Чому цивілізований світ вшановує жертв Другої світової війни 8-го, а не 9-го травня

Джерело: Букви

Доки більшість країн цивілізованого світу 8 травня вшановує пам’ять жертв Другої світової війни, РФ, Білорусь та низка пострадянських країн чекають 9 травня, щоб відсвяткувати День Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

Така різниця в датах виникла, зокрема через різницю в часових поясах. Ввечері 8 травня нацистська Німеччина підписала акт про беззастережну капітуляцію, однак в Москві в той час вже настало 00:43 9 травня.

Разом з тим, Радянський Союз прагнув відокремитись від загальноєвропейського досвіду. Так, Другу світову називали “Великою Вітчизняною”, щоб не згадувати про пакт Молотова–Ріббентропа та спільний з нацистською Німеччиною напад на Польщу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Радянська міфологія про Другу світову війну

Також відрізнялися й традиції цієї пам’ятної дати. Доки в Європі 8 травня вшановували пам’ять мільйонів жертв війни, в СРСР формувався культ “непереможної” держави — проводились численні паради, країну охоплював мілітарний пафос, який нині часто називають “побєдобєсієм”.

Сьогодні Росія продовжує традиції Радянського Союзу й намагається монополізувати перемогу над нацизмом, підтримуючи міф про “визволителів”.

Україна ж долучилась у вшануванні до Європи. Ще з 2015 року в Україні офіційно встановили два дні пам’яті: 8 травня – День пам’яті і примирення, а 9 травня – День перемоги над нацизмом.

Від 2024 року Україна щороку відзначає День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років саме 8 травня – як державне свято.

Американська взуттєва промисловість закликала адміністрацію президента США Дональда Трампа переглянути митну політику та надати галузі тарифні пільги.

8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.

Мікробіологи з Лондонського університету Брунеля виявили супербактерію, здатну “їсти” пластик — зокрема той, що використовується в швах, стентах та імплантатах усередині людського тіла.

Сейм Литви ухвалив рішення про денонсацію Конвенції про заборону використання, накопичення, виробництва та передачі протипіхотних мін, підписаної в Осло 18 вересня 1997 року.

Мільярдер і філантроп Білл Гейтс звинувативши найбагатшу людину світу Ілона Маска у “вбивстві найбідніших дітей світу” через ліквідацію Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).