Уряд Чехії власним коштом підготує українських пілотів F-16
Джерело: пресслужба Міноборони Чехії
9 липня уряд Чехії погодив програму підготовки українських пілотів, котру реалізує державне підприємство LOM Praha. Тренування пройдуть до восьми українських пілотів.
Чехія профінансує 150 годин льотної підготовки вартістю на близько 32 млн крон (1,4 млн доларів).
Навчання відбуватиметься на симуляторах і дозвукових літаках L-39, оскільки Чехія не має на озброєнні F-16. Втім, українська сторона виявила зацікавлення у такому типі підготовки як частині ширшої програми опанування західної авіаційної техніки.
Щоб Україна могла ефективно протистояти російській агресії, вона потребує не лише техніки, а й підготовлених військових, зокрема в авіації. Чехія усвідомлює свою відповідальність як активний член оборонної коаліції, — наголосила міністерка оборони Яна Чернохова.
Програму профінансують із затвердженого бюджету Міноборони Чехії. Логістика, медичні огляди та симуляційна підготовка, оцінені в додаткові 4,5 млн крон, котрі також виділить чеська сторона.
Для нас це не лише професійний виклик, натомість – прояв солідарності з Україною. Ми маємо необхідний досвід, і готові його надати там, де він потрібен найбільше, – повідомив директор LOM Praha Їржі Протіва.
Навчання відбуватиметься в межах чинного мандату на присутність збройних сил інших держав на території Чехії, котрий діє до кінця 2026 року та дозволяє перебування до 800 військових з України, країн ЄС і НАТО з метою тренування.
Додамо, 4 травня у Празі Володимир Зеленський спільно з главою Чехії Петром Павелом домовилися про продовження оборонної, політичної та гуманітарної підтримки України.
Серед ключових тем зустрічі – чеська артилерійська ініціатива. Зеленський зазначив, що Чехія вже дуже допомогла, і цьогоріч Україна розраховує на не менш результативну співпрацю – мова про 1,8 млн снарядів. Зокрема 5 травня глава Української держави зустрінеться з представниками чеських оборонних компаній.
Лідери також обговорили наступні кроки у розвитку авіаційної коаліції – створення українсько-чеської школи F-16 для підготовки пілотів.
Очевидно, що станом на зараз із безпекових причин ми не можемо відкрити таку базу в Україні. Російські удари щодня тривають. І тому ми працюємо з партнерами, щоб такі школи змогли відкритися за межами України. І це буде. Ми домовилися, що Чехія буде з нами у реалізації відповідних рішень, – зазначив Зеленський.
- Міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що обговорив із делегацією Міжурядової агенції оборонного співробітництва Чехії (AMOS) розширення оборонної співпраці.
- Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що країна розглядає створення нової ініціативи з закупівлі боєприпасів для ЗСУ і шукає підтримки інших країн ЄС.
- У міністерстві оборони Німеччини повідомили, що нададуть Україні 180 000 артилерійських боєприпасів як свій внесок в чеську ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України.
- Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що країна розглядає створення нової ініціативи з закупівлі боєприпасів для ЗСУ і шукає підтримки інших країн ЄС.
- До кінця квітня 2025 року Чехія у межах своєї ініціативи спорядить Україні ще 400 тисяч великокаліберних боєприпасів, повідомила міністерка оборони Яна Чернохова.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.
Українські наземні дрони взяли штурмом російську позицію та захопили у полон росіян. Це перший у сучасній війні підтверджений успішний штурм виключно безпілотних платформ.
Вдень 9 липня російські війська вдарили по Костянтинівці на Донеччині. Внаслідок авіаудару загинули троє осіб.
9 липня уряд Чехії погодив програму підготовки українських пілотів, котру реалізує державне підприємство LOM Praha. Тренування пройдуть до восьми українських пілотів.
Європейський суд з прав людини визнав РФ винною у масових і системних порушеннях прав людини на окупованих територіях України, починаючи з 2014 року й до повномасштабного вторгнення 2022-го. Це перше в історії ЄСПЛ настільки масштабне рішення щодо міждержавної справи, що підтверджує відповідальність РФ за вбивства, катування, депортації, утиски свободи слова, релігії та освіти, викрадення дітей і збиття МН-17.