Суд визнав Росію винною у порушеннях прав людини в Україні та причетною до катастрофи MH17

Джерело: пресреліз ЄСПЛ Associated Press

Європейський суд з прав людини виніс два рішення проти Росії щодо порушень прав людини під час війни проти України, а також збиття рейсу MH17 в липні 2014 року.

В першому рішенні йдеться, що Росія порушила міжнародне право на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Це вперше міжнародний суд визнав Москву відповідальною за порушення прав людини з моменту повномасштабної війни.

Суд також постановив, що Росія стоїть за збиттям рейсу MH17. Це також вперше міжнародний суд визнав РФ відповідальною за трагедію 2014 року, яка забрала 298 життів.

Загалом справа об’єднала 4 міждержавні скарги проти Росії до ЄСПЛ з боку України та Нідерландів:

  • Україна проти Росії (№ 8019/16) – порушення під час збройного конфлікту на Донбасі, зокрема збиття MH17, тортури, примусову працю та інше;
  • Україна проти Росії (№ 43800/14) – викрадення і незаконне переміщення українських дітей до РФ у 2014 році;
  • Нідерланди проти Росії (№ 28525/20) – обставини та наслідки збиття рейсу MH17;
  • Україна проти Росії (№ 11055/22) – грубі порушення прав людини під час повномасштабного вторгнення з 24 лютого 2022 року.

За цими скаргами ЄСПЛ визнав низку порушень у період з 11 травня 2014 року (коли розпочалися бойові дії) до 16 вересня 2022 року (коли Росія припинила бути стороною Європейської конвенції з прав людини) за статтями: 2 (право на життя), 3 (заборона катування, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження), 4 § 2 (заборона примусової праці), 5 (право на свободу та особисту недоторканність), 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя), 9 (свобода думки, совісті та релігії), 10 (свобода вираження поглядів), 11 (свобода зібрань та об’єднання), 13 (право на ефективний засіб правового захисту) та 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції, а також статей 1 (захист права власності) та 2 (право на освіту) Протоколу № 1 до Конвенції.

Суд наголосив, що характер і масштаб насильства в Україні та зловісні заяви з боку Росії щодо права України на існування поставили під загрозу мир у Європі.

“Жоден з конфліктів, які перебували на [його] розгляді раніше, не викликав подібного практично одностайного засудження ‘кричущого’ нехтування державою-відповідачем основами міжнародного правопорядку, встановленими після Другої світової війни”, – йдеться у пресрелізі.

Суд визнав, що Росія контролювала окуповані території, а отже, несе відповідальність за події на цій території. Докази продемонстрували існування масових взаємопов’язаних практик явно протиправної поведінки агентів російської держави (російських збройних сил та інших органів влади, окупаційних адміністрацій, сепаратистських збройних груп та утворень) по всій території України.

Порушення охоплювали:

  • невибіркові військові атаки;
  • позасудові страти цивільних осіб та українських військовослужбовців, які припинили участь у воєнних діях;
  • катування, включаючи застосування зґвалтування як методу ведення війни, та нелюдське та таке, що принижує гідність, поводження;
  • примусову працю;
  • незаконне та свавільне затримання цивільних осіб;
  • необґрунтоване переміщення та вивезення цивільних осіб, а також їх перевірки, що супроводжувалися принизливими та жорстокими заходами (так звані “фільтраційні” заходи);
  • залякування, утиски та переслідування всіх релігійних груп, за винятком прибічників Української Православної Церкви Московського патріархату;
  • залякування та насильство щодо журналістів, блокування мовлення українських та іноземних ЗМІ, а також прийняття нових “законів”, що забороняють та встановлюють покарання за поширення інформації на підтримку України;
  • силові розгони російськими військовими мирних протестів в окупованих населених пунктах;
  • руйнування, розкрадання та вилучення без відшкодування приватної власності;
  • придушення української мови в школах та індоктринацію українських школярів;
  • вивезення до Росії та, у багатьох випадках, усиновлення там українських дітей;
  • дискримінацію за ознаками політичних переконань та національного походження.

Суд також одноголосно постановив, що в заяві № 28525/20 щодо збиття рейсу MH17 мали місце порушення статей 2 (право на життя), 3 (заборона катування, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження) та 13 (право на ефективний засіб правового захисту).

Суд зобов’язав РФ:

  • негайно звільнити або повернути всіх людей, яких незаконно утримували на окупованих територіях України до 16 вересня 2022 року;
  • розпочати співпрацю для створення міжнародного механізму повернення депортованих українських дітей;
  • припинити політику придушення української мови та індоктринації у сфері освіти — це ЄСПЛ визнав порушенням статті 2 Протоколу №1 до Конвенції.

