Угорщина запропонувала замінити російську нафту постачаннями з Одеси
Джерело: Bloomberg
Угорська нафтогазова компанія Mol, котра зазнає критики за збереження залежності від російської нафти, вважає доступ до українського нафтопроводу Одеса-Броди найперспективнішим шляхом для диверсифікації постачання. Про це заявив старший віцепрезидент Mol з управління ланцюжками постачання Сабольч Паль Сабо.
Нафтопровід Одеса відкриває доступ до різноманітних альтернативних видів сирої нафти завдяки морському сполученню, – зазначив Сабо. – Цей трубопровід забезпечував би енергетичну безпеку для регіону, ЄС і України.
Нафтопровід Одеса-Броди проходить від українського чорноморського порту до західного кордону країни, поблизу Польщі. Нафта постачатиметься до Броди неподалік українсько-польського кордону, де український нафтопровід з’єднується з південною гілкою “Дружби”, через яку Угорщина продовжує отримувати російську нафту.
Попри те, що Угорщина отримала виняток з нафтового ембарго ЄС у 2022 році, котрий дозволяє їй імпортувати російську нафту, на Будапешт здійснюється дедалі більший тиск через план Євросоюзу припинити імпорт російських енергоносіїв до 2027 року.
Mol уже модернізує свої переробні потужності, аби вони могли працювати з неросійською нафтою. За оцінками компанії, це коштуватиме близько $500 мільйонів.
Нині Одеса перебуває під постійними ракетними обстрілами з боку Росії, тоді як сам нафтопровід нині не функціонує та потребує значних інвестицій. Крім того, прибережна зона Чорного моря щільно замінована з початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році.
Реалізація плану вимагатиме також політичних зусиль з боку прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, котрий відомий проросійською позицією та опором санкціям проти РФ. Він неодноразово закликав до припинення підтримки України та блокує євроінтеграцію Києва.
Втім, наразі Mol закликає Європейський Союз та інші зацікавлені країни долучитися до відновлення нафтопроводу. Компанія також вважає, що цей маршрут може стати альтернативою для Сербії, з якою Угорщина будує трубопровідне з’єднання.
Якщо ЄС наполягає на тому, щоб регіон відмовився від надійного маршруту постачання, то він має відіграти роль у створенні справжньої альтернативи, – додав Сабо.
Mol імпортує неросійську нафту лише через Адріатичне море. Компанія скаржиться, що оператор трубопроводу Janaf у Хорватії встановлює надмірні тарифи, а також ставить під сумнів здатність Janaf забезпечити достатні обсяги для Угорщини та сусідніх країн після припинення російського імпорту.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо зателефонував главі українського уряду Денису Шмигалю зі скаргами на санкції проти РФ, через які його країна припинила отримувати нафту.
- Речник Єврокомісії Балаш Ужвар заявив про відсутність ризиків для безпеки після санкцій України на транзит російської нафти до Словаччини та Угорщини.
- Словаччина пригрозила Україні запровадити “взаємні заходи” через припинення транзиту нафти російської компанії “Лукойл”. Президент Словаччини Пітер Пеллегріні та міністр оборони Роберт Калиняк висловили незадоволення рішенням України.
Уночі 9 липня російські окупаційні війська масовано атакували Волинську область, скерувавши десятки повітряних засобів атак на обласний центр.
Триває 1232-га доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
9 липня відзначають Міжнародний день знищення стрілецької зброї. Християн сьогодні вшановують священномученика Панкратія, єпископа Тавроменійського.
За даними синоптиків у середу, 9 липня, частину країни очікує негода.
Заступник міністра освіти і науки України, голова фракції “Слуга народу” у Київраді, Андрій Вітренко є головним кандидатом на заміну чинного очільника МОН Оксена Лісового.