Росія розбудовує завод з виробництва вибухових речовин в Сибіру – Reuters
Джерело: Reuters
Журналісти з’ясували, що Росія розширює завод у далекому Сибіру, щоб збільшити виробництво потужної вибухівки, яка використовується в артилерійських снарядах та інших боєприпасах.
Документи вказують на будівництво нової виробничої лінії на заводі державної оборонної компанії “Завод ім. Я.М. Свердлова” – великого російського виробника вибухових речовин військового призначення.
Докази, виявлені Reuters, переконливо вказують на те, що на Бійському олеумному заводі (БОЗ), який належить заводу ім. Свердлова, планується розпочати виробництво гексогену — вибухової речовини високої потужності. Втім, експерти не виключили, що мова може йти про виробництво октогену — іншої вибухівки зі схожою молекулярною структурою.
Завод БОЗ розташований поблизу сибірського міста Бійськ, приблизно за 3 000 км на схід від Москви — поза зоною досяжності більшості українських ударних безпілотників.
Очікувалося, що новий завод буде виробляти 6 000 метричних тонн вибухівки на рік, і його будівництво планувалося завершити цього року.
Згідно з розрахунками Reuters, обсягу виробництва вистачило б, наприклад, для наповнення боєголовок 1,28 мільйона російських артилерійських снарядів ОФ-29 – поширеного далекобійного снаряда діаметром 152 мм.
Як розповіли журналістам в ГУР, у 2024 році Росія виробила близько 2 мільйонів артилерійських снарядів калібру 122 мм і 152 мм та імпортувала близько 2,7 мільйона з Північної Кореї.
За даними української розвідки та Ради Європейського Союзу, яка у 2023 році наклала на підприємство санкції за постачання вибухівки збройним силам РФ, Свердловський завод є єдиним значним виробником гексогену та октогену в Росії.
Компанія вже виробляє обидві вибухівки у своїй штаб-квартирі в Дзержинську, приблизно за 360 км на схід від Москви. Але об’єкт в Дзержинську зараз знаходиться в межах досяжності українських безпілотників.
Плани щодо заводу в Бійську передбачають реконструкцію або будівництво щонайменше 20 будівель, в тому числі додаткових складів для готової продукції. Вони також передбачають будівництво нових тунелів і противибухових стін, а також продовження залізниці.
Аналіз супутникових знімків показав, що у вересні 2023 року робітники почали розчищати територію для нових споруд.
Усі 20 будівель, описаних у планах, розміщених на сайті державних закупівель, станом на 17 квітня перебували на певній стадії будівництва або реконструкції. Розташування та форми цих будівель відповідають тому, що показано на карті, яка додавалась до планів.
На думку експертів, з якими поспілкувалось агентство, після створення всієї інфраструктури виробництво може розпочатися вже через шість-десять тижнів, за умови відсутності серйозних технічних проблем.
- Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко підтримав ідею будівництва на території республіки заводу з виробництва безпілотників для потреб Росії. Це випливає із заяви глави РФ Володимира Путіна, зробленої під час двосторонньої зустрічі з Лукашенком у Волгограді.
- У Генеральному штабі підтвердили ураження російського заводу з виробництва ударних БпЛА, на відстані понад 1000 км від держкордону України.
Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
Уряд Естонії вирішив запровадити візовий режим для власників дипломатичних і службових паспортів Грузії, підтвердив міністр закордонних справ Маргус Цахкна. Відповідне рішення ухвалили через репресії влади Грузії проти протестувальників та журналістів.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.