Лондон запровадив санкції проти двох росіян через використання хімзброї в Україні

Джерело: санкційний список на сайті британського уряду

7 липня уряд Великої Британії оголосив про запровадження нових санкцій проти Росії у зв’язку з використанням хімічної зброї під час повномасштабної війни проти України. До санкційного списку внесли двох російських громадян та одну установу.

Обмежувальні заходи запровадили проти начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту Збройних сил РФ Олексія Ртіщева, його заступника Андрія Марченка, а також Науково-дослідного інституту прикладної хімії.

Згідно з поясненнями в офіційному реєстрі, інститут постачав російським військовим гранати з токсичною речовиною РГ-Во. Хоча ці боєприпаси призначені для придушення заворушень, Росія використовує їх у війні проти України, що є порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї. За інформацією Лондона, Ртіщев і Марченко безпосередньо причетні до передачі та застосування цієї зброї на території України.

Раніше Велика Британія запровадила санкції проти російських військ, причетних до використання хімічної зброї на полі бою в Україні, звинувативши Росію в “жорстокій і нелюдській тактиці”.

Нещодавно Генштаб ЗСУ повідомив про влучання українських безпілотників у Науково-дослідний інститут прикладної хімії в Підмосков’ї. У відомстві його назвали провідним підприємством РФ із виробництва піротехнічних засобів. За даними українського командування, на об’єкті виготовляли боєприпаси, зокрема термобаричні бойові частини для дронів типу Shahed. Унаслідок удару спалахнула пожежа та було пошкоджено електропідстанцію.

Додамо, 20 травня Рада Європейського Союзу запровадила нові санкції проти трьох російських військових структур, причетних до розробки й використання хімічної зброї на території України.

Під обмежувальні заходи потрапили:

  • війська радіаційного, хімічного і біологічного захисту РФ,
  • 27-й науковий центр міноборони РФ,
  • 33-й Центральний науково-дослідний та випробувальний інститут міноборони РФ.

Відповідне рішення ухвалили після публікацій звітів Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) у листопаді 2024-го та лютому 2025 року. Згідно з висновками експертів, у зразках, зібраних на фронті в Україні, виявили бойове застосування хімічної сполуки CS (2-хлоробензальмалононітрил) та схожих речовин. Це підтверджує використання російськими військами хімічних засобів як методу ведення війни — що є порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, до якої Росія формально приєднана.

Зауважимо, з лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.

На це звернув увагу заступник начальника Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки полковник Валерій Вебер під час панельних дискусій на семінарі з питань криміналізації хімічних, бактеріологічних, радіаційних та ядерних злочинів, який відбувся у Кишиневі (Молдова).

Представник Міністерства оборони також нагадав учасникам зустрічі, що за даними Генерального штабу ЗСУ лише у березні 2025 року підрозділи РХБ розвідки Сил підтримки зафіксували 767 випадків застосування агресором боєприпасів, що містять небезпечні сполуки.

Додамо, у 2024 році Держдеп США повідомив, що Росія порушує Конвенцію ООН про заборону хімічної зброї. У загарбницькій війні проти України російські військові використовували різні гази подразнювальної дії “як форму ведення бойових дій”.

Раніше агентство Reuters повідомило, що українські військові заявили про активізацію незаконного використання Росією хімічної зброї. Окрім хлорпікрину, росіяни використовували гранати, заряджені газами CS та CN. В агенстві зазначили, щонайменше 500 українських військових пройшли лікування від впливу токсичних речовин, тоді як один загинув.

Також The Telegraph інформував, що російські війська регулярно використовують заборонену хімічну зброю для нападів на Збройні сили України. За повідомленням українських військових, їх постійно атакують з невеликих безпілотників, з яких російські силовики скидають сльозогінний газ та інші хімічні речовини.

Окрім цього, Командування Сил підтримки Збройних сил України підтвердило, що тенденція застосування росіянами небезпечної хімічної зброї у війні проти України зростає, а хімічні атаки частішають.

У першій половині 2025 року дефіцит бюджету Російської Федерації сягнув 3,69 трильйона рублів (46,89 мільярда доларів), або 1,7% ВВП. Це відповідає рівню, котрий російський уряд передбачив на весь рік.

7 липня уряд Великої Британії оголосив про запровадження нових санкцій проти Росії у зв’язку з використанням хімічної зброї під час повномасштабної війни проти України. До санкційного списку внесли двох російських громадян та одну установу.

7 липня під час патрулювання високогірної ділянки українсько-румунського кордону військовослужбовці відділу прикордонної служби “Ділове” Мукачівського загону виявили тіло невідомого чоловіка.

Керівник Центру вивчення окупації, колишній радник мера міста Петро Андрющенко повідомив, що у тимчасово окупованому Маріуполі окупанти зводять масштабний секретний об’єкт поблизу нової об’їзної дороги.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав становище національних меншин в Україні “спільною проблемою” Росії та Угорщини та закликав Будапешт до спільних дій.