Дефіцит бюджету РФ уже досягнув річного прогнозу

Джерело: Reuters

У першій половині 2025 року дефіцит бюджету Російської Федерації сягнув 3,69 трильйона рублів (46,89 мільярда доларів), або 1,7% ВВП. Це відповідає рівню, котрий російський уряд передбачив на весь рік.

Для порівняння, за результатами п’яти місяців дефіцит становив 1,5% ВВП. Тоді як у першій половині 2024 року він був значно нижчим – лише 0,3% ВВП.

Згідно з даними Мінфіну РФ, за перше півріччя 2025 року державні видатки зросли на 20,2%, тоді як доходи – лише на 2,8%. Водночас доходи від енергоресурсів скоротилися на 17% проти аналогічного періоду минулого року.

У квітні Росія підвищила прогноз річного бюджетного дефіциту з 0,5% до 1,7% ВВП через зниження очікувань стосовно енергетичних надходжень на 24%. В уряді РФ припускають, що ціни на нафту залишатимуться низькими ще тривалий час.

Тоді як військові витрати у 2025 році зросли на чверть – до 6,3% ВВП, що є найвищим показником з часів Холодної війни.

Для балансування бюджету російський уряд планує залучити 447 мільярдів рублів із Фонду національного добробуту, що становить приблизно десяту частину ліквідних резервів. Втім, Мінфін РФ восени планує черговий перегляд бюджету.

Додамо, дані Служби зовнішньої розвідки України свідчать, що деградація російської економіки поглиблюється на тлі затяжної війни проти України та багаторівневих західних санкцій. Ключовий стабілізаційний інструмент Кремля – фонд національного добробути РФ – зазнає системного скорочення.

Станом на початок липня 2022 року обсяг ліквідної частини ФНБ РФ сягав $145 млрд. Уже за рік, у липні 2023-го, цей показник зменшився до $78 млрд. На 1 травня 2025 року резерви становили лише $39 млрд. З початку повномасштабної війни падіння відбулося майже вчетверо.

Так, основне джерело надходжень до ФНБ РФ (експорт нафти) залишається під тиском. Західні санкції обмежили доступ РФ до традиційних ринків, тоді як альтернативні логістичні канали демонструють меншу ефективність і вищі витрати. Прогнозується, що у 2025 році середня ціна на нафту марки Brent становитиме $64 за барель, а в 2026 – $60. Для РФ, чий бюджет наповнюється за рахунок нафтогазових доходів, така динаміка створює критичні фіскальні ризики.

Розвідка звітує, що проблеми вже відображаються у ключових секторах. Так, проєкти державної корпорації “Росатом”, заплановані на 2025 рік, залишаються недофінансованими на 80 %, у АТ “Російські залізниці” фіксується падіння обсягів перевезень, у видобувній, металургійній та будівельній сферах – спад виробництва, російські корпорації масово призупиняють виплату дивідендів. Усе це свідчить про масштабні бюджетні обмеження і втрату фінансової маневреності навіть у стратегічних галузях.

Попри це, Москва продовжує публічно демонструвати впевненість у стабільності економіки. Однак підконтрольна державі пропаганда, яка приховує реальні масштаби економічного спаду, не змінює фактів: ресурсна модель російської економіки втрачає ефективність.

За умови збереження нинішніх обмежень і додаткових заходів – зокрема посилення контролю за обходом нафтових санкцій – РФ ризикує втратити останні залишки фінансової подушки вже в 2026 році, – додали у повідомленні.

У першій половині 2025 року дефіцит бюджету Російської Федерації сягнув 3,69 трильйона рублів (46,89 мільярда доларів), або 1,7% ВВП. Це відповідає рівню, котрий російський уряд передбачив на весь рік.

7 липня уряд Великої Британії оголосив про запровадження нових санкцій проти Росії у зв’язку з використанням хімічної зброї під час повномасштабної війни проти України. До санкційного списку внесли двох російських громадян та одну установу.

7 липня під час патрулювання високогірної ділянки українсько-румунського кордону військовослужбовці відділу прикордонної служби “Ділове” Мукачівського загону виявили тіло невідомого чоловіка.

Керівник Центру вивчення окупації, колишній радник мера міста Петро Андрющенко повідомив, що у тимчасово окупованому Маріуполі окупанти зводять масштабний секретний об’єкт поблизу нової об’їзної дороги.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав становище національних меншин в Україні “спільною проблемою” Росії та Угорщини та закликав Будапешт до спільних дій.