ВООЗ платила по 250 доларів жертвам сексуального насильства у Конго

Джерело: AP News

За даними ЗМІ, жінки у Конго, які зазнали сексуального насильства та експлуатації з боку посадовців, отримали від організації одноразові виплати у сумі 250 доларів.

На початку 2023 року лікарка, яка керує у ВООЗ запобіганням сексуальному насильству, відвідала Конго, аби з’ясувати скандал щодо зґвалтування офіційними особами понад сотні жінок під час спалаху лихоманки Ебола.

За даними внутрішнього звіту ВООЗ, під час поїздки у березні цього року Гаї Гамхевейдж зустрілась із жінкою, яка зазнала жорсткого поводження. Після насильства вона народила дитину з вадою розвитку, якій необхідне спеціальне медичне лікування, тобто молода матір повинна тратити ще більше коштів в одній з найбідніших країн світу.

Щоб допомогти таким жертвам, ВООЗ виплатила кожній з них по 250 доларів. Загалом 104 жінки стверджують, що були зґвалтовані у Конго посадовцями, які прибули до країни, аби побороти Еболу.

За даними внутрішніх документів ВООЗ, сума у 250 доларів на одну жертву набагато менша, ніж одноденні розходи деяких посадовців ООН, які працюють у столиці Конго.

Сума у 250 доларів може покрити типові розходи на життя протягом 4-х місяців у країні, де, за даними ВООЗ, чимало мешканців виживають на суму менш ніж 2,15 долара на день.

Більш того, ці виплати жертви насильства не змогли отримати просто так. Аби отримати кошти, їм довелось пройти курси, де вони навчались розпочати “діяльність, яка приносить дохід”.

Чимало жертв насильства досі не отримали виплат. Згідно зі звітом ВООЗ від жовтня низку жертв, про яких достеменно відомо, “неможливо знайти”. Ще частина жінок, за даними ВООЗ, відмовились від виплат.

Загальна сума – 26 000 доларів – яку ВООЗ намагалась передати жертвам, це всього близько 1% від створеного ВООЗ “фонду допомоги постраждалим”, на рахунку якого 2 000 000 доларів, призначених саме для жертв сексуального насильства.

У коментарі ЗМІ жінки, які отримали виплати, розповіли, що 250 доларів – це маленька сума, і вони хочуть більше справедливості.

Паула Донован, керівниця компанії Code Blue, яка бореться з безкарністю сексуальних порушень в ООН, назвала такі виплати жертвам насилля “збоченими”.

“Для ООН немає нічого незвичного у тому, щоб давати людям стартовий капітал, аби вони покращили свої засоби існування, але поєднувати це з компенсацією за сексуальне насилля чи злочин, який призвів до народження дитини, немислимо”, – сказала вона.

Вимога до жінок пройти навчання для отримання коштів створює дискомфорт для жертв, які звертаються за допомогою, – додала Донован.

Дві жінки, які зустрілись з Гамхевейдж, розповіли їй, що найбільше вони бажали, аби винуватці були притягнуті до відповідальності, щоб більше вони не причинили шкоди іншим.

“Ми нічого не можемо зробити, щоб компенсувати (сексуальне насилля та експлуатацію – ред.)”, – сказала Гамхевейдж у коментарі AP.

У ВООЗ додали, що для визначення пакету допомоги жертвам вони беруть до уваги вартість продуктів у Конго та глобальні рекомендації про те, щоб не давати жертвам більше грошей, ніж це було б розумно для суспільства, аби не завдавати отримувачам ще більшої шкоди.

“Зрозуміло, що ми зробили недостатньо. Ми будемо прямо запитувати постраждалих, яка додаткова підтримка їм необхідна”, – сказала вона.

За словами Гамхевейдж, ВООЗ допомогла 17 жертвам покрити медичні витрати на дітей, які народились унаслідок сексуального насильства.

Щонайменше одна жінка, яка розповіла, що завагітніла внаслідок сексуальної експлуатації одним з лікарів ВООЗ, домовилась щодо компенсації, яку підтримали в агенстві. Жертві надали земельну ділянку та медичну допомогу. Більш того, лікар, який схиляв її до сексу, погодився виплачувати жінці 100 доларів щомісяця до народження дитини у межах угоди захисту репутації ВООЗ.

Водночас інші жінки, які були сексуально експлуатовані лікарями ВООЗ, заявили, що не отримали достатньої підтримки від організації.

34-річна Альфонсіна заявила, що її змусили зайнятись сексом із представником ВООЗ, взамін пообіцявши дати роботу. Вона також підтвердила, що отримала 250 доларів від ВООЗ, проте перед цим змушена була пройти курси випічки.

“На той час гроші допомогли, проте їх було недостатньо”, – додала Альфонсіна.

За її словами, згодом вона збанкрутіла і хотіла б отримати земельну ділянку і достатньо коштів, аби відкрити свою справу.

Для співробітника ВООЗ, який приїжджає працювати у Конго, виділяють від 144 до 480 доларів щоденно. До прикладу, Гамхевейдж отримала 743 долари на три дні візиту до Конго (241 долар за день).

Документи свідчать, що розходи на персонал становлять понад половину з 1 500 000 доларів, які ВООЗ виділила на профілактику сексуальних домагань у Конго у 2022-2023 роках. Загальний бюджет офісу ВООЗ у Конго становить близько 174 мільйонів доларів, а його найбільшим спонсором є Фонд Білла та Мелінди Гейтс.

ВООЗ продовжує боротися за притягнення до відповідальності винних у сексуальному насильстві та експлуатації в Конго. Комісія за дорученням ВООЗ виявила щонайменше 83 злочинців під час боротьби з лихоманкою Ебола, включаючи щонайменше 21 співробітника ВООЗ. Наймолодшій відомій жертві було 13 років.

Після багатьох років тиску з боку влади Конго, у внутрішніх документах ВООЗ зазначається, що вона надала їм інформацію про 16 ймовірних причетних до сексуального насильства та експлуатації, які були пов’язані з ВООЗ під час спалаху лихоманки Ебола.

Але ВООЗ не зробила достатньо, щоб дисциплінувати своїх людей, сказала інша жертва, яка розповіла, що її примушували до сексу зі співробітником, щоб отримати роботу. Вона теж отримала 250 доларів від ВООЗ після проходження курсу випічки.

“Вони пообіцяли нам докази, що подбали про це, але жодних подальших заходів не було”, – сказала вона.

Своєю чергою, у ВООЗ повідомили, що у 2021 році звільнили 5 працівників через сексуальні правопорушення.

24-річна Аудіа розповіла AP, що завагітніла, коли представник ВООЗ змусив її займатися сексом, щоб отримати роботу під час спалаху. Зараз у неї є п’ятирічна донька, і вона отримала “справді недостатні” 250 доларів від ВООЗ після того, як пройшла курси з шиття та випічки.

Вона схвильована тим, що може відбутися у випадку нової кризи у сфері охорони здоров’я, де місцеві жителі значною мірою залежать саме від допомоги світових організацій.

Під час Саміту щодо майбутнього Нової Каледонії було підписано проект угоди, згідно з якою Франція закріпить у конституції новий статус архіпелагу, визнавши державою у своєму складі.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.

14 липня Кабінет Міністрів підготував оновлення державної підтримки населення та має затвердити оновлені виплати при народженні дитини, а також підтримку у перші роки її життя. Про це заявив президент Володимир Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем.

13 липня італійський тенісист Яннік Сіннер здобув перемогу на Вімблдоні-2025, третьому у сезоні турніру серії Grand Slam.

Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні.