Пильнуйте неохайних туристів: у Латвії опублікували поради з виявлення російських шпигунів
Джерело: The Guardian
Служба оборонної розвідки та безпеки Латвії (MIDD) попередила громадян про можливу присутність російських шпигунів і диверсантів у країні та оприлюднила поради, як їх розпізнати.
У щорічному звіті MIDD звернулася до майже двох мільйонів громадян із закликом пильнувати підозрілу поведінку осіб, котрих могли відправити з Росії.
Серед можливих ознак агента, що “пішов у підпілля”, вказано неохайну зовнішність та “недостатню гігієну”. Також варто насторожитися, якщо незнайомці проявляють надмірну цікавість у розмовах, мають коротку військову стрижку або виглядають як туристи, які не орієнтуються на місцевості, але мають із собою спорядження для виживання – зокрема спеціальні медичні аптечки, карти або рації.
MIDD пояснює: такі ознаки можуть допомогти громадянам викривати агентів, які можуть вивчати розташування “критичної інфраструктури та військових об’єктів” з метою диверсій, підготовки вбивств або провокування заворушень.
У звіті мовиться, що російські спецслужби минулими роками вдосконалили методи маскування, і виявити диверсантів стало складніше.
Український досвід показує, що російські спецслужби здатні адаптуватися до середовища та обставин, у яких використовуються розвідувально-диверсійні групи. Їхні учасники можуть не відповідати класичному профілю розвідника-диверсанта, – зазначають у звіті.
Такі агенти можуть діяти групами поблизу стратегічних об’єктів, видаючи себе за гуманітарних працівників або ночуючи у віддалених місцях без жодної зацікавленості у природі.
Водночас MIDD закликає громадян не вдаватися до самосуду або самостійних дій у разі підозри. У таких випадках варто повідомляти поліцію або військових, котрі мають необхідні повноваження та підготовку.
- Росія створила новий підрозділ спецслужб, завданням якого є проведення диверсій та атак на території Європи та за її межами. За даними західних розвідок, цей підрозділ діє під назвою Департамент спеціальних завдань (SSD) і базується у військово-розвідувальному штабі на околиці Москви, у комплексі “Акваріум”.
- Королівська прокуратура Великої Британії висунула звинувачення проти п’яти осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь Росії.
- Обвинувачені у шпигунстві на користь Росії є громадянами Болгарії та були затримані в лютому у Великій Британії, і з того часу перебувають під вартою.
З початку повномасштабного вторгнення Україна заплатила авансом близько $770 млн іноземним посередникам за зброю та боєприпаси, які так і не поставили. Більшість проблемних угод підписували без ретельних перевірок.
Міністерство оборони кодифікувало та допустило до експлуатації у ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс українського виробництва “Веспа-15”.
Служба безпеки затримала російського агента, що наводив російські удари по позиціях підрозділу ЗСУ на Курщині, в якому проходив службу.
У турецькому Стамбулі стартували перемовини між делегаціями України та Росії. Це перші перемовини з 2022 року.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС готує нові санкції для тиску на Росію.