Казку Оксани Шамрай без її відома розмістили у шкільному підручнику: вона звернулась до МОН

Джерело: Букви
Казку дитячої письменниці Оксани Шамрай без її відома надрукували у шкільному підручнику, через що українська казкарка звернулася до авторів підручника та Міністерства освіти і науки України.
Відтак, нещодавно Оксана Шамрай випадково дізналася, що її казку “Джин”, розміщену у вільному доступі на сайті “Україномовні авторські казки”, надрукували у шкільному підручнику “Українська мова та читання”.
Підручник був виданий ще у 2021 році, і за цей час ніхто так і не повідомив Оксані Шамрай, що її казку взяли для розміщення у шкільному підручнику.

Скріншот

Скріншот
Зрештою Оксана Шамрай вирішила написати авторам підручника та Міністерству освіти і науки України, яке й рекомендувало підручник для вивчення у школах.
Відтак, видавництво “Підручники і посібники” відповіло Оксані Шамрай наступне:
“Доброго дня, п. Оксано! Відповідно до чинного законодавства про авторське право на час створення вказаного Вами нашого підручника, то з навчальною метою можна було використовувати всі доцільні на думку видавця та автора матеріали, вказавши при цьому ім‘я автора та джерело запозичення (вказано в кінці підручника). Дуже прикро, що ми не мали Ваших контактних даних.
Щиро дякуємо Вам за чудову казку.Разом з тим будемо раді ближчому знайомству і можливій співпраці. Запрошуємо Вас при нагоді до Тернополя. З повагою, Сергій Гап‘юк”.
Приблизно так само відповіло і Міністерства освіти і науки України, вони, на думку дитячої казкарки, запросили видавництво і видали таку саму відповідь.
Оксана Шамрай придбала цей підручник й переконалася, що на одній з останніх сторінок виписані всі джерела, які вони використали. З того сайту, де взяли її казку, загалом надруковано дев’ять казок.
Дитяча казкарка обурилася: “Видавництву прикро, що не мали контактів? Але у будь-якого сайта є контакти, просто їм так “хотілося” ті контакти отримати.. Виходить так, що люди, які хоча б щось залишали в інтернеті, випадково можуть дізнатися, що їх доробок десь надрукували, а можуть і не дізнатися…Може це і за законом, але це якось так дивно. Ну і підручник у вільному продажі, тобто видавництво отримує за це прибуток”.
Зокрема, українська письменниця поділилася враженнями від цієї ситуації й зазначила, що відчуває себе ошуканою.
“Враження у мене були дещо змішані. З одного боку, мені було приємно, що мою роботу надрукували, ще й у шкільному підручнику. З іншого боку, я почувала себе ошуканою. В мене взяли щось, що їм не належить і розпорядилися на свій розсуд. Я могла б взагалі ніколи не дізнатися про це, якби не абсолютна випадковість.
Раніше я чула про випадки нехтуванням авторським правом, коли люди беруть щось з інтернету – фото чи ілюстрації і навіть не розуміють, а що не так, мовляв, ну ви ж самі це розмістили у вільному доступі. Але, зазвичай, так роблять пересічні люди. А тут видавництво спокійно бере і видає підручник, продає його, а державна інституція, як міносвіти, абсолютно це не заперечує, прикриваючись законом. Так не має бути. Ще не знаю, чи буду я щось робити далі, подумаю”, – пояснила українська казкарка Оксана Шамрай.
- На книжковому фестивалі KyivBookFest презентували роман “Таємна книга” – про залаштунки української розвідки.
- Видавництво RAINSHOUSE опублікувало книгу “Nотатки Крука” – збірник текстів, написаних головним ідеологом “Азова” Миколою Кравченком з позивним “Крук” в період з 2019 по 2022 роки.
Служба безпеки затримала агента ФСБ, який коригував ракетно-дронові удари РФ по Києву. Ним виявився 17-річний випускник однієї зі столичних шкіл, якого російські спецслужби завербували на Телеграм-каналах з пошуку “легких грошей”.
У пʼятницю, 4 липня, президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом. Лідери обговорили, зокрема, питання протиповітряної оборони та посилення захисту українського неба.
Поблизу Берліна перекинувся автобус компанії FlixBus, який їхав із Копенгагена до Відня. Він віз 54 пасажири, серед яких є й українці. Унаслідок аварії постраждала 31 людина, одна з них — у тяжкому стані.
Не тільки те, що ви їсте, а й коли саме – може мати серйозні наслідки для здоров’я. Останні дослідження вказують: вечеря після 19:00 – це не просто звичка, а потенційний шлях до діабету, ожиріння, поганого сну і навіть підвищеного ризику смерті.
Росія системно використовує заборонену хімічну зброю проти українських військових – про це заявили у Міноборони Нідерландів, посилаючись на розвіддані, зібрані спільно з Німеччиною.