Міністерство юстиції України назвало це рішення “історичним”.

“Це рішення ЄСПЛ має безпрецедентний характер і вже може вважатися одним з найвагоміших у практиці міждержавних справ. Суд не лише підтвердив системні та масові порушення прав людини, вчинені РФ з 2014 року на окупованих територіях України та під час повномасштабної агресії, а й окреслив ширший правовий контекст”, – заявили у відомстві та вказали, що розширений текст з детальним описом рішення Суду незабаром зʼявиться на сайті Мін’юсту.

Збиття рейсу MH17

17 липня 2014 року російські військові збили літак Боїнг 777 компанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Близько 16:00 з літаком зник зв’язок, хоча політ тривав штатно і досі не було несправностей.

Боїнг 777 збили із зенітно-ракетного комплексу “Бук”, який доставили з Російської Федерації і розмістили поблизу міста Сніжне Донецької області на території, тимчасово окупованій і підконтрольній російським військам та створеним російськими спецслужбами і підлеглим російському військовому командуванню збройним формуванням місцевих колаборантів.

Воєнний злочинець Ігор Гіркін “Стрєлков” не менш ніж за дві години після катастрофи оприлюднив повідомлення, що підконтрольні йому найманці та бойовики нібито збили в районі Тореза український Ан-26. Але видалив свій допис, коли стало відомо, що насправді було збито пасажирський літак.

СБУ вдалось  зафіксувати телефонні розмови учасників цього злочину. У них йшлося про те, що MH17 збили із ЗРК “Бук”.

У серпні 2014 року створили слідчу групу (Joint Investigation Team). Для розслідування кримінального злочину до неї увійшли представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. 9 вересня нідерландська Рада безпеки опублікувала результати розслідування, де зазначила, що з підконтрольного російським силам району було випущено ракету “земля-повітря”.

24 травня 2018 року Міжнародна спільна слідча група у Нідерландах встановила, що ЗРК “БУК” належав 53-й бригаді військ протиповітряної оборони РФ. Наступного дня Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили у катастрофі Росію.

Кремль тривалий час заперечував будь-яку причетність до знищення лайнера і відмовлявся екстрадувати обвинувачених або співпрацювати зі слідством.

У листопаді Окружний суд в Гаазі (Нідерланди) визнав винним у діях, що призвели до падіння літака MH17, та вбивстві його пасажирів й екіпажу Ігоря Стрєлкова-Гіркіна, Сергія Дубинського та Леоніда Харченка. Усіх трьох заочно засуджено до довічного ув’язнення. Також вони мають виплатити 16 мільйонів євро родинам загиблих.

Також визнано, що літак було збито із ЗРК “Бук” ракетою, запущеною з боку тимчасово окупованого РФ Первомайського. Під час засідання  визнано, що самопроголошена влада та бойовики отримувала політичні та військові вказівки з Москви.

Тоді Володимир Зеленський назвав це рішення дуже важливим: “Росія багато брехала про цю катастрофу, але все одно ключові факти встановлено”.

8 лютого 2023 року прокуратура Нідерландів заявила, що, ймовірно, президент Росії Володимир Путін особисто підписав рішення про постачання зенітно-ракетних систем великої дальності проросійським сепаратистам на сході України до того, як вони збили рейс 17 Malaysia Airlines у липні 2014 року, що призвело до загибелі всіх 298 пасажирів та екіпажу.

Європейський Союз з нагоди дев’ятих роковин збиття малайзійського авіалайнера нагадав, щоб Росія “визнала свою відповідальність” за загибель 298 людей і “повністю співпрацювала з намаганнями досягти правди, справедливості та відповідальності перед жертвами та їхніми близькими”.

  • 12 травня Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала Росію відповідальною за катастрофу рейсу MH17 у 2014 році.
  • Суд у США ухвалив рішення, дозволивши судовий розгляд проти російського Сбербанку, визнавши його фінансування бойовиків “ДНР” достатньою підставою для зняття суверенного імунітету. Позов подала сім’я 18-річного американця Куїнна Шансмана, котрий загинув унаслідок збиття літака рейсу MH17 над Донбасом у 2014 році.

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.

Федеральна служба з ветеринарного та фітосанітарного нагляду Росії заборонила ввезення усіх видів молочної продукції від двох азербайджанських компаній – ТОВ “ALLBUY” і ТОВ “MILK PRODUCTS”.

Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.

Вдень 9 липня російські війська вдарили по Костянтинівці на Донеччині. Внаслідок авіаудару загинули троє осіб.

У французькому місті Сен-Етьєн-о-Мон глядачі другого етапу велозмагань “Тур де Франс” залізли на надгробки на місцевому цвинтарі, щоб краще бачити перегони — це викликало хвилю критики.