Зеленський їде до Вашингтона просити додаткової допомоги Україні. Конгрес має сказати «так»
Джерело: Los Angeles Times
Після трьох місяців виснажливих боїв проти російських військ літній наступ України нарешті дає результати, хоча це і не такий великий прорив, на який сподівалися українці та їхні прихильники на Заході.
Метою українців було прорвати міцно укріплену оборону Росії на півдні України та перерізати головні шляхи між Росією та Кримом. Наприкінці серпня вони пробили першу з трьох російських ліній, а зараз штурмують другу.
Це успіх, але далеко не той, якого вони хотіли досягти.
Це “пробоїна, але не прорив”, – сказав Майкл Кофман, військовий аналітик Фонду Карнегі за міжнародний мир, який кілька разів відвідував зону бойових дій. За його словами, прогрес кожного дня “вимірюється сотнями метрів”, а не кілометрами. – Це щось на зразок затяжного боксерського поєдинку.
Просування України все ще може прискоритися до того, як закінчаться боєприпаси та настане зима, додав Кофман. Попри це, зрозуміло, що ця війна перейде в 2024 рік, ймовірно й далі.
Лідери України сповнені рішучості продовжувати боротьбу, оскільки альтернативою є захоплення їхньої країни Володимиром Путіним. Але їхня армія не просунулася настільки далеко, щоб Путін вирішив скоротити свої втрати.
Він робить ставку на те, що Сполучені Штати та їхні європейські союзники втомляться надсилати гроші та зброю до Києва.
Ще одна причина для Путіна продовжувати боротьбу – перспектива повернення Дональда Трампа в Білий дім. Трамп назвав вторгнення Путіна минулого року “геніальним” і заявив, що якби він був обраний, то закінчив би війну “за 24 години”, припинивши поставки в Україну.
Тож попереду ще рік боротьби плюс президентські вибори, перш ніж Путін навіть подумає про переговори.
Тим часом Україні потрібна допомога Сполучених Штатів і Європи, щоб продовжити боротьбу. Цього тижня президент України Володимир Зеленський відвідає Вашингтон, щоб зустрітися з президентом Байденом і членами Конгресу.
Одним із його головних запитів до Байдена буде тактична ракетна система армії США ATACMS. Радіус дії ракет 300 км, що дозволить Україні вразити російські бази, техніку та боєприпаси далеко за лінією фронту.
Пентагон відхилив запит через побоювання, що Україна може використовувати ATACMS проти цілей на території Росії, що потенційно може спровокувати кризу між наддержавами. Але останніми тижнями неназвані представники адміністрації заявили, що Байден близький до відправки ракет, рішення, яке може підштовхнути інші країни також постачати їх.
Але навряд чи ATACMS прибудуть в Україну настільки швидко, щоб вплинути на наступ цього літа. І навіть у разі швидкого постачання незрозуміло, чи стануть вони вирішальним фактором.
Немає чудодійної зброї, яка змінила б ситуацію, – зазначив Александер Вершбоу, колишній посол США в Москві. – Але ATACMS мають бути корисними протягом зими, щоб перешкоджати зусиллям росіян відновити свої укріплення.
Тим часом Байден просить у Конгресу ще 24 мільярди доларів військової та гуманітарної допомоги для України. Пропозиція викликала гучну опозицію з боку республіканців-прихильників Трампа, але за підтримки яструбів Республіканської партії та демократів вона, ймовірно, буде прийнята після бурхливих дебатів.
Опитування показують, що більшість виборців підтримують продовження допомоги Україні, але республіканці все більше виступають проти. Опитування, проведене CBS News цього місяця, показало, що 54% американців виступають за надсилання більшої кількості зброї до Києва, але 61% виборців Республіканської партії не згодні.
Цілком зрозуміло, що багато американців втомилися спостерігати, як гроші платників податків витрачаються на далеку війну. США вже відправили в Україну понад 50 мільярдів доларів військової допомоги.
Тож Байден має більш чітко артикулювати, що допомога Україні є національним інтересом США, а не просто актом милосердя.
Президент і його помічники часто посилаються на дещо абстрактний принцип, аби аргументувати свою позицію: не можна дозволяти великим країнам, якими керують автократи, вдиратися до своїх сусідів і захоплювати території.
Але ставки в цій війні зводяться до realpolitik та дотримання суворої реальності. Перемога Росії в Україні була б катастрофою для Сполучених Штатів, навіть більшою, ніж хаотичний вихід з Афганістану.
Це зробило б Путіна найвпливовішою силою Східної Європи, яка може залякувати своїх сусідів погрозами нових вторгнень.
І це зробило б тристоронній альянс Росії з Китаєм і Північною Кореєю потужною віссю автократів, що сягає глибоко в Азію.
Тож вибір західних політиків має бути очевидним.
І, як сказав Зеленський минулого тижня: “Це не фільм із хепі-ендом”.
- Згідно з повідомленням, лідер більшості в Сенаті США Чак Шумер і лідер меншості Мітч МакКоннелл проведуть зустріч усіх сенаторів із президентом України Володимиром Зеленським 21 вересня.
- Президент США Джо Байден планує зустрітися з главою України Володимиром Зеленським наступного тижня під час засідань Генеральної асамблеї ООН, поінформували декілька офіційних осіб, знайомих із планами.
- Володимир Зеленський відвідає Конгрес США цього тижня. Офіційний представник США раніше заявив, що президент України, як очікується, зустрінеться з президентом США Джо Байденом.
- Пані посол Албанії в ООН Феріта Ходжа повідомила, що цього місяця президент Володимир Зеленський відвідає щорічну зустріч світових лідерів в Організації Об’єднаних Націй у США та візьме участь у засіданні Ради Безпеки ООН щодо України.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.
8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.
У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.