Правозахисники намагаються виправдати сотні жінок, звинувачених у відьмацтві століття тому

Джерело: The Washington Post

Правозахисники штату Массачусетс (США) докладають зусиль, аби “очистити” імена майже 200 жінок, які декілька століть тому були звинувачені у відьмацтві.

Навесні 1692 року кілька мешканок Салем-Вілліджа у Новій Англії були арештовані “за підозрою у чаклунстві”, серед яких 4-річна Дороті Гуд.

Сара – мати Дороті – у той час вже була арештована за аналогічним звинуваченням. ЇЇ ув’язнили двома місяцями раніше. У тюрмі Сара Гуд провела близько 4-х місяців, після чого її стратили шляхом повішення на пагорбі Галлоус.

Коли Сару арештували, вона була вагітна. За ґратами вона народила дитину, яка згодом померла, про що свідчать записи з документального архіву та транскрипційного проєкту про суди над відьмами у Салемі, які містяться в Університеті Вірджинії.

4-річна Дороті перебувала за ґратами понад 7 місяців. Дитину звільнили вже після смерті матері та сестри, а батько Дороті повідомив, що ув’язнення довело його доньку до божевілля.

Понад 300 років потому група захисників наполягає на визнанні таких жертв, як Дороті, які не брали участі в попередніх спробах очистити імена засуджених або страчених під час істерії полювання на відьом пуританської ери.

Помилування та реабілітація здебільшого стосувалися страчених у Салемі, в результаті чого майже 200 інших осіб вважаються зниклими безвісти, включно з тими, хто був звинувачений, ув’язнений або жив в інших країнах Співдружності.

“Ми шукаємо будь-кого в Массачусетсі, кого не виправдали у Салемі та бостонським судом над відьмами, і хочемо отримати вибачення перед усіма жертвами”, — сказав Джошуа Хатчінсон, який очолює проєкт правосуддя Массачусетського полювання на відьом .

Зусилля проєкту спрямовані не лише на те, щоб виправити історичну помилку, але й на те, щоб перенести уроки Массачусетського процесу над відьмами в сучасну епоху, сказав Хатчінсон, стверджуючи, що полювання на відьом і поведінка, схожа на полювання на відьом, все ще поширені.

Він назвав екстремістський рух QAnon одним із джерел відродження “сатанинської паніки”, а також зростання анти-ЛГБТК+ настроїв, що призвело до безпідставних звинувачень трансгендерів та інших людей безпідставно звинувачували в ідеологічній обробці дітей.

Хатчінсон сказав, що мігранти у США є ще однією групою, яка зіткнулася з негативною реакцією через побоювання щодо роботи та безпеки кордону.

Хатчінсон додав, що в той час, як полювання та страта людей, підозрюваних у відьмацтві, є похмурим історичним минулим США, в інших країнах світу подібні звинувачення продовжують діяти, зокрема в Індії, Непалі, Нігерії і Папуа-Новій Гвінеї.

За даними ООН, як і у випадку, коли в Новій Англії зросла кількість судів над відьмами під час епідемії віспи, в Африці зросла кількість вбивств підозрюваних у відьмацтві – насамперед людей з альбінізмом – під час пандемії COVID-19.

Ті самі страхи, які підживлюють сьогоднішню моральну паніку, існували в середині XVII століття, коли почалося полювання на відьом, сказав Хатчінсон. Тривала війна з французами та їхніми індіанськими союзниками, епідемія віспи та наплив біженців зі штатів Мен і Нью-Гемпшир, які прибули до Салема, сприяли тому, що між 1638 і 1693 роками понад 200 осіб було звинувачено у чаклунстві на території сучасного Массачусетса.

Коли Дороті Гуд заарештували, її звинуватили в тому, що вона кусала дітей і змушувала своїх передбачуваних жертв “мучитись”, якщо вона навіть дивилася на них. Як докази проти арештованих суд використав навіть видіння та сни деяких свідків, внаслідок чого сотні осіб, переважно вдови та незаміжні жінки і дівчата, були звинувачені у чаклунстві.

Серед понад 200 звинувачених, встановлено імена лише 31 з них.

Деякі помилування та реституції в Массачусетсі та Вірджинії відбулися ще в 1711 році, але лише у 1957 році Массачусетс приніс щось на зразок офіційних вибачень за суди над відьмами.

У 2007 році тодішній губернатор Вірджинії Тім Кейн надав церемоніальне помилування Грейс Шервуд, жінці, яку у 1706 році суд вирішив кинути у річку з прив’язаними великими пальцями до ніг, щоб перевірити, чи вона плаває.

Минулого року штат Массачусетс виправдав 22-річну Елізабет Джонсон-молодшу — через 329 років після того, як її засудили в Сейлемі — завдяки зусиллям лобіювання та дослідницьким зусиллям восьмого класу історії в Норт-Андовер, Массачусетс.

“Дехто може ставити собі питання, яке відношення до сьогодення має виправдання жінки, яка жила три століття тому. Але мене вчили, що ми вивчаємо історію, щоб зрозуміти наші минулі помилки”, – написала студентка Саріна Е. Міллер у статті Washington Post за 2022 рік.

  • Польські археологи знайшли останки дитини та жінки, поховані у XVII столітті, могили яких були закриті на замок, аби не дати їм змогли воскреснути з мертвих. Це відкриття привертає увагу до того, що у середньовіччі люди вірили у вампірів.

У 2016 році Марк Цукерберг і Присцилла Чан відкрили безкоштовну школу The Primary School для малозабезпечених сімей у Каліфорнії в рамках Chan Zuckerberg Initiative (CZI). Школа поєднувала освіту та охорону здоров’я, підтримуючи дітей і сім’ї. Минулого тижня оголосили про її закриття наприкінці 2025–2026 навчального року через припинення підтримки CZI, без детальних пояснень. CZI виділить 50 мільйонів доларів на підтримку постраждалих громад.

Останніми роками у світі, зокрема в США, зростає кількість ранніх онкологічних діагнозів у людей до 50 років, особливо колоректального раку. За даними Американського онкологічного товариства, з 2015 по 2019 рік кількість випадків раку товстої та прямої кишки серед американців до 55 років зростала на 1–2% щороку. Народжені близько 1990 року мають удвічі вищий ризик раку товстої кишки та вчетверо вищий ризик раку прямої кишки порівняно з тими, хто народився у 1950-х.

За даними російської сторони, Ігнату Кузіну висунули обвинувачення у скоєнні теракту – і він визнав свою вину у вбивстві генерала Москалика.

Японсько-американська художниця, музикантка та вдова покійного Джона Леннона Йоко Оно в новому документальному фільмі розповіла, що зазнала великої хвилі критики, коли розпалися “The Beatles”.

У кінотеатрах Лівану заборонили показувати фентезійний фільм “Білосніжка” через участь у стрічці ізраїльської акторки Ґаль Ґадот, яка грає роль Злої королеви.