Росія планує розширити свою військову присутність у східній Лівії – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Росія планує розширити свою військову присутність у східній Лівії, що цілком ймовірно може призвести до створення військово-морської бази, котра дасть їй значний плацдарм на південному кордоні Європи.
За словами анонімних джерел, нині триває робота над угодою з питань оборони між президентом РФ Володимиром Путіним та командувачем Лівійської національної армії Халіфою Хафтаром після зустрічі в Москві наприкінці вересня.
Хафтар контролює великі нафтові родовища у Лівії — країні, що входить до ОПЕК, та на яку припадає близько 40% нафтових запасів Африки. Як зауважили співрозмовників агентства, він шукає системи ППО для захисту від сил Тріполі, які протистоять йому і підтримуються Туреччиною. Також Хафтар потребує підготовки пілотів ВПС та спецназу. Передбачається, що в обмін на це він дозволить переобладнати кілька авіабаз для розміщення російських військ.
Зазначається, що ескалація російської активності в Лівії є новим викликом для США та їхніх європейських союзників, які вже перебувають у протистоянні з Кремлем через повномасштабне вторгнення в Україну та потенційну роль країни в будь-якому ширшому конфлікті на Близькому Сході, спричиненому нападом ХАМАС на Ізраїль. Росія була дуже активною в сусідній Сирії протягом десятилітньої громадянської війни в цій країні.
Адміністрація США сприймає цю загрозу “дуже серйозно”, заявив Джонатан Вінер, колишній спеціальний посланник США в Лівії.
Утримання Росії від Середземного моря було ключовою стратегічною метою — якщо Росія отримає там порти, це дасть їй можливість шпигувати за всім Європейським Союзом.
Підготовка, зроблена ПВК “Вагнер” для просування інтересів Кремля в Африці та на Близькому Сході, дозволила Москві швидко нарощувати свої іноземні військові активи. РФ також прагне створити військово-морську базу в Червоному морі в Судані, яка дасть їй постійний доступ до Суецького каналу, Індійського океану та Аравійського півострова.
Російські військові кораблі також можуть отримати постійне право на стоянку в лівійському порту, швидше за все, в Тобруку, розташованому всього в декількох сотнях кілометрів через Середземне море від Греції та Італії. Росія поки що має лише одну військово-морську базу в Середземному морі – у сирійському Тартусі.
Зауважується, що оборонна угода з Росією посилить розбіжності між сходом і заходом Лівії, якими зараз керують ворогуючі адміністрації, і зменшить ймовірність возз’єднання країни після більш ніж десятиліття суперечок з часу повалення Каддафі. Натомість такий сценарій цілком влаштовує РФ.
- Перспектива нового поділу світу: Байден їде в Ізраїль, а Путін – в Китай.
- Після того, як Ізраїль почав війну з ХАМАСом, він також посилив удари по підтримуваних Іраном бойовиках у Сирії, які підійшли до ізраїльського кордону. Ця подія супроводжується ключовою зміною політики Ізраїлю – тепер він не завжди попереджає Росію заздалегідь про напади на територію Сирії.
- Російська Федерація почала зводити військові бази біля кордону з Фінляндією. Зокрема на території гарнізону Алакуртті та військового складу в Петрозаводську з’явилися ангари для обслуговування та зберігання техніки.
Громадські організації 1 липня влаштували у Кракові акцію біля приміщення колишнього Генерального консульства Росії.
1 липня Сили оборони України здійснили удар по території нафтопереробного заводу АТ “Саратоворгсинтез”, котрий забезпечує пальним російські військові підрозділи.
Рекордні температури червня 2025 року охопили Європу, спричинивши низку трагічних випадків та серйозні обмеження. Європейські країн вже запровадила червоний – найвищий рівень небезпеки.
Українська тенісистка Даяна Ястремська здобула сенсаційну перемогу над другою сіяною турніру Коко Гофф у першому раунді Вімблдону-2025. Поєдинок завершився з рахунком 7:6(3), 6:1 на користь українки.
1 липня Верховий Суд Польщі визнав дійсними вибори президента 2025 року. Відповідно обраним главою держави став Кароль Навроцький.