Танення льодовиків може спричинити хвилю вулканічних вивержень – дослідження

Джерело: The Guardian

Результати нового дослідження засвідчили, що танення льодовиків і крижаних покривів через кліматичну кризу може спричинити хвилю вибухових вивержень вулканів.

Згідно з дослідженням, проведеним в Чилі, втрата льоду послаблює тиск на підземні магматичні камери та робить виверження більш імовірними. Зокрема, такий процес спостерігався в Ісландії.

Глобальне потепління, викликане спалюванням викопного палива, призводить до танення крижаних покривів та льодовиків по всьому світу. За словами експертів, найбільший ризик відновлення вивержень вулканів існує у Західній Антарктиді, де під товстим шаром льоду лежать щонайменше 100 вулканів. Цей лід, найімовірніше, буде втрачено у найближчі десятиліття і століття через глобальне потепління.

При цьому вказано, що виверження вулканів можуть тимчасово охолодити планету, викидаючи в атмосферу частинки, що відбивають сонячне світло. Однак тривалі виверження можуть призвести до викиду в атмосферу значної кількості парникових газів, включаючи вуглекислий газ і метан. Це призведе до подальшого нагрівання планети і потенційно створить замкнене коло, в якому підвищення температури призведе до подальших вивержень і ще більшого глобального потепління.

Головний автор дослідження Пабло Морено-Єгер з Університету Вісконсину в Медісоні зазначив, що оскільки льодовики відступають через зміну клімату, можна припустити, що вулкани будуть вивергатися частіше, а виверження ставатимуть більш вибухонебезпечними.

Під час детальних досліджень одного з вулканів під назвою Мочо-Чошуенко команда науковців використала радіоізотопне датування для оцінки віку вулканічних порід, утворених до, під час і після останнього льодовикового періоду, коли Патагонський льодовиковий щит товщиною 1500 метрів покривав цю територію.

Згідно з результатами, товстий крижаний покрив придушив обсяг вивержень з 26 000 до 18 000 років тому, дозволивши великому резервуару магми накопичуватися на глибині 10-15 кілометрів під земною поверхнею. Після танення льоду приблизно 13 000 років тому тиск на магматичну камеру зменшився, гази у рідкій або розплавленій породі розширилися, і почалися вибухові виверження.

За словами Морено-Єгера, проведене дослідження припускає, що це явище не обмежується Ісландією, де спостерігається підвищена вулканічна активність, а може відбуватися також в Антарктиді.

“Інші континентальні регіони, такі як частини Північної Америки, Нової Зеландії та Росії, також потребують більш пильної наукової уваги”, – наголосив він.

Попередні дослідження засвідчили, що після останнього льодовикового періоду вулканічна активність у світі зросла у 2-6 разів, але чилійське дослідження стало одним із перших, яке показало, як це сталося.

Мер Києва Віталій Кличко повідомив про наслідки російської атаки на столицю уночі 10 липня.

За даними ЗМІ у четвер, 10 липня, державний секретар США Марко Рубіо зустрінеться зі своїм російським колегою – главою МЗС РФ Сергієм Лавровим.

Джерело: Букви 10 липня відзначають День “Не наступайте на бджіл”, День Ніколи Тесли, День капібари та…

За даними синоптиків у четвер, 10 липня, частину областей накриють сильні опади, а температура повітря значно знизиться.

У ніч на 10 липня війська РФ знову завдали масованого комбінованого ракетно-дронового удару по Києву. Є жертви, поранені та значні руйнування.