Космічний телескоп CHEOPS вперше в історії виявив «планету-самогубця»
Джерело: Swissinfo
За допомогою швейцарського космічного телескопа CHEOPS астрономи вперше в історії виявили “планету-самогубця” – екзопланету HIP 67522 b.
Як розповіли у виданні, HIP 67522 b викликає настільки потужні сонячні спалахи, що вони здувають її атмосферу, змушуючи планету стискатися.
Згідно з даними Європейського космічного агентства (ESA), планета може зменшитися із розміру Юпітера до розміру Нептуна протягом наступних 100 мільйонів років. Це перший доказ існування “планети-самогубця”.
Вчені розповіли, що подібні виверження можуть відбуватися і на Сонці, коли його магнітне поле скручується. Від цього велика кількість радіації та заряджених частинок викидаються у космос. При зіткненні цих частинок із магнітним полем та атмосферою Землі можуть утворюватися полярні сяйва.
Утім, команда науковців вперше показала, що планета може спровокувати такі спалахи. Із 1990-х років астрономи припускали, що деякі планети можуть обертатися так близько до своєї материнської зірки, що можуть порушувати її магнітне поле, викликаючи спалахи. Планета HIP 67522 b має для цього ідеальні умови, оскільки вона розташована дуже близько до своєї зірки, а щоб її облетіти, потрібно лише 7 днів.
Водночас зірка, навколо якої обертається екзопланета, молода – їй всього 17 мільйонів років. Тоді як Сонце, якому 4,5 мільярда років, старше за неї у 265 разів. Чим молодша зірка, ти більше енергії та магнітної активності вона має. За даними ESA, спалахи, які спостерігалися під час цього дослідження, у 100 разів енергійніші, ніж очікувалося.
- Космічний телескоп James Webb від NASA/ESA/CSA вперше сфотографував полярні сяйва на планеті Нептун.
У ніч на 4 липня (з вечора 3 липня) російські окупаційні війська здійснили масовану комбіновану ракетно-дронову атаку по Україні, застосувавши загалом 550 засобів повітряних атак.
4 липня відзначають День музики у стилі кантрі. Християни сьогодні вшановують святого Андрія, архієпископа Критського.
За даними синоптиків у п’ятницю, 4 липня, частину країни накриє спека, а частину – негода.
Уночі 4 липня російські окупаційні війська здійснили черговий масований обстріл української столиці. У Києві низка постраждалих та руйнувань.
У Міндовкіллі повідомили, що Україна отримала шанс не просто відновити інфраструктуру після війни, а й зробити економіку дружньою до довкілля, відкритою для інновацій і рівною для всіх громадян. Одним із ключових інструментів такого переходу може стати розвиток “зелених” робочих місць.