Фахівці про спалах сарани на теренах України: вона мешкає тут тисячоліттями

Джерело: Національний природний парк “Тузлівські лимани

В багатьох регіонах України аграрії та місцеві мешканці фіксують спалахи перелітної сарани (Locusta migratoria). Комах стало настільки багато, що люди почали масово знищувати все, що на неї схоже.


Сама сарана – не новачок на українських теренах. Вона мешкає тут тисячоліттями, хоча у звичайні роки її чисельність невелика, і вона не викликає занепокоєння. Проте періодично, за збігу сприятливих погодних умов – теплої зими, вологої весни та спекотного літа – популяція комах різко зростає. Учені також повʼязують це з підвищеною сонячною активністю.

У спокійний період сарана існує в одиночній формі – з короткими крилами, без значної міграції. Проблеми починаються, коли комах стає занадто багато. Тоді вони змінюють форму – відрощують довші крила, формують зграї та починають мігрувати, знищуючи рослинність на своєму шляху.

Фахівці радять діяти ще на ранніх етапах, поки комахи – у вигляді личинок. У цей період вони не літають, тому їх легше знищити. Ефективним методом є застосування біологічних препаратів, наприклад, на основі гриба Metarhizium acridum. Хімічні отрутохімікати бажано не використовувати – вони шкодять не лише шкідникам, а й корисним комахам і птахам, які природним чином регулюють чисельність сарани.

У природі сарана – важливий елемент харчового ланцюга. Птахи, зокрема качки, активно нею живляться. Їх можна залучати як біологічний метод боротьби. Окрім того, сарану вирощують на спеціальних фермах у різних країнах – не лише як їжу для людей, а й як джерело білка для корму тваринам.

Ситуація в “Тузлівських лиманах” – не катастрофа, а природний процес. Але панікувати не варто – потрібне спостереження, правильне втручання і розуміння того, що навіть сарана може бути не лише проблемою, а й ресурсом.

  • Торік Державне продовольче агентство Сингапуру (SFA) оголосило про схвалення 16 видів їстівних комах для продажу та споживання в країні. Рішення набуло чинності негайно, дозволяючи імпортувати комах і продукти з них, що були оцінені як безпечні для споживання. Серед схвалених видів є сарана, коники, борошняні черв’яки та кілька видів жуків.

Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.

На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.

Євросоюз не має змоги виключити Росію з наукового проєкту Міжнародного експериментального термоядерного реактора (ITER), зазначив єврокомісар Дан Йоргенсен.

Ісландський атлет і актор Гафтор Юліус Бйорнссон, відомий за роллю Грігора “Гори” Клігана у серіалі “Гра престолів”, 26 липня встановив новий рекорд у підйомі ваги становою тягою.

Австралійський рок-гурт King Gizzard & the Lizard Wizard повідомив про видалення своїх пісень з платформи Spotify через зв’язки засновника стрімінгової платформи з оборонною промисловістю, зокрема інвестиції у виробництво дронів.