Талібан оголосив шахи «харам» і заборонив гру в Афганістані

Талібан офіційно заборонив шахи в Афганістані, посилаючись на “релігійні міркування”. Як повідомляють Khaam Press та Zamin, тимчасова адміністрація країни через Міністерство сприяння чеснотам і запобігання порокам визнала шахи “харам” — забороненими з погляду ісламського права. Відповідно, всі шахові активності в країні припиняються на невизначений термін.

11 травня представники Міністерства спорту підтвердили призупинення шахових заходів. Вони зазначили, що поки не буде знайдено “релігійно прийнятного обґрунтування” для дозволу на шахи, гра залишатиметься під забороною. Жодних змагань, тренувань чи інших заходів, пов’язаних із шахами, проводити не можна.

Разом із забороною було формально ліквідовано Афганську шахову федерацію — ще одну культурну інституцію, яка потрапила під хвилю репресій після повернення Талібану до влади. Федерація, що працювала під егідою Міністерства спорту, до останнього навчала грі як чоловіків, так і жінок, організовувала турніри й популяризувала інтелектуальний спорт по всій країні.

Уже 9 травня члени шахової спільноти зверталися до спортивного відомства з проханням дозволити їм продовжити діяльність та надати фінансову підтримку. Натомість отримали новину про офіційну заборону і анулювання юридичного статусу федерації.

Заборона шахів — це черговий крок Талібану в обмеженні культурного й спортивного життя в країні. Під приводом захисту моральності та релігійної чистоти, режим вже забороняв музику, кіно, танці, деякі види спорту, а також урізав права жінок на освіту й публічну діяльність. Шахи стали новою жертвою цього курсу на культурну ізоляцію.

І хоча раніше шахи в Афганістані переживали відродження, а федерація активно працювала навіть після зміни влади, зараз, за словами місцевих гравців, цей вид спорту перебуває в стані повного занепаду. Як довго триватиме ця заборона — невідомо. Залишається відкритим питання, чи зможе міжнародний тиск вплинути на політику талібів.

  • Щонайменше тисячу осіб, серед яких зокрема понад 200 жінок, публічно побили батогами в Афганістані відтоді, як у 2021 році до влади повернувся Талібан. Багатьох з них змушували зізнаватися у так званих “моральних злочинах” — без адвокатів, доказів і права на захист.

Під час першої офіційної зустрічі з міжнародними ЗМІ новообраний Папа Римський Лев закликав до припинення поляризуючої “війни слів” і до оновлення підходів у сфері комунікації.

Поблизу Галапагоських островів в Еквадорі знайшли судно з п’ятьма рибалками з Перу, які дрейфували морем протягом 55 днів.

П’ятий президент України Петро Порошенко заявив про необхідність припинення транзиту російської нафти через територію України, зокрема нафтопроводом “Дружба”.

У Донецькій області затримали 50-річну працівницю місцевого закладу харчування, яка працювала на росіян та коригувала удари РФ по Силах оборони у прифронтових районах.

Президент Володимир Зеленський провів першу розмову з новим Папою Римським Левом XIV.