Як українські бренди сьогодні працюють з національною спадщиною
Український покупець має сьогодні великий запит на речі, які підкреслюють його ідентичність. Особливо він зростає напередодні тематичних свят – Дня вишиванки, Дня Конституції чи Дня Незалежності. Цікаво своє коріння вивчати і модним дизайнерам, які напередодні 24 серпня представили широкий вибір колекцій, натхненних нашими традиціями та культурою. Тішить, що з часом їхній підхід стає більш глибоким і авторським, бренди відходять від референсів, які лежать на поверхні, і українську спадщину поєднують із сучасним порядком денним, привертаючи тим самим увагу молодої аудиторії.
Так, свою оригінальну версію вишиванок напередодні Дня Незалежності представив дизайнер Костянтин Омеля, який взяв за основу вінтажну сировину та поєднав її з ефектною вишивкою з бісеру. На створення цієї капсули Омелю надихнули флористичні традиції в українській декоративній культурі і казкові тварини з картин художниці Марії Примаченко. Вся вишивка в колекції виконана вручну з бісеру, стеклярусу і кристалів зеленого, білого, блакитного, червоного, жовтого, помаранчевого і синього кольорів, притаманних українській природі та візуальним традиціям. Робота над деякими моделями тривала до 100 робочих годин.
SAPO – ще один український апсайклинг-бренд, який важливу сьогодні састейнбл-складову об’єднав із українською традиційною естетикою. Щоправда, дизайнерка марки Валерія Ворожильник взяла від українських сорочок лише впізнавану форму рукавів, відмовившись від додаткового декору. Виготовлені сорочки SAPO з органічного котону та вінтажних сорочок. Останні стали сировиною для рукавів, завдяки чому кожна є унікальною. “Спочатку я надихалася традиціями українського клаптикового шиття, але навмисне працювала з великими частинами, не дробила їх, – розповідає Валерія. – Сорочки SAPO хочеться порівняти з трансформерами – завдяки затяжкам можна змінювати їх довжину або форму рукавів, але все одно залишається та сама впізнавана форма. Мені важлива варіативність, щоб одну річ можна було носити максимально різноманітно і не купувати нового”.
В свою чергу, мета бренду Atelier Handmade – зробити блакитно-жовте поєднання кольорів найпопулярнішим на світових курортах. Ця марка якраз спеціалізується на одязі для відпочинку та продається в таких важливих туристичних локаціях, як острови Ібіца та Міконос, а їхня патріотична капсула поєднує в собі український льон, складну вишивку рішельє, популярну серед жителів міст на початку ХХ століття, та найважливіші для нас відтінки – синій та жовтий.
Зробити українську вишивку більш доступною та повсякденною вирішив трикотажний бренд O.TAJE, який напередодні свята випустив два світшоти (жіночий та чоловічий), повністю заповнені вишивкою з різних регіонів нашої країни. “Ми з особливим теплом обирали вишивку та намагалися органічно поєднати її у виробі. Кожен малюнок – унікальний, всі ми – унікальні. Але разом – це неймовірний симбіоз, це єднання та сила”, – розповідають у бренді.
Тема єднання стала основною і для бренду з Івано-Франківська Gaptuvalnya, який напередодні Дня Незалежності представив сорочку, що об’єднала традиції різних регіонів у одну гармонійну композицію. Команда GAPTUVALNYA прискіпливо дослідила народні орнаменти, кольорові композиції та мотиви різних регіонів України. Так, Донеччина тяжіє до рослинних мотивів, Волинь знається на чіткій геометрії, романтична Черкащина оспівує дерево життя, а Тернопільщина використовує для вишивки яскравий бісер – тонкощі роботи з полотном різняться від регіону до регіону, але творча енергія тягнеться однією ниткою крізь усю нашу країну. GAPTUVALNYA поставили собі амбітну мету – показати, що деталі і особливості візерунків є елементами однієї величної композиції, якою є українська культура – а Вишиванка Єдності втілює її дух.
