Астрономи виявили зоряного компаньйона Бетельгейзе – він може пояснити її дивну поведінку

Джерело: The Astrophysical Journal Letters

Одна з найвідоміших зірок нічного неба – червоний надгігант Бетельгейзе – ймовірно, має зоряного супутника. Це відкриття може пояснити давню загадку дивної зміни яскравості зірки, яка десятиліттями інтригувала науковців.

У 2020 році Бетельгейзе несподівано потьмяніла, що викликало хвилю припущень: астрономи навіть припускали, що вона от-от вибухне як наднова. Згодом стало відомо, що зірка викинула велику хмару пилу, яка тимчасово затулила її світло. Але лишилося інше питання – чому яскравість Бетельгейзе періодично змінюється у ритмі приблизно раз на шість років? І чи є на це інше пояснення, крім пульсацій самої зірки?

Команда астрономів із телескопа Gemini North на Гаваях вважає, що відповідь – у зоряному компаньйоні, якого вони вперше побачили завдяки спеціальній техніці спостережень. Йдеться про так звану спекл-візуалізацію, яка дозволяє “пробити” атмосферні спотворення Землі та побачити об’єкти з високою роздільною здатністю. Так вдалось розгледіти слабке блакитне світло – ймовірно, саме від молодої зірки, яка обертається навколо Бетельгейзе.

Науковці пропонують назвати супутника Сіварха – що в перекладі з арабської означає “браслет”. Це натяк на історичну назву Бетельгейзе – “рука велетня”.

Нововідкрита зірка має масу приблизно в півтора раза більшу за Сонце, але її яскравість – усього 0,4% від яскравості Бетельгейзе. Через це її так довго не вдавалось помітити. До того ж вона знаходиться дуже близько – всього в чотири рази далі від Бетельгейзе, ніж Земля від Сонця. Виявити її допомогло те, що вона має інший колір – холодніше блакитне світло, на тлі гарячого сяйва надгіганта.

Джерело: Міжнародна обсерваторія Джеміні

Підозри про наявність супутника з’явились ще раніше. Дві незалежні групи астрономів зафіксували закономірні зміни яскравості Бетельгейзе з періодом у 2170 днів – майже шість років. Це збігалося з обчисленнями орбіти уявного компаньйона. Але всі спроби виявити його, зокрема за допомогою телескопа “Габбл” та рентгенівської обсерваторії “Чандра”, не дали результату – поки не втрутилася спекл-візуалізація.

Вперше зоря-компаньйон виявився саме там, де його й передбачали. Але підтвердження знадобиться ще: зірка на межі можливостей спостереження, тому потрібні повторні вимірювання. Наступна зручна нагода побачити її – у листопаді 2027 року, коли вона максимально віддалиться від Бетельгейзе у своїй орбіті.

Водночас майбутнє обох зірок – похмуре. За одним зі сценаріїв, супутник поступово “зануриться” в атмосферу Бетельгейзе, і за 10 тисяч років обидві зірки зіллються. За іншим – Бетельгейзе вибухне як наднова раніше, знищивши свого меншого сусіда. Це може статися будь-коли – хоч завтра, хоч за сотню років.

Дослідження дає нову надію зрозуміти не лише Бетельгейзе, а й інші подібні зоряні системи. Адже близько третини червоних гігантів і надгігантів показують схожу періодичну змінність. Якщо за нею стоять невидимі супутники – на небі ховається ще багато несподіваних “друзів”.

Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.

На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.

Євросоюз не має змоги виключити Росію з наукового проєкту Міжнародного експериментального термоядерного реактора (ITER), зазначив єврокомісар Дан Йоргенсен.

Ісландський атлет і актор Гафтор Юліус Бйорнссон, відомий за роллю Грігора “Гори” Клігана у серіалі “Гра престолів”, 26 липня встановив новий рекорд у підйомі ваги становою тягою.

Австралійський рок-гурт King Gizzard & the Lizard Wizard повідомив про видалення своїх пісень з платформи Spotify через зв’язки засновника стрімінгової платформи з оборонною промисловістю, зокрема інвестиції у виробництво дронів.