Російські найманці координували терористичні атаки у Британії через Telegram:матеріали суду

Джерело: CNN

Суд у Великій Британії встановив, що Росія вербувала злочинців для терактів через соцмережі.

Як розповіли у виданні,  незадоволений перспективами в своєму похмурому англійському містечку Ділан Ерл вирішив організувати теракт у Лондоні від імені російської групи найманців. 20-річний дрібний наркоторговець хотів переїхати до Росії, щоб вступити до армії. Він чув, що там можна добре заробити, але боявся, що відсутність знань російської мови стане на заваді.

Зрештою Ерл приєднався до війни, не покидаючи Англії. Все почалося з простого повідомлення “Привіт” в анонімний акаунт Telegram під назвою “Privet Bot”, який закликав європейців приєднатися до “опору” проти союзників України. Вже через п’ять днів Ерл організував підпал складу у східному Лондоні — вибрав ціль через її зв’язок з Україною. Наступного місяця його заарештували й висунули обвинувачення у підпалі з обтяжувальними обставинами. Він визнав свою провину. Другий підозрюваний, Джейк Рівз, також визнав вину за аналогічними звинуваченнями.

Понад рік потому між травнем і липнем 2025 року ще шестеро постали перед судом Олд-Бейлі в Лондоні у зв’язку з цією справою.

Сьогодні, 7 липня, трьох з них суд присяжних визнав винними у підпалі. Четвертого — водія, який заперечував провину, — виправдали. З двох обвинувачених у тому, що вони не повідомили поліцію про потенційну терористичну загрозу, одного повністю виправдали, а другого визнали винним за одним епізодом, але виправдали за іншим.

CNN ознайомилась із матеріалами судового процесу, включно зі свідченнями, доказами та заявами.

Британські прокурори заявили, що акаунт “Privet Bot” був пов’язаний із “Вагнером” — російською найманською групою, яка воювала в Україні та діяла в Африці. Акаунт нині неактивний, але листування, представлене в суді, показує, як далеко сягала вербувальна кампанія, спрямована на залучення “піхоти” до “тіньової війни” проти Заходу.

Зазначається, що Москва не покладалася на професійних агентів, а використовувала низькорівневих злочинців: частину з ідеологічними симпатіями до Росії, частину — заради грошей. Якщо раніше шпигунство й диверсії потребували років підготовки, зараз достатньо кількох годин у Telegram і трохи готівки.

Аналітики називають це темною версією “гіг”-економіки: ворожі держави використовують молодь — тимчасову, гнучку, готову до роботи “на вимогу”.

Суд над шістьма британцями дав змогу зрозуміти, як працює ця “гіг”-економіка. CNN проаналізувала сотні повідомлень у соцмережах, допити підозрюваних та докази, щоб показати, як Росія вербує людей для своєї кампанії проти Заходу.

Згідно з інформацією, Ерл заробляв на торгівлі кокаїном і мав близько £20,000 готівкою та більше в криптовалюті. Але йому хотілося більшого. У червні 2023 року він приєднався до Telegram-групи “AP Wagner Chat”. Того ж вечора керівник “Вагнера” Євген Пригожин розпочав короткочасний заколот проти Путіна. Через два місяці Пригожин загинув у авіакатастрофі.

Ерл також приєднався до більших проросійських каналів, таких як “Сіра зона”, яка мала близько 500 тис. підписників. Британські слідчі стверджують, що саме там просували акаунт “Privet Bot”, що щонайменше вісім разів закликав до диверсій у Європі.

Ерлу дали перше завдання: підпалити склад у районі Лейтон, який належав українцю, що займався доставкою терміналів Starlink в Україну. Для натхнення бот порадив Ерлу подивитися серіал “Американці” про шпигунів часів Холодної війни.

Повідомляється, що Рівз, 23-річний прибиральник із Кройдона, став спільником Ерла. Він не мав таких переконань, як Ерл, але допомагав йому зібрати команду. Так Рівз залучив Ні Менса, 23-річного місцевого, який хотів заробити “великі гроші”. Той, своєю чергою, привів Джакіма Роуза.

За матеріалами суду, Пол Інгліш готувався до медобстеження, коли його сусід Угніус Асмена запропонував £500 за нічну поїздку по місту. Через нестачу грошей Інгліш погодився. Він відвіз Асмену, Менса й Роуза до Лейтону. По дорозі вони заправили каністру бензином. Інгліш залишився в авто з Асменою, поки інші двоє підпалювали склад. Пожежа завдала збитків на понад £1 мільйон.

“Один підпал сам по собі не змінить хід війни, але в сукупності такі атаки дестабілізують тил союзників України”, – йдеться в матеріалі.

За даними CSIS, кількість подібних атак зросла вчетверо з 2022 до 2023 року, а потім ще майже потроїлася в 2024-му. Вони включають підпали в Польщі, Литві, кібератаки в Чехії та вандалізм у Франції. Росія все заперечує.

При цьому вказано, що Ерл не зміг виплатити гонорар спільникам. Бот залишився незадоволений: “Можна було зробити все набагато краще, якби ми координувалися”.

Ерл пообіцяв кращу “операцію”: підпал ресторану та винного магазину в Мейфері, які належали Євгенію Чичваркіну — критику Кремля.

Рівз погодився допомогти. Його друг Дмитріюс Паулаускас, литовець, хоч і не брав участі, але радів, що “Росія інтегрувалася в кримінальний світ Британії”. Пізніше його виправдали. Іншого підсудного, Ештона Еванса, визнали винним за одним із двох звинувачень.

Як зазначається, Ерл мав великі амбіції. “Privet Bot” його підбадьорював: “Ти мудрий і розумний не за віком! Попереду ще багато славних завдань”. Але йому потрібна була швидша оплата від кураторів. В одному з повідомлень він благав зробити його “найкращим шпигуном, якого ви коли-небудь бачили”.

Наступного дня його заарештували. Рівза затримали через дев’ять днів. Обоє визнали провину.

“Раніше Росія дбала про своїх шпигунів. Але ці “гіг”-виконавці — витратний матеріал. Для Росії — вони одноразові. Для Британії — зрадники”, – зазначили журналісти.

8 липня під час засідання кабінету міністрів президент США Дональд Трамп різко розкритикував главу РФ Володимира Путіна, звинувативши російського лідера у нісенітницях під час офіційних переговорів. За словами глави Білого дому, господар Кремля завжди здається “дуже милим”, проте його слова не мають жодного значення.

Суд у Великій Британії встановив, що Росія вербувала злочинців для терактів через соцмережі.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не знає, хто розпорядився зупинити постачання озброєння Україні.

Президент Ліги американських працівників і головний політичний радник організації Catholic Vote, колишній старший радником Дональда Трампа (2016, 2020) та Джей Ді Венса (2022), політичний коментатор на Fox News і CNN Стів Кортес заявив, що корупційна репутація голови Офісу президента Андрія Єрмака відверто шкодить довірі до української влади у США.

Співробітник Державного космічного агентства України отримав 15 років тюрми з конфіскацією майна за співпрацю з ФСБ. Російська розвідка задіяла його дружину з Ростова-на-Дону, щоб завербувати посадовця й отримати доступ до секретної інформації у галузі оборонної промисловості.