Група ВООЗ не виключає лабораторне походження COVID-19, але схиляється до природного

Джерело: Science

Науково-консультативна група з вивчення походження нових патогенів, створена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), не змогла дійти однозначного висновку щодо походження COVID-19. У новому звіті фахівці заявили, що наразі немає переконливих доказів ані на користь версії про витік вірусу з лабораторії, ані щодо природного переходу вірусу від тварини до людини. Попри це, експерти більше схиляються до природного походження SARS-CoV-2.

У документі зазначено, що “найбільш доступні опубліковані наукові докази” вказують на передачу вірусу від кажанів або проміжного виду, проте досі немає точної інформації, де, коли і як вірус уперше перейшов до людей. Теорія про витік з лабораторії поки не має підтвердження – у звіті сказано, що на її підтримку є лише “спекуляції”, не підкріплені конкретними науковими чи розвідувальними доказами.

Натомість група жорстко розкритикувала Китай за небажання надавати повний доступ до важливих даних. Зокрема, Пекін не передав генетичні послідовності зразків вірусу від пацієнтів у перші дні пандемії, а також не надав медичних записів працівників Уханьських лабораторій, які досліджували коронавіруси. Також досі немає аудиту безпеки цих лабораторій.

SAGO також відкинула теорії про те, що вірус нібито потрапив до Китаю із замороженою рибою – цей наратив просувався китайською владою як альтернатива визнанню Уханя епіцентром пандемії. Гіпотеза “холодового ланцюга”, за висновком групи, не має наукового підґрунтя.

На фоні цього звіту продовжуються суперечки всередині самої групи. Один із її членів подав у відставку, троє інших попросили не вказувати їхні імена серед авторів. На думку колишнього члена SAGO Карлоса Мореля, зосередженість на лабораторному витоку – це “політична позиція, підкріплена спецслужбами”, яка підриває місію наукового пошуку.

Утім, у ВООЗ наголосили, що готові переглянути свої висновки, якщо з’являться нові підтверджені докази. “Ми закликаємо Китай та інші країни поділитися будь-якою інформацією, яка може пролити світло на походження COVID-19”, – заявив очільник ВООЗ Тедрос Гебрейесус.

Поки що одне залишається очевидним – остаточну відповідь на питання про джерело пандемії світ досі не отримав.

  • У Бразилії родина породіллі, яка у 2020 році померла від COVID-19, подала судовий позов проти держави. Від початку пандемії жінка працювала у ритуальній сфері й довго не могла отримати дозвіл піти у декрет. Після появи симптомів захворювання вона зверталася до лікарів, однак вони проігнорували її скарги. Жінка померла менш ніж за місяць після пологів.

В Азербайджані порушили кримінальну справу за фактом умисного вбивства двох своїх громадян в Єкатеринбурзі. 

Американська співачка Сабріна Карпентер заявила, що розглядає можливість заборонити шанувальникам використовувати телефони на своїх концертах.

Національна кримінальна поліція Фінляндії підозрює фінську компанію у шахрайстві з поставками бронежилетів для ЗСУ. 

Протягом місяців Департамент ефективності уряду США (DOGE) на чолі з Ілоном Маском ретельно вивчав федеральні системи та особисті дані мільйонів громадян під виглядом пошуку марнотратства і мав доступ до комерційних таємниць конкурентів.

Фронтмен гурту “Антитіла” Тарас Тополя повідомив, що на благодійному зборі для нардепки від “Слуги народу” Марʼяни Безуглої вже зібрали понад 500 тисяч гривень.