«Не в пріоритеті»: NYT про те, чому США скорочують військову допомогу Україні

Джерело: NYT

Зупинка постачання Сполученими Штатами, зокрема засобів протиповітряної оборони, безпосередньо вплине на здатність України відбивати дедалі інтенсивніші повітряні удари Росії.

Як розповіли у виданні, кілька місяців тому Олег Ворошиловський, командир українського підрозділу, що займається знищенням російських дронів над Києвом, отримав бажану американську зброю — кулемет Browning, здатний вражати цілі на відстані понад півтора кілометри. Ця зброя не лише дозволяла знищувати дрони на вищому просторі, а й символізувала підтримку Америки у війні з Росією.

Але після оголошення адміністрації Трампа про зупинку постачання деяких протиповітряних ракет і іншої зброї через виснаження американських запасів, Ворошиловський вже не впевнений у тривалості підтримки з боку США. “Це серйозно вплине на нашу боєздатність”, — сказав він.

Серед утриманих боєприпасів — ракети до американських систем ППО Patriot, високоточні артилерійські снаряди та інші ракети, які Україна запускає з винищувачів F-16 американського виробництва. Хоча поки не зрозуміло, скільки саме озброєння було заблоковано і коли саме це відчують на фронті, сигнал очевидний: Вашингтон віддаляється від війни.

“Україна більше не є пріоритетом, вона більше не в центрі зовнішньої політики США. Принаймні, Трамп чесний у цьому з українцями”, – прокоментувала Соломія Бобровська, членкиня парламентського комітету з питань оборони та розвідки.

Своєю чергою, Україна викликала тимчасово повіреного у справах США в Києві Джона Гінкеля для обговорення “питань військової допомоги та оборонного співробітництва”.

“Українська сторона наголосила, що будь-яка затримка або уповільнення підтримки обороноздатності України лише заохочує агресора до продовження війни і терору, а не до пошуку миру”, — йдеться у заяві МЗС України.

Поки що невідомо, наскільки глибоким буде вплив зупинки американських постачань, враховуючи, що Україна отримує зброю з Європи та нарощує власне виробництво.

У виданні нагадали, що це вже друга зупинка від моменту повернення Трампа до влади. У березні Білий дім тимчасово зупинив всю військову допомогу після напруженої зустрічі між Трампом і президентом Володимиром Зеленським. Відтоді ознак відсторонення з боку адміністрації Трампа стало ще більше — від повторення російських тез до зниження пріоритету України на саміті НАТО в Гаазі минулого тижня.

Цей момент особливо критичний для України, оскільки Росія регулярно завдає масованих повітряних ударів, щоб зламати українську ППО. РФ щоразу запускає сотні дронів протягом однієї ночі, за якими слідують потужні балістичні ракети — перехопити які можуть лише Patriot, йдеться в матеріалі.

Кремль привітав рішення Вашингтона зупинити постачання зброї Україні, заявивши, що це може допомогти завершити бойові дії.

“Наскільки ми розуміємо, це рішення пов’язане з порожніми складами — нестачею озброєння. Але в будь-якому разі, чим менше зброї буде надходити в Україну, тим швидше завершиться спеціальна військова операція”, — зазначив речник Кремля Дмитро Пєсков.

Згідно з інформацією, Україна має вісім систем Patriot, шість з яких нині діють, захищаючи Київ — головну ціль російських атак. Але запаси боєприпасів вичерпуються, і зупинка постачань значно ускладнить захист столиці, зазначила Бобровська.

Водночас, за її словами, зупинку постачань інших видів озброєння, таких як артилерійські снаряди, буде легше компенсувати, адже Україна нарощує власне виробництво й отримує допомогу від європейських партнерів.

Після того, як у березні США повністю зупинили постачання зброї Україні, аналітики прогнозували, що країна зможе воювати ще 4–6 місяців. Зупинка  тривала близько тижня, після чого постачання відновилося. Проте Трамп досі не затвердив жодного нового пакета військової допомоги — всі чинні постачання є результатом рішень, прийнятих за адміністрації Байдена. США зобов’язалися передати Україні до $11 мільярдів зброї та техніки цього року.

Оскільки адміністрація Трампа, ймовірно, більше не планує надавати безплатну допомогу, Київ змінив підхід — заявивши про готовність купувати американське озброєння. У квітні Зеленський заявив, що Україна готова придбати 10 систем Patriot приблизно за $15 мільярдів.

На саміті НАТО минулого тижня Трамп заявив, що готовий відправити більше Patriot в Україну, однак не уточнив, чи йдеться про батареї, чи лише про боєприпаси, і чи буде це допомога чи продаж.

Щоб компенсувати зниження американських постачань, Україна останнім часом запускає спільні програми з виробництва озброєння з європейськими партнерами — зокрема, Британією, Данією та Норвегією. У межах цих ініціатив зброю вироблятимуть або в цих країнах, або в Україні: союзники забезпечують фінансування, а українська сторона — технічну експертизу.

Дрони Служби безпеки України атакували російські склади боєприпасів поблизу тимчасово окупованого Харцизька на Донеччині.

З моменту, коли російські війська почали масово застосовувати ударні дрони “Шахед”, кожна українська ніч походить на випробування. Виготовлені за іранськими кресленнями і модифіковані в Росії, ці безпілотники стали головним знаряддям терору проти цивільного населення.

 Боронячи Україну, на фронті загинув заступник командира 110 окремої механізованої бригади Дмитро Романюк.

У Держдепі заперечили призупинення військової допомоги Україні. Речниця Державного департаменту США Теммі Брюс наголосила, що рішення Вашингтона не означає повне припинення військової допомоги Україні.

Рішення адміністрації Дональда Трампа зупинити частину військової допомоги Україні стосувалось озброєння, вже розміщеного на складах у Польщі.