Сергій Флеш спростував тези The Economist про «новітні» можливості дронів Shahed

Український фахівець із військових радіотехнологій, технічний блогер та консультант Сергій Бескрестнов (Сергій Флеш) розкритикував учорашню публікацію видання The Economist, яка стосується модернізації російських дронів Shahed. У себе на сторінці у Facebook експерт заявив, що ключові твердження журналістів є некоректними і не відповідають технічній реальності.

“Дуже шкода, що авторитетне видання пише невірну інформацію”, – наголосив він.

Зокрема, Сергій Флеш спростував кілька тверджень зі статті The Economist:

1. Shahed-и не керуються у польоті через Telegram і не передають відео в реальному часі через українські мобільні мережі.

2. У дронів немає штучного інтелекту.

3. Вони, як і раніше, орієнтуються на сигнали супутникової навігації, і українські засоби РЕБ на них впливають.

4. Жодних записок від “інженерів з рф” у уламках не знаходили.

Флеш уточнив, що на Shahed’ах встановлюється GPS-трекер, який передає польотні дані (координати, швидкість, висоту) через мобільну мережу за допомогою Telegram-бота. Проте ці дані надсилаються вже після прольоту певного маршруту, а не для управління дроном у режимі реального часу. Тобто мова не йде про дистанційне керування, як зазначено у статті The Economist.

“Ми, розуміючи все це, НЕ ДАЄМО Шахедам працювати через наші мережі мобільного зв’язку”, – зазначив Флеш, додаючи, що в уламках таких дронів українські фахівці виявляють сотні, а то й тисячі SIM-карт різного походження.

Нагадаємо, у публікації The Economist йшлося про те, що нові модифікації Shahed нібито обходять РЕБ, не залежать від GPS, керуються штучним інтелектом і транслюють відео через українські мобільні мережі. Також журналісти посилалися на анонімного інженера, який нібито знайшов у дроні записку з натяком на новий алгоритм управління.

Втім, за словами Флеша, це виглядає більше як драматичний сюжет для шпигунського роману, ніж перевірена технічна інформація.

  • У Росії почали залучати неповнолітніх школярів до виробництва безпілотних літальних апаратів на заводі в особливій економічній зоні “Алабуга”.
  • Під час візиту Володимира Путіна до Курської області 20 травня його вертоліт, за словами російських військових, потрапив у “епіцентр масованої атаки” безпілотників. Командир дивізії ППО РФ Юрій Дашкін в ефірі пропагандистського телеканалу “Росія” заявив, що підрозділи протиповітряної оборони були змушені відбивати удар дронів прямо під час прольоту “борта з верховним головнокомандувачем”.

Президентку Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн відзначили Міжнародною премією імені Карла Великого за лідерство у процесі об’єднання Європи.

Управління з безпеки харчових продуктів та споживчих товарів Нідерландів (NVWA) підтвердило наявність канабісу в кілограмових пакуваннях цукерок Haribo “Happy Cola F!ZZ”, що спричинило загальнонаціональний відклик продукції.

Російська Служба зовнішньої розвідки (СЗР) скаржиться, що сербські оборонні підприємства продовжують постачати Україні боєприпаси, попри офіційний нейтралітет Сербії.

США з липня 2025 року запускають серійне виробництво модернізованої гравітаційної ядерної бомби B61-13 потужністю до 360 кілотонн. Її розміщуватимуть на стратегічних бомбардувальниках, повідомило Національне агентство з ядерної безпеки США.

13-річний Кирило Ілляшенко здобув друге місце на Чемпіонаті Європи з пляжної боротьби. У квітні підліток рятував пасажирів автобуса в Сумах, по якому вдарили російські війська.