
День народження штрих-коду: саме цього дня в 1973 році компанія IBM показала світові розробку штрихового коду, яку спільно створили Норман Джозеф Вудланд та Бернард Сільвер. Проєкти з індивідуальним маркуванням товарів з’явилися на кілька десятиріч раніше.
День народження кавомолки: саме цього дня у 1829 році Джеймс Каррінгтон запатентував ручну кавомолку.
День дитячої йоги: вперше цей день відзначили у 2016 році. Метою Дня дитячої йоги є підвищення поінформованості суспільства щодо позитивного впливу йоги на дитячий організм, залучення до занять йогою молодшого покоління.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Бахрейн, Ліван, Ірак – Ашура
- Гвінея – День проголошення Другої республіки
- Киргизстан – День бухгалтерів та аудиторів
- Естонія – День дурня
Цього дня у світі:
- 1043 — Едуарда Сповідника короновано на англійський престол
- 1502 — розпочалась четверта експедиція Христофора Колумба до берегів Америки
- 1559 — підписано Като-Камбрезький мир, який завершив Італійські війни 1494—1559 років
- 1789 — корабель “Баунті” на чолі з капітаном Вільямом Блаєм вийшов з Таїті і взяв курс на схід, в Америку
- 1863 — в США вручено перші військово-морські медалі
- 1879 — в болгарському місті Тирново були скликані Великі народні збори, на яких столицею держави було обрано місто Софія, яке на той час налічувало всього 3 000 будинків і 12 000 мешканців
- 1885 — Готтліб Даймлер отримав німецький патент на високошвидкісний бензиновий чотиритактний двигун “Standuhr”
- 1886 — в Мілані була заснована (італ. La Gazzetta dello Sport) — найавторитетніше спортивне видання Європи
- 1907 — створено Університет Саскачевану (Канада)
- 1910 — вперше здійснено сходження на найвищу вершину Північної Америки Мак-Кінлі (6193 м) на Алясці
- 1913 — лідерка англійських суфражисток Еммелін Панкгерст обвинувачена у підбурюванні до підпалів і засуджена до трьох років ув’язнення
- 1918 — Перша світова війна: французького маршала Фердинанда Фоша призначено головнокомандувачем військ Антанти на західному фронті
- 1933 — у Херсоні український хірург Юрій Вороний вперше у світі виконав клінічну пересадку нирки (26-річній жінці пересадили орган 60-річного померлого чоловіка)
- 1933 — літак уперше перелетів через Еверест
- 1940 — почалися розстріли польських офіцерів із радянських таборів у Старобільську, Осташкові, Козельську (“Катинська трагедія”)
- 1948 — президент США Гаррі Трумен затвердив Акт про надання країнам грошової допомоги — знаний як “план Маршалла”
- 1953 — звільнені та поновлені на роботі усі обвинувачені в останній сталінській репресивній “справі лікарів”
- 1966 — радянська автоматична міжпланетна станція “Луна-10” виведена на орбіту Місяця і стала його першим штучним супутником
- 1973 — заснована літературна премія імені Павла Тичини
- 1973 — перший дзвінок стільниковим телефоном: Мартін Купер з Motorola набрав конкурентів із Bell Labs
- 1975 — Анатолій Карпов став чемпіоном світу з шахів, оскільки Боббі Фішер відмовився з ним грати
- 1981 — вийшов друком перший номер польського незалежного профспілкового видання “Тижневик Солідарність”
- 1987 — у приміщенні штаб-квартири Всесвітньої організації охорони здоров’я заборонили палити.
- 1990 — над Львівською ратушею вперше в обласному центрі України офіційно піднято синьо-жовтий прапор, перед тим освячений у греко-католицькому кафедральному соборі Святого Юра
- 1999 — збройні сили НАТО завдали першого повітряного удару по столиці Югославії Белграду
- 2007 — французький швидкісний поїзд “TGV” встановив новий світовий рекорд швидкості для пасажирського поїзда: 574,8 км/год.
- 2017 — стався теракт-вибух у Петербурзькому метро, внаслідок якого загинуло 14 осіб, поранено 45 і постраждало понад 50.
Яке сьогодні церковне свято:
Православне свято 3 квітня – день пам’яті преподобного Микити Сповідника, ігумена Мідікійського. Микита Сповідник жив у VIII-IX століттях. Він народився в Кесарії Віфінській (нині – територія Туреччини), виховувався в християнських традиціях. В юності прислуговував у церкві, а потім прийняв чернецтво в Мідікійському монастирі. Через деякий час став пресвітером, а потім і ігуменом обителі.
Преподобний Микита мав дар зцілення. За імператора Лева Вірменина Микиту Сповідника відправили до в’язниці – за те, що він викривав єретиків та іконоборців. Але і там він невпинно молився і творив чудеса.
Святі мощі преподобного також мають здатність зцілювати. Микиту Сповідника вважають захисником слабких – дітей і хворих людей.
Прикмети:
- Дощ сьогодні – весна буде пізньою і непогожою.
- Сонячна погода стоїть – буде спекотне літо і гарний урожай.
- Багато березового соку – літо буде дощове.
- Грім гримить – погода незабаром зіпсується.
Традиції:
- Якщо цього дня вмитися відстояною водою, а потім вилити її під молоде деревце, то в людини додасться сил.
- Наші пращури в цей день вшановували водойми, а також викопували й освячували колодязі. Для міцного здоров’я, за прикметами, сьогодні треба випити води з джерела.
Іменини сьогодні святкують:
Микита, Ксенія, Юлія, Марина, Альбіна.
- За даними синоптиків у четвер, 3 квітня, в окремих областях пройдуть опади.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 2 квітня.
За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Російські військові залишали за собою слід насильства всюди, куди приходили. Така кількість злочинів свідчить, що ці злочини — не випадковість, а частина цілеспрямованої політики знищення України. Українська судова система поки що не відображає масштабів і системності цих злочинів. У вироках бракує контексту — судді часто не відтворюють повної картини дій Росії проти цивільного населення України. Експертка МІПЛ з міжнародного гуманітарного права Анна Рассамахіна пояснила як це виправити й чому це критично важливо для справедливості.
Вірменський президент Ваагн Хачатурян 4 квітня підписав закон про початок вступу Вірменії до Європейського Союзу.
На засіданні 4 квітня уряд Норвегії затвердив збільшення допомоги Україні у 2025 році до 85 мільярдів крон ($7,8 млрд).
Колишньому розвіднику Роману Червінському продовжили запобіжний захід, однак частково пом’якшили його: чоловікові дозволили зняти електронний браслет, а також повернули закордонний паспорт.
Європейські союзники України та Канада закликали очільника Росії Володимира Путіна негайно відповісти на пропозицію США щодо часткового припинення вогню, яку Київ прийняв без жодних умов.