Талібан оголосив шахи «харам» і заборонив гру в Афганістані

Талібан офіційно заборонив шахи в Афганістані, посилаючись на “релігійні міркування”. Як повідомляють Khaam Press та Zamin, тимчасова адміністрація країни через Міністерство сприяння чеснотам і запобігання порокам визнала шахи “харам” — забороненими з погляду ісламського права. Відповідно, всі шахові активності в країні припиняються на невизначений термін.

11 травня представники Міністерства спорту підтвердили призупинення шахових заходів. Вони зазначили, що поки не буде знайдено “релігійно прийнятного обґрунтування” для дозволу на шахи, гра залишатиметься під забороною. Жодних змагань, тренувань чи інших заходів, пов’язаних із шахами, проводити не можна.

Разом із забороною було формально ліквідовано Афганську шахову федерацію — ще одну культурну інституцію, яка потрапила під хвилю репресій після повернення Талібану до влади. Федерація, що працювала під егідою Міністерства спорту, до останнього навчала грі як чоловіків, так і жінок, організовувала турніри й популяризувала інтелектуальний спорт по всій країні.

Уже 9 травня члени шахової спільноти зверталися до спортивного відомства з проханням дозволити їм продовжити діяльність та надати фінансову підтримку. Натомість отримали новину про офіційну заборону і анулювання юридичного статусу федерації.

Заборона шахів — це черговий крок Талібану в обмеженні культурного й спортивного життя в країні. Під приводом захисту моральності та релігійної чистоти, режим вже забороняв музику, кіно, танці, деякі види спорту, а також урізав права жінок на освіту й публічну діяльність. Шахи стали новою жертвою цього курсу на культурну ізоляцію.

І хоча раніше шахи в Афганістані переживали відродження, а федерація активно працювала навіть після зміни влади, зараз, за словами місцевих гравців, цей вид спорту перебуває в стані повного занепаду. Як довго триватиме ця заборона — невідомо. Залишається відкритим питання, чи зможе міжнародний тиск вплинути на політику талібів.

  • Щонайменше тисячу осіб, серед яких зокрема понад 200 жінок, публічно побили батогами в Афганістані відтоді, як у 2021 році до влади повернувся Талібан. Багатьох з них змушували зізнаватися у так званих “моральних злочинах” — без адвокатів, доказів і права на захист.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.

Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.

У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.

Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.