Запрошення російських послів на церемонію вручення Нобелівської премії викликало негативну реакцію

Джерело: Politico

Рішення Нобелівського фонду запросити російських послів на цьогорічні церемонії вручення Нобелівської премії викликало гостру критику з боку шведських та українських політиків.

Нобелівський фонд оголосив у четвер, 31 серпня, що запросить на церемонії нагородження послів усіх країн, які мають дипломатичні представництва у Швеції та Норвегії, включно з Росією та Білоруссю, які минулого року були виключені після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Виконавчий директор Нобелівського фонду Відар Хелгесен заявив, що це рішення було прийнято, щоб протистояти тенденції, коли “діалог між тими, хто має різні погляди зменшується”.

Але це оголошення викликало бурхливу реакцію у Швеції, і багато політиків оголосили, що бойкотуватимуть захід.

Йохан Персон, лідер Ліберальної партії, заявив, що “не буде сидіти і тостувати за російського посла, поки в Україні триває огидна і кривава загарбницька війна Путіна”.

Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон сказав, що був “дуже здивований”, побачивши запрошення Росії і він не прийняв би такого ж рішення.

Посол України у Швеції Андрій Плахотнюк також розкритикував заяву Нобелівського фонду, закликавши переглянути своє рішення. Речник МЗС України Олег Ніколенко заявив, що це рішення, ймовірно, посилить у Кремля “відчуття безкарності та нових злочинів” і попросив Нобелівський фонд “підтримати міжнародні зусилля з ізоляції Росії та Білорусі”.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем спрогнозував “рекордний потік озброєння” Україні вже найближчими днями.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.

Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні. 

В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.

У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).