Вступ Швеції до НАТО та придбання Туреччиною F-16 повинні розглядатися окремо – Ердоган

Джерело: Reuters

10 вересня президент Туреччини Таїп Ердоган повідомив, що Адміністрація президента США Джо Байдена пов’язує продаж винищувачів F-16 Туреччині з ратифікацією заявки Швеції на членство в НАТО, і це “серйозно засмучує” Анкару.

Виступаючи на пресконференції після саміту G20 в індійській столиці Нью-Делі, Ердоган зауважив, що у нього відбулася зустріч із Байденом, на якій сторони обговорили передачу F-16 Туреччині.

За словами Ердогана, Байден пов’язав постачання F-16 і дії Туреччини стосовно ратифікації заявки Швеції на вступ до НАТО.

Такий підхід нас серйозно засмучує, – прокоментував він.

Туреччина, яка була головною перешкодою на шляху Швеції до НАТО, у жовтні 2021 року попросила дозвіл на придбання F-16 на 20 мільярдів доларів.

Згодом, на саміті НАТО у липні, Ердоган погодився направити заявку Швеції на вступ до турецького парламенту для ратифікації.

Затим радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що Вашингтон продовжить передачу F-16 Туреччині після консультацій з Конгресом.

Одначе, нині терміни як транзакції F-16, так і “зеленого світла” на вступ Швеції до Альянсу залишаються невизначеними.

Стокгольм нещодавно висловив сподівання, що турецькі законодавці ратифікують заявку на вступ до НАТО у жовтні, як було домовлено на саміті НАТО в липні.

Швеція та Фінляндія минулого року подали заявки на вступ до Північноатлантичного альянсу після вторгнення РФ в Україну. Членство Фінляндії було закріплено у квітні, водночас заявку Швеції все ще стримують Туреччина та Угорщина.

Міністр закордонних справ Туреччини заявив, що Анкара і Будапешт тісно співпрацюють у цьому питанні.

Президент США Дональд Трамп заявив, що “продовжить працювати з обома сторонами” для припинення війни в Україні, і очікує, що новий тиждень стане “великим”.

Новий Папа Римський Лев XIV, ймовірно, продовжить спадщину свого попередника Франциска, виступаючи на збереження довкілля та служіння бідним і стражденним верствам населення в усьому світі.

Компанія Netflix розпочне тестування стрічки вертикальних відео у своєму мобільному додатку, щоб допомогти глядачам відкрити для себе щось нове для перегляду. Нововведення нагадує соцмережу TikTok.

Триває 1173-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 965 тисяч осіб.

Згідно зі звітом Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, квітень став найсмертоноснішим серед цивільних в Україні з вересня 2024 року: щонайменше 209 людей загинули, ще 1146 зазнали поранень.