1 жовтня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
1 жовтня відзначається Всесвітній день вегетаріанства, Всесвітній день какао та шоколаду, Міжнародний день кави, Міжнародний день осіб похилого віку; в Україні – День захисників та захисниць, День українського козацтва, День територіальної оборони, День вчителя. За церковним календарем – Покров Пресвятої Богородиці.
Міжнародний день кави. Свято було створене за ініціативи Міжнародної організації кави 2015 року. Спочатку кавові зерна використовували в Ефіопії як їжу. А першу кав’ярню відкрили в Стамбулі 1554 року.
Всесвітній день какао та шоколаду. Подія була започаткована 2010 року за ініціативи Французької академії шоколаду в Мілані.
Всесвітній день вегетаріанства. Вегетаріанство не нове явище, адже його принципи існували з давніх давен і в багатьох культурах. Подібна ідеологія навіть практикувалася деякими релігійними групами в Давньому Єгипті за 3000 років до нашої ери.
Міжнародний день осіб похилого віку. Спочатку його стали відзначати в Європі, потім в Америці, а наприкінці 1990-их років уже в усьому світі. День людей похилого віку святкується з великим розмахом у скандинавських країнах. У цей день по телевізору та радіо транслюють передачі з урахуванням смаків людей похилого віку.
За міжнародною класифікацією, особою похилого віку вважається той, хто досяг 65 років. До 2050 року число таких людей у багатьох розвинених країнах збільшиться вдвічі, а загальна кількість у світі складе 2 мільярди осіб.
День захисників та захисниць України. Щорічно разом із церковним святом Покрови Пресвятої Богородиці в Україні святкують День захисників і захисниць України. Свято було створене, щоб вшанувати пам’ять захисників нашої держави та подякувати тим, хто сьогодні боронить її кордони від ворога.
День українського козацтва. Дату обрали невипадково, адже козаки дуже шанували Покров Богородиці і навіть будували храми на її честь. Цього дня січовики обирали своїх отаманів.
День територіальної оборони України. Його запровадив президент Володимир Зеленський — припадає щорічно на 1 жовтня. 2017 року міністр оборони України розробив проєкт вдосконалення організації територіальної оборони.
День вчителя в Україні. Це свято щорічно припадає на першу неділю жовтня. День вчителя в Україні почали святкувати 1994 року після того як 11 вересня було видано указ президента “Про День працівників освіти”.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Тувалу – День незалежності
- Палау – День незалежності
- Кіпр – Національне свято Республіки Кіпр. День Незалежності
- Нігерія – Національне свято Федеративної Республіки Нігерія. День Незалежності
- Камерун – День Об’єднання
- Південна Корея – День збройних сил
- Азербайджан – День працівників прокуратури
- КНР, Гонконг, Макао – День утворення Китайської Народної Республіки
Цього дня у світі:
- 331 до н. е. — у битві біля Гавгамелів (Месопотамія) Александр Македонський здобув перемогу над перським царем Дарієм III
- 1648 — козацькі полки захопили фортецю Кодак на Запорожжі.
- 1661 — в Королівстві Англія відбулися перші перегони на яхтах: король Карл II обігнав свого брата Джеймса
- 1727 — на генеральній раді у місті Глухові Данила Апостола обрано гетьманом.
- 1871 — у Києві почала роботу Колегія Павла Ґалаґана.
- 1919 — скінчилася польсько-українська війна (1918—1919)
- 1926 — Київський оперний театр отримав назву Київська державна академічна українська опера, (сьогодні Національна опера України ім. Т. Г. Шевченка)
- 1928 — у СРСР затверджено перший 5-річний план розвитку народного господарства.
- 1929 — численні арешти в Українській СРР членів вигаданої сталінцями Спілки Визволення України (СВУ), початок масового винищення української інтелігенції.
- 1930 — у Московському Кремлі підірвано Чудівський монастир, закладений 1365 року.
- 1931 — став до ладу і випустив перший трактор Харківський тракторний завод.
- 1938 — німецькі війська ввійшли на територію Чехословаччини
- 1941 — підписано тристоронню угоду, за якою США та Велика Британія зобов’язувалися надати СРСР матеріальну допомогу.
- 1948 — почалась експлуатація газопроводу Дашава-Київ завдовжки 513 км.
- 1949 — у Пекіні проголошено створення Китайської Народної Республіки.
- 1959 — у Києві створено Товариство культурних зв’язків з українцями за кордоном.
- 1960 — на Запорізькому автомобілебудівному заводі розпочалося виробництво серійних машин ЗАЗ-965 “Запорожець”.
- 1967 — радянське телебачення розпочало регулярні кольорові передачі.
Яке сьогодні церковне свято:
1 жовтня в церковному календарі – Покров Пресвятої Богородиці. Свято присвячене чудесному явленню Богоматері вірянам. Згідно з церковними переказами саме цього дня 910 року військо Аскольда взяло в облогу місто Константинопіль. Жителі візантійської столиці звернулися до Богородиці з молитвами і проханням про допомогу. За розповідями, вона з’явилася над містом і вкрила своїм покровом (омофором), після чого вороги не змогли більше побачити людей. Місто було захищене.
Прикмети:
- Вже відлетіли журавлі — зима прийде рано
- Сніг випав на Покрову — зима буде морозною і сніжною
- На Покрові зіграти весілля — до щасливого шлюбу
- Яка погода, такою вся зима буде
Традиції:
- Вважалося, що свято Покрови — це щасливий день, який приносить кохання і талан, тому на цей день часто призначали весілля.
- А ще прощалися з осінню та зустрічали зиму. Щоб зимою жити в достатку, наші предки проводили різноманітні обряди. Наприклад, цього дня розводили вперше за осінь вогонь в печі, використовуючи для цього лише гілки плодових дерев.
Іменини сьогодні святкують:
Георгій, Олександр, Олексій, Іван, Микола, Михайло, Петро, Роман, Віра, Марія.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 30 вересня.
У зоопарку провінції Альберта (Канада), через помилку працівника померла молода горила Еяре.
Енергетики відновили роботу високовольтної повітряної лінії живлення, що з’єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС з енергосистемою України. Вона була пошкоджена через російські обстріли.
Британець зізнався, що здійснив підпал лондонського підприємства, пов’язаного з Україною, і що він отримав гроші від іноземної розвідки, ймовірно, російської.
Оперативно-тактичне угруповання “Харків” заперечило інформацію про те, що у Харківську область перекинули північнокорейських військових.
Міністр закордонних справ Польщі, Радослав Сікорський, заявив, що застосування Росією нової балістичної ракети “Орєшнік” з одного боку — ескалація, а з іншого — вияв розпачу, бо Путін не може перемогти.