В Афганістані публічно відшмагали 200 жінок за «моральні злочини» – The Guardian

Джерело: The Guardian

Щонайменше тисячу осіб, серед яких зокрема понад 200 жінок, публічно побили батогами в Афганістані відтоді, як у 2021 році до влади повернувся Талібан. Багатьох з них змушували зізнаватися у так званих “моральних злочинах” — без адвокатів, доказів і права на захист.

В Афганістані з 2021 року публічно карають жінок за “моральні злочини” – наприклад, за вихід без супроводу чи розмову з чоловіками. Одну жінку засудили до 25 ударів за те, що орендувала швейну машинку й заряджала телефон у кафе.

Три жінки — Діба, Сахар і Каріма — поділилися своїми історіями. Їхні зізнання вибивали побоями, тиском та погрозами смерті.

Назвали повією та били публічно

38-річну Дібу двічі заарештовувала так звана “поліція моралі”. Вперше — коли вона орендувала швейну машинку у чоловіка. Вдруге — коли зайшла до кав’ярні підзарядити телефон. Жінку засудили до 25 ударів батогом за “відсутність махрама” й “образу релігійних вчень”.

Мене привели на площу, накрили голову та публічно побили. Потім ще два дні тримали в камері, поки рани трохи загоїлись, — розповіла вона.

Змусили зізнатися, що мала стосунки з кузеном

Тоді як 22-річну Сахар побили, коли вона зі своїм двоюрідним братом прямувала до лікарні. Вона просила ліки, але її вдарили та пригрозили вбивством.

Сахар зауважила, що її допитувала жінка у хустці.

Вона запитала, хто моя двоюрідна сестра; чи я незаймана; чи у нас є стосунки. Я сказала “ні”. Вона попередила мене, що я маю зізнатися, і якщо я не послухаюся, мене катуватимуть.

Наступного дня Сахар привели до суду Талібану, де змусили неправдиво заявити, що вона мала стосунки зі своїм двоюрідним братом. У неї не було адвоката. Попри присутність родичів, які засвідчили, що вони є родиною, Талібан відмовився визнати їхні стосунки махрамом та допустимими.

Дівчину засудили до 30 ударів, кузена — до 70. Після цього родина змушена була виїхати з села.

Били до непритомності

Каріму затримали у 16 років за те, що поїхала за швейними матеріалами з родичем-чоловіком. Після арешту дівчина провела два місяці у в’язниці, отримала 39 ударів у центрі міста, а після — тиждень утримувалась до загоєння ран.

Коли я повернулася, мені сказали: “Тебе не випустять за кордон. За тобою стежать”, — каже вона.

У виданні зауважили, що усі троє жінок після звільнення були змушені залишити свої домівки через публічне приниження.

З 2021 року, коли Талібан повернувся до влади, жінкам заборонили середню та вищу освіту, обмежили доступ до праці та публічних місць.

Нещодавно також запровадили заборону на спів або декламування віршів на публіці. Таліби закликають ховати їхні голоси “так само, як і тіла”.

Офіційна риторика талібів заявляє, що їхня політика відповідає нормам ісламського права, яке “гарантує” права чоловіків і жінок. Тоді як міжнародні організації, зокрема ООН, звинувачують режим у встановленні “гендерного апартеїду”.

Раніше Букви повідомляли, що Канада, Австралія, Німеччина та Нідерланди подадуть до Міжнародного суду ООН позов проти руху “Талібан” через дискримінацію жінок.

Довідка. Талібан захопив владу в Афганістані у серпні 2021 року, коли з країни вивели війська США. Відтоді таліби запровадили низку правил та законів, які обмежують права жінок та дівчат.

Таліби натомість намагаються виправдати ці обмеження, називаючи їх такими, які захищають жінок.

Варто зауважити, що останнім часом Талібан впровадив нові обмеження і щодо чоловіків. До прикладу, їм заборонено пропускати служби у мечетях та потрібно відрощувати бороду.

Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.

Уряд Естонії вирішив запровадити візовий режим для власників дипломатичних і службових паспортів Грузії, підтвердив міністр закордонних справ Маргус Цахкна. Відповідне рішення ухвалили через репресії влади Грузії проти протестувальників та журналістів.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.

Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.