Радянський космічний корабель упав на Землю після 53 років на орбіті
Джерело: Associated Press
Старий радянський космічний апарат, що провів понад пів століття в космосі після невдалої місії до Венери, остаточно впав на Землю. Його неконтрольоване повернення підтвердили як Російське космічне агентство, так і Служба космічного моніторингу ЄС.
За даними Росії, уламки апарата впали в Індійський океан, однак точне місце падіння залишається невизначеним. Європейське космічне агентство підтвердило, що апарат не з’явився над німецькою радіолокаційною станцією, як очікувалося, що також свідчить про його знищення в атмосфері.
Наразі невідомо, чи якась частина півтонного корабля пережила вогняне занурення в атмосферу. Але експерти попереджали: з огляду на те, що апарат був спроєктований для екстремальних умов посадки на Венеру — найгарячішу планету Сонячної системи — деякі фрагменти могли вціліти.
Ймовірність того, що уламки завдадуть шкоди людям, була надзвичайно низькою, запевняють науковці.
Корабель, відомий як “Космос-482”, був запущений СРСР у 1972 році в межах серії місій до Венери. Через збій у роботі ракети апарат так і не полетів далі Земної орбіти, де й залишався понад 50 років.
Більша частина його конструкції згоріла ще впродовж перших десятиліть. Останнім на орбіті лишався сферичний посадковий модуль діаметром близько метра, вкритий титановим корпусом і вагою понад 495 кг. Саме він і завершив свою довгу космічну подорож падінням на Землю.
Відповідно до договору ООН, будь-які уламки апарата юридично належать Росії.
Ніхто не міг точно передбачити, де й коли саме впаде “Космос-482”. На траєкторію падіння впливали як сонячна активність, так і старіння апарата після десятиліть у космосі. Через це спостерігачі і науковці неодноразово змінювали прогнози.
“Якщо воно впало в Індійський океан, то єдині, хто це побачив — кити”, — зіронізував голландський науковець Марко Лангбрук на платформі X.
На момент падіння американське Космічне командування ще не надало остаточного підтвердження, продовжуючи збір і аналіз даних.
Зазвичай Космічне командування США відстежує десятки подібних повернень щомісяця, але “Космос-482” привернув особливу увагу через високу ймовірність виживання під час входу в атмосферу.
До того ж, апарат падав без жодного контролю з боку наземних служб, що зазвичай намагаються спрямовувати старі супутники в безпечні зони над океанами.
- Космічна місія дистанційного зондування Землі “Sentinel-2”, яка була запущена Європейським космічним агентством (ESA), сфотографувала частину Великого Бар’єрного рифу уздовж східного узбережжя Австралії.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.