Смерть Путіна не зупинить війну Росії проти України – психологиня Тіна Берадзе
Чи зупинить смерть президента РФ Володимира Путіна війну та чи змінить соціальну ситуацію в Росії? Як змінилося сприйняття українців у світі порівняно з початком повномасштабної війни? Яким є зараз психологічний стан українців?
Про це та інші найгостріші питання сьогодення з Буквами поговорила психіатриня, психотерапевтка, докторка медичних наук, випускниця Медичної школи Гарвардського університету (США) Тіна Берадзе.
– Як змінився психологічний стан українців порівняно з початком повномасштабної війни?
– Війна може лише посилити такі стани, як тривожні розлади та депресія. Важливо розуміти, що всі ми дуже залежимо від соціальних умов.
Щодо тих людей, які змушені були виїхати, то їхній психологічний стан залежить від того, як вони змогли влаштуватися і пристосуватися. Чи знайшли роботу, житло, чи облаштували побут дітей, чи створили комфортні умови. Якщо людина не хоче працювати, то погано житиме всюди, адже країни, які прийняли біженців, не виплачуватимуть допомогу на постійній основі.
При цьому парадоксально, але в деяких із вимушених емігрантів умови покращилися. Насамперед йдеться про людей з особливими потребами. Наприклад, Канада виплачує допомогу матерям дітей із розладом аутистичного спектру, щоб вони не працювали та могли займатися дітьми. Наша країна не змогла створити таких умов. Страшно усвідомлювати, що повинна була статися війна, щоб ці діти отримали належну турботу від держави, на жаль, не своєї держави.
Виходить, що наша держава не так добре дбала про своїх громадян, як це зараз роблять інші країни. Це казус. І це трагедія.
– Як змінилося ставлення до українців у світі?
– Оскільки моя експертиза – поведінкова, то хочу зазначити ось що: ситуація, коли можна було поводитися зухвало – «я українка/українець, і мені можна все, тому що війна» – вже не проходить. Для тих, хто продовжує так жити, це створює багато проблем – як у побутовому, так і в поведінковому плані.
Реакція громадян країн, які приймають наших біженців, не буде позитивною.
– Багато експертів стверджують, що смерть Путіна покладе край війні РФ проти України. На вашу думку, це можливо?
– Путін – це збірний образ того, як зараз живе вся Росія, а Росія вже давно живе у тоталітарному режимі.
Російська тоталітарна система вибудовувалась дуже ретельно, за прикладом гітлерівської фашистської Німеччини.
Російське суспільство є сформованим – це добре описує термін mass formation: коли люди піддаються психологічному тиску та масовій істерії, у такі моменти ними легко керувати та робити те, що вигідно, наприклад, державі. Це щось на кшталт масового психозу на рівні нації.
Частіше це називають масовою психогенною хворобою (явище, коли у групи людей виникають фізичні симптоми та захворювання, що не мають об’єктивної медичної причини, а є результатом психологічного стресу чи колективного сприйняття) – це про сучасну Росію. Хворий не лише Путін, хвора вся країна.
– Виходить, що росіян влаштовує жити у тоталітаризмі?
– Якщо дитину постійно б’ють, то вона вважає, що це нормально, тому що не знає альтернативи – не знає, що нормально – це коли не б’ють. Для росіян тоталітаризм – це нормально, їхня зона комфорту, яка будувалася понад 20 років за Путіна, спираючись на тоталітарний фундамент СРСР. Щоб це змінити, потрібно, щоб кілька поколінь виросло, для яких жити в тоталітарній системі – це ненормально. Поки що немає передумов до цього.
Проблема не у Путіні. Проблема у суспільстві, яке поділяє тоталітарні цінності. Часто наші політичні оглядачі про це забувають.
Думати, що війна закінчиться, коли Путін помре, – це когнітивна помилка. Якщо так думає багато людей, то вони не розуміють, як будувався тоталітарний режим.
Вони не розуміють, що затяті Z-патріоти насправді вірять, що ми, в Україні, фашисти. Це як гіпноз. А ті, що не потрапили під цей вплив, уже давно виїхали з Росії.
І тому річ не в Путіні. На мій погляд, може щось змінитися, тільки якщо ті, хто виїхав, повернуться і зроблять революцію. Це моя оцінка з психологічного боку. Навіть якщо Путін завтра помре, з тими людьми, які перебувають у Росії, буде лише гірше. Настане військова диктатура. Оскільки вибудувана протягом багатьох років диктатура та тоталітаризм – це не одна людина Путін, а ціла система.
Коли Ленін прийшов до влади, було створено ідею російської імміграції, яка досі живе мріями про царя по всьому світу. Тоді режим проіснував 70 років.
Путін каже, що його кинули. Президент країни використовує такі висловлювання. Він каже, що після Другої світової війни баланс сил було порушено, і він хоче його відновити.
– Раніше ви говорили, що єдиний шлях закінчення цієї війни, якщо ми виграємо. Тому що із терористами не ведуть переговорів. Ви не змінили свою думку?
– Звичайно. Уявімо кілька сценаріїв. Наш президент каже, що ми маємо щось підписати з Росією. Що станеться?
– Українське суспільство з цим не погодиться.
– Правильно.
Будь-які переговори та домовленості української влади з Росією зараз український народ сприйматиме як капітуляцію.
Проблема в тому, що ми втрачаємо найкращих людей, а росіяни – найгірших. Чоловіки призовного віку – це працездатні люди, які гинуть, травмуються чи втекли.
Вихід лише один – перемога України. Питання в тому, як і якою ціною.
– Раніше ви говорили, що Путін – це психопат (людина, яка демонструє психопатичні риси, що виявляються в нездатності індивіда каятися і виявляти емпатію та співчуття, у його брехливості, егоцентричності та в зверхньому ставленні до оточення). З психопатами переговори вести безглуздо. Є лише один спосіб вижити – це перемогти психопата.
– Росія не зупиниться, допоки не знищить українську державність та кожного українця. Будь-які домовленості можуть дати Росії лише паузу. Закінчити війну можна лише нашою перемогою.
Унаслідок чергових ворожих обстрілів 17 листопада загинули двоє працівників залізничного депо в Дніпропетровській області, ще троє залізничників зазнали поранення.
Унаслідок масованої атаки російських військ 17 листопада серйозно пошкоджено обладнання теплоелектростанцій ДТЕК.
Джерело: Володимир Зеленський у Telegram У неділю, 17 листопада, російські війська завдали масованого комбінованого удару…
Триває 998-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 720 тисяч осіб.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга прокоментував масштабну атаку Росії по українських містах, заявивши, що це є відповіддю російського диктатора Володимира Путіна тим лідерам, які дзвонили чи зустрічалися з ним останнім часом.