Велика Британія висунула звинувачення п’ятьом підозрюваним у шпигунстві на користь Росії

Джерело: The Guardian

Королівська прокуратура Великої Британії висунула звинувачення проти п’яти осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь Росії.

Їх звинувачують у “змові з метою збору інформації, яка мала на меті бути прямо чи опосередковано корисною для ворога”, – повідомила Королівська прокуратура.

Вони мають постати перед Вестмінстерським магістратським судом 26 вересня.

“Звинувачення висунуто після розслідування, проведеного столичною поліцією. Проти п’яти осіб тривають кримінальні провадження, і кожен з них має право на справедливий суд”, – сказав Нік Прайс, керівник спеціального відділу злочинності та боротьби з тероризмом CPS.

ДОВІДКОВО: Обвинувачені у шпигунстві на користь Росії є громадянами Болгарії та були затримані в лютому у Великій Британії,  і з того часу перебувають під вартою.

Стверджують, що вони працювали на російські спецслужби. Їх звинувачують у зберіганні документів, що посвідчують особу, з “неправомірним умислом”, і, як відомо, вони знали, що документи підроблені.

Серед документів – паспорти, посвідчення особи та інші документи для Великої Британії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії, Греції та Чехії.

Трьох обвинувачених заарештовано відповідно до Закону про державну таємницю антитерористичними детективами столичної поліції, яка відповідає за шпигунство:

  • Орлін Руссєв, 45, з Грейт-Ярмута, Норфолк;
  • Бізер Джамбазов, 41 рік, з Харроу, північний захід Лондона;
  • Катрін Іванова, 31 рік, з тієї ж адреси в Харроу.

Вони роками жили у Великій Британії, працювали на різних роботах і проживали в ряді приміських будинків.

Руссєв має історію ведення бізнесу в Росії. Він переїхав до Великої Британії у 2009 році та три роки працював у технічному відділі фінансових послуг. У його профілі в мережі LinkedIn зазначено, що пізніше він володів бізнесом, пов’язаним із сигнальною розвідкою, яка передбачає перехоплення комунікацій або електронних сигналів.

У Харроу колишні сусіди описували Джамбазова та Іванову як пару. Джамбазов описується як водій лікарень, а пані Іванова у своєму онлайн-профілі на LinkedIn – лаборант приватного медичного бізнесу.

Пара, яка переїхала до Великої Британії приблизно десять років тому, керувала громадською організацією, яка надавала послуги болгарам, зокрема знайомлячи їх із “культурою та нормами британського суспільства”.

Згідно з болгарськими державними документами в Інтернеті, вони також працювали на виборчі комісії в Лондоні, які сприяли голосуванню на болгарських виборах громадян, які проживають за кордоном.

Суд над трьома обвинуваченими має розпочатися в Олд-Бейлі в Лондоні в січні.

Антитерористична поліція публічно заявила про збільшення кількості часу, витраченого на ймовірні державні загрози та шпигунство, особливо щодо Росії.

Їхня стурбованість виникла після сумнозвісних інцидентів останніх років, пов’язаних із операціями російської розвідки у Великій Британії.

22 квітня у Берліні відбулася урочиста церемонія відкриття ювілейного року з нагоди 300-річчя німецького філософа Іммануїла Канта. Під час своєї промови канцлер Німеччини Олаф Шольц заборонив главі РФ Володимиру Путіну посилатися на Канта, зазначив, що його дії “суперечить усім основним твердженням” мислителя.

Глава Польщі Анджей Дуда міг вплинути на позицію колишнього президента США Дональда Трампа стосовно допомоги Україні, повідомив його литовський колега Гітанас Науседа.

У колі найіменитіших українських художників, меценатів, журналістів та відвідувачів в Art Ukraine Gallery відсвяткувала свій перший день народження. 

22 квітня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про інцидент з побиттям підлітка у київській школі №81. Школяр зазнав тяжкої травми, водночас дитину прооперували лише на десятий день після побиття, оскільки хлопчик нічого не сказав батькам.

Російські війська шість місяців штурмували невелике село Новомихайлівка, водночас втративши понад 250 одиниць бронетехніки.