Зеленський у костюмі спричинив бунт серед криптобукмекерів на Polymarket

Джерело: wired

Президент України Володимир Зеленський викликав бурю суперечок серед гравців вебсайту азартних ігор Polymarket. Суперечка виникла через питання, чи одягав Зеленський костюм після початку повномасштабної російсько-української війни, а на кону стоїть 210 млн доларів.

Polymarket – це вебплатформа, де гравці можуть робити ставки у криптовалюті щодо фактично будь-якої події – від результатів спортивних змагань до касових зборів кінострічок.

Кожен окремий ринок прогнозів оформлений як бінарне питання. У цьому випадку: “Чи носитиме Зеленський костюм до липня?”

Після вторгнення Росії в Україну у 2022 році Зеленський пообіцяв носити лише військову форму одягу на знак солідарності з захисниками України. Вибір стилю його одягу відтоді став предметом уваги ЗМІ, який у деяких колах критикують як неповажний, особливо після гарячої зустрічі з президентом США Дональдом Трампом у наприкінці лютого у Білому домі.

25 червня Зеленського сфотографували на вечері перед самітом НАТО в чорному піджаку, сорочці та штанах з деталями у військовому стилі, які численні новинні видання, включаючи BBC та New York Post, описали як костюм.

У публікаціях на пов’язаному з Polymarket обліковому записі X та на національній сторінці України в Instagram його навіть описали як костюмом. Однак суперечка з Polymarket ймовірно буде мати протилежне розв’язання, що призведе до обурення серед тих, хто може втратити свою частку.

Розбіжність частково зводиться до суперечки щодо визначення костюма. “Він відповідає технічному визначенню”, — каже експерт з чоловічого одягу Дерек Гай. “Я також визнаю, що більшість людей не вважають це костюмом”.

Але щобільше, суперечка стала тестом на ефективність та надійність моделі Polymarket для краудсорсингу правди. У разі виникнення суперечки платформа дозволяє власникам певного криптотокена голосувати за відповідь. Це може спрацювати для ставок з бінарними результатами — команда виграє гру або ні — але це призводить до хаосу, коли на кону стоїть багато мільйонів доларів через більш суб’єктивні теми, такі як те, що вважається позовом. (“Це дуже дивна система”, — каже Гай.)

Перш ніж ринок прогнозів буде розв’язано, Polymarket надає користувачам двогодинне вікно, протягом якого вони можуть подати скаргу, внісши облігацію в розмірі 750 доларів. Якщо скаргу зареєстровано, голосування за рішення лягає на плечі “оракула” Polymarket, децентралізованої платформи фінансових контрактів під назвою Universal Market Access (UMA). UMA, яка була заснована у 2018 році та працює незалежно від Polymarket, розв’язує ці суперечки, дозволяючи людям або організаціям, які володіють її токенами, голосувати за те, яка правда.

У цьому випадку виборці UMA з, здавалося б, нездоланним відривом стверджують, що Зеленський не носив костюм.

Проблема такої системи, стверджують критики, полягає в тому, що вона вразлива до зловживань з боку так званих “китів” — власників великої кількості токенів, які мають надмірний вплив на рішення.

Щоб уникнути необхідності втручатися в кожну суперечку Polymarket або іншим чином нести фінансові штрафи за пропуск голосування, власники менших UMA часто позичають свої токени делегатам, які голосують від їхнього імені, що ще більше концентрує пропозицію.

За даними платформи даних Sentora, 95% токенів UMA контролюються “китами”.

“Це не децентралізовано — далеко не децентралізовано”, — каже незалежний криптотрейдер під ніком defipolice, який може втратити приблизно 30 000 доларів на своїй ставці на Зеленського.

Polymarket не відповів на запит про коментар.

Користувачі Polymarket, обурені ймовірним результатом ринку прогнозів щодо Зеленського, збираються на платформі обміну повідомленнями Discord, щоб узгодити реакцію, можливо, включаючи подання позову проти Polymarket та UMA.

“Я маю намір приєднатися до позову”, — каже гравець Polymarket під ніком Adversary, який на певному етапі мав шанс виграти 300 000 доларів на свою ставку, перш ніж вони вивели частину коштів у відповідь на плутанину. “Я зазнав моральної шкоди через цю катастрофу, і додатковий контекст викликав у мене великий стрес”.

Люди в Discord-каналі UMA також обурені цією суперечкою, члени спільноти звинувачують один одного у “угодах через зворотний канал” та шахрайстві. Деякі розглядають це як невтішний референдум щодо всього проєкту. “Це не просто голосування за позов — це голосування за майбутнє UMA”, — написав один з учасників.

Очікується, що остаточне рішення буде прийнято до вечора 8 липня. Співзасновник UMA, Харт Ламбур, каже, що організація планує внести корективи до процесу розв’язання суперечок на тлі цієї ситуації, але відкидає твердження про те, що голосування було будь-яким чином маніпульовано.

“Немає жодних доказів маніпуляцій з UMA. Мені дуже не подобаються ці безпідставні звинувачення”, — каже Ламбур.

Інші вважають такі розбіжності природною частиною процесу: “Для мене це була куртка, яка виглядала як костюм, але не була костюмом”, — каже Ланселот Шардоне, який голосував як делегат від імені пулу токенів UMA.rocks, який контролює близько 0,1%від загальної пропозиції.

“Ця суперечка просто відображає те, що правда складна і відрізняється від людини до людини”.

Вся ця напруга виникає в критичний момент для Polymarket, який перебуває посеред агресивного раунду збору коштів, очолюваного Фондом засновників Пітера Тіля; за даними Reuters, прогнозований ринок буде оцінений у 1 мільярд доларів. Це не ідеальний час, щоб відчужити деяких з його найактивніших користувачів або поставити під сумнів цілісність його ринків.

“Мовчання Polymarket було оглушливим”, — каже defipolice.

Провідний американський розважальний тижневик Variety розповів про нову стрічку оскароносного українського режисера Мстислава Чернова.

Пентагон планує збільшити обсяги закупівель ракет Patriot. Згідно з бюджетною заявкою на 2026 рік, армія просить виділити понад 1,3 млрд доларів на придбання 224 ракет. Згідно з документами, які супроводжують бюджетний запит на 2026 фінансовий рік, група військових високопосадовців, котра формує рекомендаційні вимоги до озброєння, збільшила план закупівлі Patriot з 3376 до 13 773 одиниць.

У США асоціації лікарів, медичних працівників і вчених подали позов до суду на керівників американських установ охорони здоров’я, зокрема на міністра-антивакцинатора Роберта Кеннеді-молодшого, через обмеження доступу до вакцин проти COVID-19 та підрив довіри населення до щеплень.

Компанія Mattel випустила першу в історії ляльку Barbie з цукровим діабетом першого типу.

Турецький суд заблокував доступ до частини контенту чат-бота Grok, розробленого компанією xAI Ілона Маска. Влада заявила, що чат-бот генерує відповіді, що ображають президента Реджепа Таїпа Ердогана, засновника сучасної Туреччини Мустафу Кемаля Ататюрка та релігійні цінності.