У галактиці знайшли сім аномальних зірок. Вчені не виключають, що це ознаки сфер Дайсона

Джерело: CNN

У Чумацькому Шляху виявили сім зірок, що випромінюють тепло в інфрачервоному діапазоні, яке наразі неможливо пояснити жодним відомим природним процесом. Вчені припускають, що ці сигнали можуть бути слідами гіпотетичних “сфер Дайсона” – технологій, які використовують всю енергію зорі.

Ідею про такі мегаструктури ще в 1960-х запропонував британсько-американський фізик Фрімен Дайсон. Він вважав, що цивілізація, яка досягла високого технічного рівня, рано чи пізно почне використовувати всю енергію свого сонця. Для цього вона могла б збудувати гігантську оболонку навколо зірки – не суцільну кулю, а рій об’єктів на орбіті, який уловлює випромінювання.

Ідея отримала широку популярність у науковій фантастиці, але й стала предметом серйозних пошуків серед науковців, зокрема в Інституті SETI та Fermilab.

Нове дослідження, опубліковане у журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, зосередилось на аналізі 5 мільйонів зірок у межах 1000 світлових років від Землі. Група дослідників з Уппсальського університету (Швеція) вивчала архівні дані телескопів WISE, Gaia та 2MASS. Після фільтрації можливих джерел помилок залишилося сім червоних карликів, інфрачервоне світіння яких не вдається пояснити.

“Це можуть бути сфери Дайсона, бо поведінка джерел збігається з нашими моделями. Але це також можуть бути інші, поки незрозумілі явища”, – сказав автор дослідження Матіас Суазо.

У гру вступає наукова обережність: потрібно виключити все інше – наприклад, молоді зірки з уламками навколо, або помилкові накладення фонового випромінювання. Частину таких пояснень вже озвучили інші дослідники: в альтернативній статті троє з семи зірок вважають гарячими галактиками, замаскованими пилом.

Втім, навіть якщо ці сигнали – не “сфери Дайсона”, сам факт їхньої аномальності вартий уваги. Вони можуть вказувати на рідкісні події, як-от зіткнення планет, і відкривати нові розділи у зоряній фізиці.

Ідея Дайсона – це не стільки “пошук прибульців”, скільки спроба зрозуміти межі технологічного розвитку у Всесвіті. Сам вчений був скептиком і не вірив, що побачить щось подібне за життя. Він помер у 2020-му, залишивши по собі не лише гіпотезу мегаструктур, а й слід у понад десяти галузях науки.

“Краще помилятись, ніж бути розпливчастим”, – казав Дайсон. Його ідея надихнула не лише фізиків, а й письменників, соціальних критиків та футуристів. І хоч на будівництво таких структур не вистачить і всього Юпітера, питання про розумне життя у Всесвіті залишається відкритим. І тепер у нас є хоча б сім точок, з яких варто почати шукати відповідь.

8 липня президент США Дональд Трамп різко розкритикував главу РФ Володимира Путіна, звинувативши російського лідера у нісенітницях під час офіційних переговорів. За словами глави Білого дому, господар Кремля завжди здається “дуже милим”, проте його слова не мають жодного значення.

8 липня глава МЗС Андрій Сибіга повідомив, що президент Володимир Зеленський має намір замінити посла України у Сполучених Штатах Оксану Маркарову.

Суд у Великій Британії встановив, що Росія вербувала злочинців для терактів через соцмережі.

Уряд Норвегії оголосив про запровадження санкцій проти двох провідних риболовецьких компаній Росії – акціонерного товариства “Норебо” та ТОВ “Мурман Сіфуд”. Відтепер судам цих компаній заборонено здійснювати промисел у територіальних водах Норвегії та заходити в її порти. 

На півдні Швейцарії, на льодовику Фе, чоловік провалився у льодовикову тріщину глибиною близько 8 метрів, коли переходив сніговий міст. Його собака породи чихуахуа залишилася на поверхні й згодом допомогла врятувати власника.