На полі бою майбутнього воюватиме техніка без людей

Сергій Жданов
Журналіст

Штучний інтелект (ШІ) – не просто технологія на кшталт літаків чи поїздів, а технологія загального призначення на кшталт електрики, інтернету чи двигуна внутрішнього згоряння. Оскільки раніше ми електрифікували всі сфери життя, а потім вивели все в онлайн, сьогодні ми починаємо епоху ШІ-зації всього. Вже зараз ШІ перевершує людину у виконанні окремих когнітивних завдань та допомагає вченим та медикам у їх роботі. ШІ-зація війни на наших очах радикальним чином змінює правила гри на полі бою – воюватиме дедалі більше роботів.

Поки що людям доводиться керувати роботами. Наприклад, одне з головних технологічних ноу-хау української війни проти російської агресії – популяризація FPV-дронів. Це напівавтономні роботи на дистанційному керуванні. Відносно дешевий ($10 000) дрон здатен вивести з ладу техніку на мільйони доларів. FPV-дрони ілюструють підхід, в якому на передньому краї битви оперують роботи, а люди керують, чи просто слідкують за їх роботою на відстані, що суттєво зменшує втрати серед живої сили.

В цей же час на українському фронті вже працюють ще більш автономні дрони-камікадзе (баражуючі боєприпаси): вони вимагають від людини тільки запустити їх – а далі їх бортовий ШІ самостійно визначає і вражає ціль. Найвідоміші дрони-камікадзе, що воюють за Україну – американські Switchblade, за росію – “Ланцети”.

Інноваційне крило Міністерства оборони США під назвою DARPA (яке свого часу створило інтернет) активно розробляє концепцію “симбіозу людини з машиною”, в рамках якої людина діє скоординовано з автономними ШІ-системами. Наприклад, нейромережі одночасно допомагають пілоту керувати літаком у складних маневрах і при цьому супроводжують його винищувач у вигляді автономних реактивних дронів.

Для роботи штучного інтелекту необхідно три компоненти:

  • обчислювальна потужність комп’ютерів;
  • алгоритми, що використовують ці потужності для обчислень та обробки даних;
  • і, власне, дані, на яких ШІ навчається та вдосконалюється.

Наприклад, щоб навчити окрему нейромережу розпізнавати зображення котів, нам потрібно спочатку показати їй мільйон фотографій із котами, яких відмітили живі люди. Така сама логіка навчання поширюється і на військовий ШІ. Щоб навчити нейромережу для ППО самостійно збивати ракети супротивника, люди спочатку мають надати їй тренувальні дані: про те, що таке ворожі ракети, як погода впливає на їхній політ, які ракети є в розпорядженні ШІ-ППО і так далі.

В міру того, як штучна нейромережа розвиватиметься, поглинаючи ці дані, їй необхідні фахівці, здатні перевіряти коректність її навчання та ефективність її роботи, виправляти помилки та покращувати мережу там, де це можливо. Без знань про те, як живі люди керують технікою, розраховують свої дії, наводять і стріляють, ШІ-системи не зможуть працювати.

Все, що сьогодні в умовах війни роблять українські захисники, – це потенційне паливо для розвитку військових нейромереж майбутнього. Наприклад, відео з бодікамів солдатів, що штурмують будівлю або окоп, у результаті стане даними, на яких те ж саме вчитимуться робити автономні дрони всіх видів. Українські військові, ризикуючи власним здоров’ям та життям, прямо зараз навчають безтілесні нейромережі майбутнього воювати замість них. Але танкісти та мінометники, пілоти дронів, вертольотів та літаків – усі досвідчені ще й потенційно можуть стати фахівцями у розробці та вдосконаленні нашого оборонного ШІ.

Для того, щоб все це стало реальним, нам необхідно зберегти якнайбільше життів та здоров’я наших військових сьогодні. З думкою про це я організував для військових, що працюють на системах ППО на сході країни, частковий збір на генератор на 150.000 грн. Генератор потрібен, щоб у військових завжди була можливість коригувати роботу систем ППО для захисту неба. Якщо пропаде електропостачання, генератор допоможе зберегти зв’язок з великою кількістю підрозділів. Приєднуйтесь до цього збору та надсилайте свої донати на Монобанку за посиланням (https://send.monobank.ua/jar/qPtkqJjTH), номером картки Монобанки (5375 4112 1003 7730) або на PayPal [email protected] із позначкою “ППО”.

