13 травня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
13 травня відзначають Всесвітній день техніки для майбутнього та Міжнародний день хумуса. Християни сьогодні вшановують мученицю Глікерію.
Всесвітній день техніки для майбутнього: свято, яке покликане привернути увагу до важливості технологічного прогресу та підвищити обізнаність про новітні розробки у світі науки і техніки.
Міжнародний день хумуса: відзначають з 2012 року, коли група ентузіастів з Ізраїлю, Лівану, США та Європи вирішила присвятити цій страві окремий день. Мета — об’єднати людей через спільну кулінарну спадщину. Хумус — це традиційна близькосхідна закуска, приготована з вареного нуту, тахіні (кунжутної пасти), лимонного соку та часнику. Подають її зазвичай з оливковою олією, зеленню, спеціями і — неодмінно — з теплим лавашем або пітою.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Фіджі – День острова Ротума
- Колумбія – День святої Марії
- Еквадор – День проголошення незалежності
- Ботсвана – День матері
- Республіка Конго, Нігерія – День Гарланда
- Бразилія – День мулата
- США – День яблучного пирога, День фруктового коктейлю і День хумуса
Цього дня у світі:
- 1501 — Амеріго Веспуччі вирушив у подорож на Захід, у ході якої з’ясував, що Колумб відкрив новий континент.
- 1830 — Еквадор вийшов зі складу Великої Колумбії й оголосив себе незалежною республікою.
- 1865 — в Одесі відкрито третій в Україні університет — Новоросійський, сьогодні — національний університет імені Мечникова.
- 1909 — розпочалась перша Джиро д’Італія.
- 1913 — відбувся політ першого у світі 4-моторного літака “Російський витязь” конструкції киянина Ігоря Сікорського. Вага літака (близько 5 тонн) була вчетверо більшою за вагу найбільшого на той час аероплана.
- 1918 — радянському Наркомату продовольства надані надзвичайні повноваження для реквізиції продуктів у селян
- 1918 — в США надруковані поштові марки з переверненим зображенням літаків, які стали колекційною рідкістю.
- 1927 — засновано київський футбольний клуб “Динамо”.
- 1950 — в англійському Сільверстоуні пройшли перші перегони першого чемпіонату “Формули-1”
- 1963 — Кувейт став 111-ю державою, прийнятою в ООН.
- 1981 — на площі Святого Петра у Ватикані турецький терорист Алі Агджа важко поранив Папу Римського Івана Павла II.
- 1989 — близько двох тисяч студентів оголосили голодування на пекінській площі Тяньаньмень, вимагаючи проведення у Китаї демократичних реформ.
- 1990 — вийшло перше число газети “Галичина” — першої за радянських часів демократичної багатотиражної газети Івано-Франківської області.
- 1991 — в Києві пройшов I Конгрес поляків, які мешкають в Україні.
- 1991 — Вінні Мандела, яка була дружиною президента ПАР Нельсона Мандели, звинувачена у викраденні людей і катуваннях.
- 1992 — американські космонавти перебували у відкритому космосі 8 годин 29 хвилин (світовий рекорд), уперше в космос вийшли одразу три космонавти.
- 2014 — проросійські бойовики під час боїв за Слов’янськ влаштували засідку на околицях села Маячка. Внаслідок нападу бойовиків на колону 95-ї окремої аеромобільної бригади загинуло 7 українських десантників.
- 2023 — вибухи на складах боєприпасів військової частини А3013 у селі Грузевиця Хмельницької області.
Яке сьогодні церковне свято:
13 травня віряни святкують день пам’яті святої мучениці Глікерії. Глікерія народилася в Римі у знатній родині і обрала шлях служіння Богу. У молодому віці вона перебралася до фракійського міста Траянополя. Коли на ці землі прибув римський намісник Савин, щоб організувати жертвоприношення язичницьким богам, Глікерія відверто заявила про свою християнську віру.
За наказом Савина її жорстоко катували: били, палили вогнем, морили голодом, замикали з дикими звірами. Проте Глікерія залишалася непохитною, а звірі навіть не торкалися її. Зрештою, коли жодні тортури не зламали дівчину, мучителі стратили її — мечем. Її тіло поховали християни, і згодом на могилі почали відбуватися зцілення. Люди приходили за розрадою, силою, вірою.
Прикмети:
- Жайворонки високо літають — на ясну погоду.
- Вітряно — до мінливої погоди влітку.
- Бджоли вилетіли з вуликів — на тривале тепло.
- Туман зранку — до врожайного року.
Традиції:
- Не слід сьогодні позичати що-небудь, інакше можна назавжди віддати благополуччя, а також плакати – проплачеш весь рік.
- Сьогодні важливо, щоб у домі був порядок, все непотрібне слід викинути.
- Цей день вважається сприятливим, щоб позбутися шкідливих звичок.
Іменини сьогодні святкують:
Макар, Іван, Олександр, Георгій, Гавриїл, Василь, Єгор, Юхим, Сергій, Аріна, Ірина, Глікерія.
- За даними синоптиків у вівторок, 13 травня, в Україні хмарно з проясненням та невеликі опади.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 12 травня.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 липня. Від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї повідомив високопоставленому дипломату ЄС, що Китай не може прийняти поразки Росії у війні проти України, оскільки це дозволить США зосередитись виключно на Пекіні.
У Нідерландах з жовтня зросте плата за притулок для українських переселенців. Замість нинішніх 105 євро на місяць доведеться сплачувати 244 євро.
П’ятий президент України та лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко сьогодні прибув до Чернівців, де планував передати партію техніки для однієї з військових частин, що дислокується в обласному центрі. Однак, за його словами, військова контррозвідка заборонила приймати цю допомогу. Зустріч із військовими скасували, а самих бійців терміново відправили на Схід.
У четвер, 3 липня, Сили оборони України вдруге за тиждень успішно вдарили по командному пункту 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ. Також було уражено командний пункт 20-ї мотострілецької дивізії противника на тимчасово окупованій території Донецької області.