Про єдність поколінь, в свою чергу, говорять бренди LESI PAK і Etnodim. Перший спеціалізується на дитячому одягу, але у них в колекції є спеціальні айтеми для мам і немовлят, натхнені традиційними карпатськими кептариками. “Зв’язок поколінь та формування традицій спадкоємності – одні з ключових цінностей LESI PAK. Усі кептарики створюються вручну нашими майстринями у Львові із натуральної української вовни, а на створення одного образу йде до 5 днів, – розповідає дизайнерка Леся Пак. – Нам важливо, що наші діти, незалежні українці, завжди знали, хто вони і звідки”.
Бренд Etnodim, вишиванки якого вибирає президент України Володимир Зеленський та іспанська королева Летиція, цього разу об’єднався з фахівцями Національного центру народної культури “Музеєм Івана Гончара”. Сорочки на сукні були створені на основі фрагментів вишиванок XVIII–XX століть, що зберігаються у Музеї Гончара та не підлягають відновленню. Протягом кількох місяців дизайнерки Etnodim відвідували музей та досліджували орнаменти й вишивку на маленьких клаптиках тканини — окрайцях. Таким чином вони вибрали основні матеріали, з якими продовжили роботу.
Не відстають і українські ювеліри та виробники аксесуарів, які також глибоко вивчають нашу історію, щоби створити унікальний продукт, наповнений сенсами. Наприклад, команда Gunia Project напередодні Дня Незалежності випустила підвіску зі срібла з позолотою, натхнену геральдикою доби козацтва. Це ланцюжок з підвіскою у формі серця зі стрілами, доповнений місяцем та зіркою. Візуальні елементи відсилають до козацької епохи, що мала свою усталену символіку. А молода марка Shypelyk додала в свій новий дроп дерев’яні прикраси для волосся – рогачі та гребінці, які мають давнє українське коріння.
Ще одна категорія брендів, які сьогодні активно вивчають українські традиції та надихаються нашою природою та традиціями – парфумерні. Одним із перших, хто зайнявся вивченням українських ароматів, став парфумер Богдан Зубченко, який в 2015 році представив аромат “Порічка”. У ньому втілилась ідея весняного цвітіння – абрикос, яблуневі сади, червона смородина, ревінь та очерет миттєво викликають найтепліші асоціації. З асоціаціями працює і бренд нішевої парфумерії для дому ABC Aroma – один з їх гітів пахне українською паляницею. Засновниці марки розповідають, що цей аромат вони придумали ще у 2021 році, але після початку повномасштабного вторгнення він став надзвичайно популярним – мільйони українців сьогодні розкидані по світу і саме рідний запах може стати їх опорою в цій новій реальності.
Це тільки невелика частина брендів, які сьогодні працюють з українським спадком, популяризують його у світі і доводять на конкретних прикладах, що наша культура незалежна – була, є і буде.
Норвегія погодилася взяти на себе половину відповідальності за захист основного транзитного вузла для іноземної військової допомоги Україні, повідомив заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск під час спільної пресконференції з главою уряду Швеції Ульфом Крістерссоном у Харпсунді.
Журналісти визначили у Білорусі локацію фільтраційного табору на території держпідприємства, де військові РФ катували вивезених полонених українців.
Ввечері 28 листопада російські війська вкотре запустили ударні безпілотники по території України. Під ворожою атакою нині перебуває низка міст, зокрема столиця. Мер Києва Віталій Кличко поінформував містян про наслідки збиття дронів.
У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 28 листопада. Ситуація на Покровському та Курахівському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля. Окрім того, росіяни сьогодні активно атакують на Куп’янському напрямку.
Вищий антикорупційний суд продовжив термін тримання під вартою до 26 січня 2025 року колишній очільниці Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії Тетяні Крупі, знову зменшивши розмір застави з 300 млн грн до 280 млн грн.