Непал планує обмежити дозволи для сходження на Еверест

Джерело: Reuters

Непал планує видавати дозволи на сходження на Еверест лише тим альпіністам, які вже мають досвід підкорення принаймні однієї гімалайської вершини заввишки понад 7000 метрів. Така ініціатива є частиною проєкту нового закону, спрямованого на зменшення переповненості маршруту та підвищення безпеки на горі.

Непал, який значною мірою залежить від альпінізму, трекінгу і туризму як джерела іноземної валюти, зіткнувся з критикою за те, що дозволяє занадто великій кількості альпіністів, в тому числі недосвідчених, намагатися піднятися на вершину висотою 8 849 метрів. Це часто призводить до довгих черг альпіністів у “зоні смерті” – зоні під вершиною з недостатньою кількістю природного кисню для виживання.

Перенаселеність маршрутів часто називають однією з головних причин численних смертей на Евересті. У 2023 році, коли Непал видав рекордні 478 дозволів на сходження, загинули щонайменше 12 альпіністів, ще п’ятеро зникли безвісти. Для порівняння, роком раніше жертв було восьмеро.

Згідно з проєктом нового закону, дозвіл на сходження на Еверест надаватимуть лише тим альпіністам, які зможуть підтвердити успішне підкорення принаймні однієї гори заввишки понад 7000 метрів у Непалі. Також у проєкті закону передбачено, що право працювати гірськими гідами матимуть лише громадяни Непалу.

Законопроєкт зареєстрований у Національній Асамблеї — верхній палаті парламенту, де правляча коаліція має достатню більшість для його ухвалення. Тим часом міжнародні оператори експедицій закликають Непал дозволити зараховувати сходження на будь-яку гору заввишки понад 7000 метрів, а не лише на гімалайську, як підставу для отримання дозволу на підйом на Еверест.

Водночас оператори міжнародних експедицій розкритикували запропонований законопроєкт. Гаррет Медісон з американської компанії Madison Mountaineering вважає, що дозвіл на сходження на Еверест слід надавати всім альпіністам, які вже підкорили гору заввишки щонайменше 6500 метрів, незалежно від країни.

А Лукас Фуртенбах з австрійської Furtenbach Adventures заявив, що в Непалі може бракувати кваліфікованих гірських гідів, тому закликав не забороняти участь іноземних фахівців у таких експедиціях.

Спеціальний представник президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог назвав абсурдною ідею триденного перемир’я між 8 та 11 травня.

29 квітня Верховна Рада підтримала в другому читанні законопроєкт № 11309 про посилення адміністративної відповідальності за правопорушення на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. Документ передбачає підвищення штрафів за порушення правил охорони заповідних територій у 50 разів.

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що, мовляв, “денацифікація” має бути проведена не лише в Україні, а й в усіх країнах Європи, де спостерігаються ознаки “ідеології нацизму”.

Космічна місія дистанційного зондування Землі “Sentinel-2”, яка була запущена Європейським космічним агентством (ESA), сфотографувала частину Великого Бар’єрного рифу уздовж східного узбережжя Австралії.

Журналістські матеріали The Washington Post тепер відображатимуться у пошукових відповідях ChatGPT.