Через 250 мільйонів років лише 8% поверхні Землі залишаться придатними для життя – прогноз дослідників

Джерело: Nature

За словами вчених, коли наступний суперконтинент під назвою Pangaea Ultima сформується, приблизно через 250 мільйонів років, до 92% його поверхні стане непридатною для звичайного життя.

Як повідомляється, такий невтішний прогноз пов’язаний з очікуваними наслідками формування нової континентальної плити, серед яких – посилення вулканічної активності, підвищення рівня вуглекислого газу, палючі температури та зменшення площі, придатної для сучасних екосистем.

На даний час на Землі фіксується розпал циклу утворення суперконтинентів: плити перебувають в постійному русі. Відомо, що останній суперконтинент Pangaea розпався близько 200 мільйонів років тому. За прогнозами експертів, Pangaea Ultima з’явиться на екваторі. Зокрема Атлантичний океан зменшиться, а об’єднана “Афроазія” зіткнеться з Америкою.

Згідно з кліматичним моделюванням під керівництвом Александра Фарнсворта з Бристольського університету та його команди, на новому суперконтиненті температура перевищуватиме 40°C. Великі регіони перетворяться на пустелі, життя там вимре.

З огляду на те, як суходоли зближуватимуться і розходитимуться, вулканічна активність викидатиме в атмосферу значні обсяги CO2, що посилюватиме глобальне потепління.

Зазначено, що віддалені від океанів території перетворяться на посушливі пустелі, непридатні для всіх, окрім спеціалізованих ссавців. Дефіцит вологи зменшить здатність океану поглинати вуглекислий газ з атмосфери, провокуючи кліматичну кризу. Крім того, очікується, що під час формування Pangaea Ultima яскравість Сонця збільшиться на 2,5%, що також спричинить зростання температури.

За найгіршого сценарію, рівень СО2 досягне 1120 частинок на мільйон – більш ніж удвічі порівняно з сучасним періодом.

Фото: Nature

У зв’язку з цим лише 8% поверхні Землі, включаючи прибережні та полярні регіони, залишаться придатними для життя. Зараз цей показник становить 66%. Відповідно, відбудеться масове вимирання багатьох видів, зміняться й рослини і, мабуть, інші форми життя.

Утім, як зауважили науковці, враховуючи часові масштаби дослідження, не враховано викиди вуглецю, спричинені людською діяльністю. Так, дослідники зосередили свою увагу на моделюванні виключно геологічних процесів.

За словами Ханни Девіс, геологині з Німецького дослідницького центру геонаук GFZ, деякі види ссавців все ж зможуть адаптуватися до мінливого середовища і масового вимирання вдасться уникнути.

Цікаво, що точне місце виникнення Pangaea Ultima залишається невизначеним. Він може сформуватися в теплих тропіках, як це передбачено моделюванням Фарнсворта, або на вершині Північного полюса, що потенційно пропонує більш сприятливі умови для життя.

Відповідно до теорії Фарнсворта, якщо люди виживуть і будуть існувати через 250 мільйонів років, вони можуть еволюціонувати, щоб процвітати в пустельному середовищі. Або перетворитися на нічний вид, повернутися в печери.

За даними синоптиків у п’ятницю, 18 жовтня, у більшості регіонів сухо та сонячно.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що ізраїльські військові знайшли на базах бойовиків “Хезболли” найсучаснішу російську зброю на півдні Лівану.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

Згідно з інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, в Україні вже намолочено 62,2 млн тонн нового врожаю, який зібраний на площі 16,8 млн га.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.