У Німеччині лідери ХДС/ХСС та СДПН підписали коаліційну угоду
Джерело: Ntv.de
5 травня у Німеччині офіційно сформували новий уряд. Країна отримала п’яту в історії Федеративної Республіки союз християнських демократів (ХДС/ХСС) і соціал-демократів (СДПН).
У Берліні лідери трьох партій — Фрідріх Мерц (ХДС), Маркус Зьодер (ХСС) та Ларс Клінгбайль (СДПН) — підписали коаліційну угоду у 144 сторінки під назвою “Відповідальність за Німеччину”.
У новому уряді буде 18 міністрів: десять чоловіків та вісім жінок. Серед новацій — створення Міністерства цифровізації та модернізації. Середній вік міністрів зріс із 50,4 до 53,1 року.
Вже 6 травня заплановано голосування в Бундестазі за обрання Мерца федеральним канцлером. Для перемоги йому необхідно здобути щонайменше 316 голосів — саме стільки становить абсолютна більшість у парламенті. Союз ХДС/ХСС та СДПН наразі має 328 мандатів, тож обрання Мерца вважається практично гарантованим.
Після голосування майбутній канцлер отримає офіційну грамоту з рук президента Франка-Вальтера Штайнмаєра в палаці Бельвю. Після чого весь уряд на чолі з канцлером має принести присягу у Бундестазі.
Коаліція “практичних рішень”
Фрідріх Мерц заявив, що новий кабінет має на меті “зосереджено та відповідально повернути Німеччину на шлях реформ і інвестицій”. За його словами, Європа чекає на активнішу роль Німеччини у спільних проєктах.
Кандидат у віцеканцлери від СДПН Ларс Клінгбайль наголосив на важливості командної роботи й озвучив гасло для нової коаліції: “Німеччині потрібно менше адміністраторів і більше діячів”. Лідер ХСС Маркус Зьодер закликав до “повної потужності для Німеччини” та запровадження “німецького темпу” у реалізації реформ.
Цю коаліцію вже охрестили “коаліцією рішень” (Arbeitskoalition). Через відносно невелику перевагу у парламенті (лише 52% мандатів) новий союз формально вже не вважається “великою коаліцією”, як це було в 1960-х чи 2000-х роках.
Серед основних викликів нового уряду:
- Відновлення економіки, що демонструє ознаки слабкості;
- Обмеження нерегулярної міграції;
- Стабілізація бюджету;
- Зовнішньополітичне переосмислення ролі Німеччини після зміни курсу США та з огляду на загрози з боку Росії.
Перші результати своєї діяльності уряд обіцяє продемонструвати вже до літа.
- Мерц назвав російський ракетний по місту Суми у Вербну неділю “серйозним воєнним злочином”. Тому, наголосив, Україні потрібна сильна допомога у воєнному протистоянні.
- У відповідь на зростаючі загрози з боку дезінформаційних кампаній Німеччина створила спеціальну робочу групу. Ініціатива є наступним кроком у реалізації першої стратегії національної безпеки правлячої коаліції. У стратегії Росія була виділена як головна загроза безпеці країни.
- У Росії, очевидно, почали розробляти стратегію впливу на майбутнього канцлера Німеччини Фрідріха Мерца.
Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко поінформував, що у межах кампанія декларування доходів за 2024 рік, громадяни України задекларували загалом 326 мільярдів гривень, що на 107 млрд більше проти минулого року.
У 2026 році очікується початок роботи Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.
Західні союзники України ведуть переговори про постачання додаткових зенітно-ракетних комплексів Patriot і прагнуть досягти домовленості до саміту НАТО, котрий відбудеться наприкінці червня, поінформувало обізнане джерело.
5 травня адміністрація президента США Дональда Трампа розпочала програму добровільної самодепортації нелегальних іммігрантів. Мігранти, котрі проживають у США нелегально, зможуть отримати фінансову та організаційну допомогу для повернення на батьківщину.
5 травня усі 133 кардинали, котрі мають право голосу на конклаві з обрання нового Папи Римського, вже прибули до Риму. Таємне голосування розпочнеться у середу пообіді за зачиненими дверима Сікстинської капели. Право обирати нового понтифіка мають кардинали віком до 80 років.