Війна майбутнього, де на полі бою домінують автономні бойові системи, стане ще летальнішою для живих солдатів, вважає генерал Марк Міллі – головнокомандувач США, який до жовтня був головним американським партнером головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. На його думку, в майбутньому замість великих угруповань живої сили воювати будуть невеликі, дуже мобільні та максимально непомітні для датчиків та радарів групи військових. Як і безліч інших військових та ШІ-експертів, Міллі переконаний, що чисельність людей у військах скорочуватиметься, а кількість автономних та напівавтономних дронів – стрімко зростатиме.

ШІ-пілоти fpv-дронів вже перевершують людей в управлінні апаратом, а ШІ-пілоти винищувачів – живих асів у боях лоб у лоб (найскладнішому типі маневрів та бою з точки зору майстерності пілота). Американська армія вже зараз активно розвиває концепцію автономних бойових засобів на базі ШІ та розробляє технології, завдяки яким не потрібна фізична присутність військового в автономних надводних та підводних човнах, винищувачах та бомбардувальниках, вантажівках, танках та інших видах наземної, морської та повітряної техніки.

Фахівець із військового ШІ Пол Шарре вважає, що найближче майбутнє війни виглядає зовсім не так, як те, до чого ми звикли за останні майже два роки.

Уявіть собі рій воєнізованих дронів, кожен з яких маневрує і діє автономно, але робить це скоординовано і слідує єдиному задуму всього рою. Уявіть, що замість кількох десятків шахедів летять кілька тисяч дронів, а замість польоту за заданою траєкторією вони обирають шлях самостійно, маневруючи та узгоджуючи свої дії з рештою дронів у зграї. Як тільки один дрон дізнається про локацію зенітної установки, автоматично повідомляє іншим, і ті або атакують установку, або облітають її. Щоб подолати такі вбивчі рої дронів, їм або мають протистояти нереально багато людей (але тоді вони неминуче будуть нести важкі втрати), або такий же рій дронів або аналогічна за силою нейромережа, що управляє ППО і здатна перемогти колективний розум атакуючої зграї.

Україна та наші військові зараз перебувають в унікальному і досить трагічному становищі. Дані про їхню роботу та особистий бойовий досвід можуть лягти в основу розробки нейромережевого озброєння майбутнього – але для цього їм необхідно вціліти під час війни, котру деякі експерти порівнюють з окопною війною Першої світової війни. Вже зараз на полі бою, з одного боку, дрони допомагають давати відсіч супостату, а з іншого — нашим людям-військовим доводиться вирішувати максимально прості, але важливі питання, як от тепло взимку.

Через безпрецедентні обстріли України сьогодні неможливо знайти більш кваліфікованих фахівців у питаннях ППО, ніж у ЗСУ. Тому майбутні технологічні військові ноу-хау українців світ сприйматиме як максимально легітимні: в авторитетності фахівців ППО ми обійшли навіть Ізраїль із його “Залізним куполом”. У всьому це – заслуга живих людей, із плоті та крові, яких нам обов’язково треба зберегти. Задонатьте сьогодні на потреби ППО, щоб завтра у нас був найкращий військовий ШІ у світі!

Під час нічної атаки Миколаєва ворог влучив у житловий сектор, внаслідок чого загинула жінка.

Станом на 22:00 суботи, 16 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті збільшилась до 132. Ситуація на Покровському і Курахівському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля. 

Протягом дня, 16 листопада, російські загарбники здійснили 50 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 91 вибух. 

Лекцію міністра закордонних справ Чехії Яна Ліпавського в університеті Лондона зірвали пропалестинські протестувальники саме тоді, коли він почав говорити про війну Росії в Україні.

Сьогодні 16 листопада, український письменник та поет, а зараз військовослужбовець Сергій Жадан провів літературні читання на підтримку українських енергетиків, які вже третій рік протистоять російському терору по енергетичній інфраструктурі.