28 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
28 листопада відзначають Всесвітній день милосердя. Християни цього дня вшановують святого Стефана.
Всесвітній день милосердя: найбільш популярна ця подія в Індії, де вона вказує на неминущі цінності ахімси (ненасильства) та співчуття. Вперше день розробив і втілив в життя індійський поет Прітіш Нанді, який також був журналістом та активістом. Він придумав платформу, яка надихне кожного замислитися над цінностями життя.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Албанія – День Прапора
- Мавританія – День Незалежності
- Східний Тимор – День Незалежності
- Україна – День працівника системи фінансового моніторингу
Цього дня у світі:
- 1414 — Арешт богемського реформатора Яна Гуса.
- 1520 — Перший європеєць Фернан Магеллан проплив із Атлантичного океану в Тихий.
- 1561 — Оголошено про саморозпуск Ливонського лицарського ордену, землі якого перейшли до Королівства Польського та Великого князівства Литовського
- 1654 — Почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша (на Поділлі) від військ Речі Посполитої (30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею; цей епізод описаний М. Старицьким у повісті “Оборона Буші”).
- 1917 — Рада народних комісарів Російської Радянської Республіки направив послам Великої Британії, Французької республіки, США та низці інших країн ноту з пропозицією про оголошення перемир’я на всіх фронтах і початку переговорів про мир. Не отримавши відповіді, більшовики оголосили про підготовку до сепаратних мирних переговорів з Німецькою імперією.
- 1918 — Естонія зазнала військової агресії з боку Російської СФРР, почалась Визвольна війна естонського народу (1918–1920).
- 1921 — Всеукраїнський центральний виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання Української СРР до міжнародної конвенції Червоного Хреста.
- 1928 — В Одеській окрузі створено першу в СРСР машино-тракторну станцію (МТС) ім. Шевченка- Березівський район.
- 1943 — У Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох держав антигітлерівської коаліції — Й.Сталіна (СРСР), Ф. Рузвельта (США) і Вінстона Черчілля (Велика Британія).
- 1970 — італійська ліво-терористична організація “Червоні бригади” провела свою першу операцію — серію вибухів на заводі “Pirelli”.
- 1974 — У нью-йоркському концертному залі “Медісон Сквер Гарден” ексбітл Джон Леннон виступив зі сцени востаннє.
- 1983 — Вперше за історію американських космічних польотів у складі американського екіпажу був іноземний громадянин — західнонімецький фізик Ульф Мербольд (був на борту космічного корабля “Спейс Шаттл-9 Колумбія-6”)
- 1989 — Рада Міністрів СРСР утворила державну комісію з питань кримськотатарського народу
- 1994 — Перша спроба окупаційних федеральних сил Росії штурмувати столицю Чеченської Республіки Ічкерія — місто Грозний під час Першої російсько-чеченської війни.
- 2000 — Початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л. Кучми стосовно вбивства Георгія Гонгадзе
- 2004 — У м. Сєвєродонецьку Луганської області відбувся “Всеукраїнський з’їзд народних депутатів”. У ньому взяли участь переважно представники Партії регіонів східних та південних областей України, прем’єр-міністр України В. Янукович та мер Москви Ю. Лужков. “Ідеї, які висловили керівники місцевих органів державної влади, не відповідають ні Конституції, ні українському законодавству” — прокоментував ці події Президент Л. Кучма.
- 2006 — Верховна Рада України, визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.
- 2007 — крокодила Годзіллу, який у травні втік у Маріуполі з пересувного зоопарку і якого протягом пів року марно шукали працівники МНС, спіймали робітники у відстійнику Маріупольської ТЕЦ. 30 листопада Годзілла помер у пожежній частині, де його тримали до прибуття господаря. У місті йому збудовано пам’ятник.
- 2008 — за рішенням Черкаського міськвиконкому демонтовано пам’ятник В. Леніну на центральній площі міста. 2 серпня 2012 Київський апеляційний суд зобов’язав Черкаську міську раду відновити пам’ятник “на попередньому місці та в попередньому стані”.
- 2013 – Було створено народний рух Правого Сектору.
Яке сьогодні церковне свято:
28 листопада в церковному календарі – день пам’яті святого Стефана. Народився він 750 року у Константинополі у родині благочестивих вірян. Згідно з легендою його мама дуже хотіла сина, тому кожного дня молилася Богу, щоб той подарував їй немовля. Коли так і сталося, то батьки вирішили віддати Стефана до старця до пустелі, щоб він там вивчав Слово Боже.
Коли старець помер від старості, Стефан продовжив його справу і відзначився чималою кількістю подвигів. До нього йшли люди звідусіль. Скоро в пустелі виросла обитель. Але почалися сильні гоніння за християнами. Стефан намагався всіма силами підтримати вірян. Та і його згодом кинули до в’язниці. Стефана намагалися змусити зректися Господа, однак він відмовився. Тоді ідолопоклонники заслали його на острів, куди за ним попрямувало багато сподвижників. Побудував там монастир і помер у поважному віці.
Прикмети:
- Гуси постійно ляскають крилами — чекайте на потепління
- Верещить порося — до холодів
- Швидко гасне пічна зола — прийде тепло
- Уночі випав сніг — він буде довго лежати, якщо ж випав вдень — скоро розтане
- Холодний і сухий день — до спекотного літа
- Зоря багряного кольору — чекайте на сильний вітер
Традиції:
- Цього дня можна піти до храму. Святого мученика Стефана просять про заступництво, позбавлення від недуг, допомоги у важкий життєвий період.
- У народі вважається, що цього дня слід прислухатися до порад старших – вони допоможуть розв’язати складні завдання.
Іменини сьогодні святкують:
Олексій, Григорій, Данило, Костянтин, Сергій, Тимофій, Федір.
- За даними синоптиків у вівторок, 28 листопада, у більшості областей хмарно з проясненням та без опадів.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 27 листопада.
Кабінет міністрів розширив перелік українців, які можуть отримати бронювання від мобілізації. До нього додали священників.
На Херсонщині окупанти тричі атакували будинок у селі Саблуківка за допомогою безпілотників. Місцеві жителі не постраждали.
На війні, яку розв’язала Росія, загинув журналіст і військовослужбовець Андрій Андросович.
Генеральний секретар Альянсу Марк Рютте НАТО заявив, що Альянс збільшить свою військову присутність у Балтійському морі після пошкодження підводного електрокабелю між Естонією і Фінляндією.
У Генеральному штабі поінформували про ситуацію на фронті станом на 16:00 27 грудня. Загалом, від початку доби відбулося 100 бойових зіткнень, 34 з них — на Покровському напрямку.