В Сербії тривають протести: поліція використала сльозогінний газ і світло-шумові гранати

Джерело: Reuters

В Сербії тривають протести через трагедію в місті Новий Сад. В п’ятницю, 5 вересня, поліція застосувала сльозогінний газ і світло-шумові гранати, щоб розігнати мітингарів.

Сталось це на території університетського містечка в Новому Саді, де протестувальники вимагали проведення дострокових виборів, сподіваючись на усунення президента Олександра Вучича і його керівної Сербської прогресивної партії (SNS).

У своєму виступі пізно ввечері Вучич заявив, що 11 поліціянтів зазнали поранення. Інформації про кількість поранених протестувальників немає.

У п’ятницю ввечері тисячі людей зібралися на території державного університету. Протестувальники тримали плакати з написами “Ми не хочемо блокад, ми хочемо виборів” і “Студенти мають одну нагальну вимогу: оголосіть вибори”. Натовп кричав “Вучич, йди геть!”.

Протестувальники вступили в сутичку з поліцією перед філософським факультетом і кидали фаєри, а поліція використовувала сльозогінний газ і світло-шумові гранати, щоб розігнати натовп.

“Ми не дозволимо руйнувати державні інститути. Сербія — сильна і відповідальна держава”, — заявив Вучич журналістам.

Він звинуватив іноземні спецслужби в тому, що вони буцімто стоять за антиурядовими протестами в Сербії, і сказав, що його прихильники проведуть мітинги в містах по всій Сербії в неділю.

Що сталось

1 листопада 2024 року обвалився відремонтований дах на залізничному вокзалі в місті Новий Сад (друге за кількістю населення місто в Сербії). Внаслідок цього загинуло 16 людей.

Відтоді в країні тривають масштабні протести студентів та опозиції. Мітингарі вимагають покарання винних у катастрофі та звинувачують владу у повільному розслідуванні, а також в корупції і кумівстві, що призвело до неякісного будівництва.

Вдень 23 червня російські окупанти атакували Одещину ударними безпілотниками. Є жертва та постраждалий.

Військовослужбовці Національної гвардії України, у яких самовільне залишення частини (СЗЧ) зафіксували до 12 червня 2026 року, відтепер також можуть повернутися на службу через “Армія+”.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.

Контррозвідка Служби безпеки затримала ще одного коригувальника повітряних атак рашистів по Запоріжжю. Ним виявився місцевий мобілізований, який самовільно залишив військову частину і пішов на співпрацю з ФСБ.

У ніч на 23 червня оператори Сил безпілотних систем ЗСУ уразили ударні дрони противника, засоби ППО, об’єкти енергетичної інфраструктури, паливно-мастильні матеріали та логістичний транспорт.