Литва вимагатиме від Білорусі сотні мільйонів євро компенсації через мігрантів

Джерело: BNS 

Литва, котра вже подала позов проти Білорусі до Міжнародного суду ООН, вимагає понад 200 мільйонів євро компенсації за міграційну кризу, спричинену режимом Олександра Лукашенка міграційну кризу.

Держава вимагатиме репарацій. Згідно з підрахунками, оцінка шкоди становить понад 200 мільйонів євро, спрямованих на подолання кризи в системі внутрішніх справ. Розрахунки ще уточнюються, — йдеться у коментарі Міністерства юстиції.

З 2021 по 2023 рік Литва була змушена здійснити масштабні витрати на зведення стіни на кордоні, посилення систем спостереження, а також розгортання рекордної кількості прикордонників.

Міжнародний суд розглядає саме міждержавні спори й питання відповідальності за порушення міжнародного права, тож його рішення мають значення для подальшої правової оцінки подій.

До позову Литви може приєднатися Польща. Польське МЗС підтвердило, що ще раніше знало про ініціативу Литви й погоджується з її оцінкою щодо “грубого порушення міжнародного права з боку Білорусі”.

З 2021 року Литва постала перед безпрецедентним зростанням потоку нелегальних мігрантів з Білорусі. Докази, зібрані литовськими установами, підтверджують безпосередню участь білоруського режиму в організації потоків мігрантів: білоруські державні підприємства збільшили кількість рейсів з Близького Сходу та інших регіонів, організували видачу віз та проживання для мігрантів. Після прибуття до Білорусі багатьох мігрантів супроводжували до литовського кордону білоруські силовики та змушували їх незаконно перетинати його, часто в небезпечних для життя умовах.

Білоруські прикордонні служби, попри неодноразові заклики, відмовилися співпрацювати з литовською владою для зупинення незаконних перетинів кордону. Литва розглядає ці дії як навмисну ​​спробу білоруського режиму використати міграцію як засіб політичного тиску на Литву та Європейський Союз у відповідь на їхню підтримку білоруської демократії та санкції за порушення прав людини.

Як зауважили, Литва звертається до Міжнародного суду ООН, вимагаючи від Білорусі відповідальності згідно з міжнародним правом за порушення Протоколу. Вимоги Литви включають повну компенсацію завданої шкоди, включаючи витрати на будівництво стіни, та гарантії того, що дії, що суперечать міжнародному праву, не повторяться.

  • 5 травня Міноборони Литви повідомило про масштабну оборонну ініціативу протягом наступного десятиліття. Країна має намір виділить 1,1 мільярда євро на посилення східного кордону з Росією та Білоруссю.
  • Минулого року Литва закупила та направила до кордонів із РФ та Білоруссю протитанкові їжаки, “зуби дракона” та інші оборонні засоби.

Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях загинув Святослав Лазаренко – працівник Снятинської міської ради, що в Івано-Франківській області.

Внаслідок російських обстрілів 12 липня на Донеччині щонайменше 3 людини загинули. Ще 5 зазнали поранень.

За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою, російські війська окупували два населені пункти на Донеччині та Луганщині.

Російські війська атакували керованою авіабомбою територію Сумської громади. Попередньо, загинуло двоє людей.