Польський інститут національної пам’яті не вважає операцію «Вісла» злочином: справу закрито

Джерело: польські ЗМІ

Слідчий відділ Польського інституту національної пам’яті заявив про припинення розслідування примусового переселення українців у 1947 році в межах операції “Вісла”.

“Висновки слідства вказують на те, що евакуація осіб української, лемківської та польської національностей була превентивно-захисною, а не репресивною. Переселення було здійснене внаслідок масових убивств, вчинених проти місцевого населення підрозділами ОУН та Української повстанської армії (УПА)”, – прокоментував прокурор Ряшева Артур Грабовський.

Так, у висновках розслідування йдеться, що метою переселення “було не переслідування якоїсь національної групи, а тим більше її знищення”. При цьому в прокуратурі стверджують, що евакуацію “було організовано та проведено гуманно”, переселенцям нібито дозволили забрати з собою більшу частину рухомого майна та тварин.

Водночас, за даними прокуратури, армія сприяла переселенню, зокрема допомогла транспортом. Також зазначається, що українців нібито забезпечили харчуванням, медикаментами та медичною допомогою. Умови життя на новому місці поселення, як мовиться в заяві, були кращими, ніж на виїзних місцях.

Своєю чергою, історик та нардеп Володимир В’ятрович зауважив, що одним із головних завдань інститутів національної памʼяті, які постали на теренах Східної Європи, було дослідження і засудження злочинів комуністичних режимів.

“Саме тому Польський інститут національної пам’яті займався справою акції “Вісла”. Але вчора прокурор цієї інституції закрив цю справу, назвавши примусову депортацію українців не репресивною, а захисною. Це ганебне виправдання одного з найбільших злочинів польського комуністичного режиму. Між іншим, засудженого польським сенатом відразу після падіння комунізму”, – написав він.

ДОВІДКОВО. Операція “Вісла” – етнічна чистка, здійснена протягом квітня-липня 1947 року за рішенням партійного і державного керівництва СРСР, ПНР та ЧСР. Полягала у примусовій, з використанням військ (СРСР, Польської республіки, ЧСР), депортації українців з їхніх етнічних територій, – Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини, – на території у західній та північній частині польської держави, що до 1945 року належали Німеччині, так звані “Повернені Землі”, з метою асиміляції українського населення під маніпулятивним приводом обмеження підтримки українського підпілля місцевим населенням.

Було насильно переселено 482 000 осіб, ув’язнено в концтаборі “Явожно” 3936 осіб (з них: 823 жінки, 27 священників; унаслідок катувань загинуло близько 200 бранців), убито 655 осіб, заарештовано 2800 членів українського руху ОУН і УПА на Закерзонні.

З квітня до липня 1947 року оперативна група “Вісла” провела 357 бойових акцій, вбила 1509 українських повстанців, знищила 1178 бункерів і криївок.

Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні. 

В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.

У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).

На Херсонщині зібрали перші 500 т кавунів попри систематичні дронові атаки росіян.

Міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив, що Світовий банк скерує місту більш як 33 мільйони доларів на розвиток енергетичної інфраструктури на тлі регулярних російських обстрілів.