ІМІ: Забороняти військовим спілкуватися з журналістами – незаконно

Джерело: Інститут масової інформації (ІМІ)

Згідно з чинним законодавством України, заборон на спілкування військових із журналістами немає.

Водночас військовослужбовці, відповідно до своїх функцій, володіють інформацією з обмеженим доступом, розголошення якої вже призводить до порушення закону.

Таким чином, виступати від імені всіх Збройних сил або від імені конкретної військової частини має право лише командир або спеціально уповноважена ним особа, зокрема пресофіцер.

Однак ці обмеження не означають автоматичної заборони для інших військовослужбовців спілкуватися з журналістами на теми, які їх хвилюють, якщо під час спілкування не розголошується інформація з обмеженим доступом.

Стаття 1-2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” прямо передбачає:

Стаття 1-2. Гарантії соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей

Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Тобто, серед прав, які має військовослужбовець, є й право на свободу слова, закріплене в статті 34 Конституції України:

“Стаття 34. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя”.

Відтак, законодавство України не передбачає обмеження спілкування з журналістами для військовослужбовців (на відміну від обмеження політичної діяльності, підприємницької діяльності тощо).

Зрозуміло, що спілкування з журналістами, особливо в умовах війни, вимагає від військовослужбовця розумності, відповідальності та обережності. Однак будь-які каральні заходи за сам факт спілкування з журналістом щодо військовослужбовця є незаконними і можуть навіть розцінюватися як протиправне перевищення службових повноважень з боку командирів, які до цього вдаються.

  • Український кінорежисер, сценарист, письменник та громадський активіст Олег Сенцов, який служить у лавах ЗСУ, розповів, що припинив погоджуватися на інтерв’ю, оскільки “правда про війну нікому не сподобається”.

Спортивна драма “Формула-1” про чемпіонат з автоперегонів з Бредом Піттом у головній ролі зібрала $55,6 млн у перші вихідні в США. У міжнародному прокаті стрічка отримала $88,4 млн на 78 ринках.

Сили оборони України 30 червня здійснили успішний удар по пункту управління 8-ї загальновійськової армії ЗС РФ на тимчасово окупованій території Донецької області, суттєво ускладнивши оперативне управління в ключових районах. 

Компанія Microsoft змінить дизайн так званого синього екрану смерті й зробить його чорним. Це стане першою зміною кольору екрана за майже 40 років.

1 липня президент Володимир Зеленський підписав Закон, котрим гарантується військовослужбовцям виплата грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки у разі звільнення зі служби (№ 4470-IX). 

1 липня російський лідер Володимир Путін провів розмову з президентом Франції Емманюелем Макроном.