У Польщі показали розсекречені документи про ймовірну втрату 40% територій у випадку російського вторгнення
Джерело: міністр оборони Польщі Маріуш Блащак у X
У Міноборони Польщі продемонстрували розсекречені документи 2011 року про плани масштабного відступу їхньої армії за річку Вісла у випадку вторгнення Росії.
“План застосування збройних сил, затверджений тодішнім головою Міноборони Кліхом, передбачав, що самостійна оборона країни триватиме максимум два тижні, а через сім днів ворог вийде на правий берег Вісли. Документи чітко показують, що Люблін, Жешув і Ломжа могли стати польською Бучою“, – заявив Блащак.
За його словами, подібний сценарій означав би втрату 40% територій та їхню здачу в окупацію військам супротивника фактично без бою.
У промові міністр оборони показав кілька пунктів з узгодженого у 2011 році оборонного плану. ЗС Польщі у випадку бойових дій мали захищати “свої території, повітряний простір та територіальні води, щоб максимально затримати темп наступальної операції противника та зупинити його атаку на рубежах в районі річок Вісла та Вепр (Wieprz)”.

Скріншот з відео
На одному з етапів передбачалося, що після “відходу на стратегічний периметр, основні зусилля будуть спрямовані на припинення наступу противника та утримання плацдармів на правому березі Вісли, а також забезпечення прийому союзних військ НАТО”.
У 2011 році, як опосередковано вказується, НАТО потребувало до 14 днів для розгортання міжнародного військового контингенту на території Польщі та початку спротиву російському вторгненню. Тим часом армія Польщі мала б вигравати час на полі бою.
На титульній сторінці йдеться, що у 2013 році з цього документа було знято гриф “цілком таємно”. Ймовірно, причиною є зміни у доктрині та створення нової оборонної стратегії.
Варто наголосити, що у 2011 році армія Польщі мала низьку боєздатність, а чисельно армія скорочувалась. Тому документ показує військові стратегії із залученням наявних ресурсів.
Чинний глава Міноборони заявив, що до цього причетний генерал Мирослав Ружанський. За його словами, він активно виступав проти створення територіальних сил оборони та зміцнення збройних сил на східному березі Вісли. Зокрема, Блащак звинуватив політичну партію “Громадянська платформа”, лідером якої є Дональд Туск:
“Громадянська платформа” скаржиться, що ми розкрили їхні плани віддати ворогу половину Польщі. Поляки мають право знати, яку долю ви їм приготували! У разі конфлікту Військо Польське має боротися за кожен метр нашої території і за кожне людське життя. Ви готували повторення Бучі та Ірпеня, а Варшаву хотіли перетворити на прифронтове місто!” – йдеться у твіті міністра.
- Європейська комісія закликала деякі європейські країни бути конструктивними після того, як вони вирішили продовжити заборону щодо імпорту українського зерна, попри рішення комісії скасувати заборону.
- У відповідь на рішення польського уряду продовжити заборону на імпорт українського зерна – Україна готує заборону на імпорт овочів і фруктів з Польщі. Уряд планує скаржитися на Польщу, Угорщину та Словаччину до Світової організації торгівлі.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.
11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.