5 грудня – річниця Будапештського меморандуму: підписання та недотримання зобов’язань

Джерело: Букви
29 років тому, 5 грудня, США, Велика Британія та Росія у Будапешті (Угорщина) підписали меморандум про надання Україні гарантій безпеки з боку ядерних держав в обмін на відмову України від ядерної зброї.
Міжнародна угода, підписана 5 грудня 1994 року, гарантувала Україні неподільність її територіальної цілісності та політичної незалежності, а також відмову від застосування сили чи погроз силою проти неї.
Передумови підписання Будапештського меморандуму
Після розпаду СРСР Україна стала незалежною державою, яка отримала значний ядерний арсенал.
Спочатку Україна планувала зберегти ядерну зброю, але під тиском з боку країн-членів НАТО вона погодилася відмовитися від неї. У 1994 році Україна підписала Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, в рамках якого зобов’язалася знищити весь свій ядерний арсенал протягом семи років.
В обмін на відмову від ядерної зброї Україна отримала гарантії безпеки від Росії, Великої Британії та США, оформлені у вигляді Будапештського меморандуму.
Порушення Будапештського меморандуму
Попри це, у 2003-му Росія вперше порушила цей меморандум своїми діями на острові Тузла. Острів Тузла розташований у Керченській протоці між Україною та Росією. У 2003 році Росія почала будувати дамбу на острові, що загрожувало перешкодити судноплавству до українських портів. Україна засудила ці дії Росії як порушення Будапештського меморандуму та звернулася до ООН з проханням вжити заходів для вирішення цього питання.
ООН створила міжнародну комісію, яка повинна була розслідувати ситуацію. Комісія дійшла висновку, що Росія порушила Будапештський меморандум та її дії є незаконними.
У відповідь на рішення комісії ООН Росія погодилася припинити будівництво дамби, однак не вибачилася за свої дії і не виплатила жодних компенсацій Україні.
Пізніше, у 2014 році Росія знову порушила зобов’язання й незаконно окупувала Крим та розпочала війну на Донбасі.
24 лютого 2022 року РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну й надалі погрожує світу ядерною зброєю.
- 21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, встановлений на честь Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.
- У Києві на Майдані Незалежності відбулась реконструкція мирної акції “Революція на граніті” від Української студентської ліги – з нагоди 33-ї річниці протестів.
8 липня під час засідання кабінету міністрів президент США Дональд Трамп різко розкритикував главу РФ Володимира Путіна, звинувативши російського лідера у нісенітницях під час офіційних переговорів. За словами глави Білого дому, господар Кремля завжди здається “дуже милим”, проте його слова не мають жодного значення.
Суд у Великій Британії встановив, що Росія вербувала злочинців для терактів через соцмережі.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не знає, хто розпорядився зупинити постачання озброєння Україні.
Президент Ліги американських працівників і головний політичний радник організації Catholic Vote, колишній старший радником Дональда Трампа (2016, 2020) та Джей Ді Венса (2022), політичний коментатор на Fox News і CNN Стів Кортес заявив, що корупційна репутація голови Офісу президента Андрія Єрмака відверто шкодить довірі до української влади у США.
Співробітник Державного космічного агентства України отримав 15 років тюрми з конфіскацією майна за співпрацю з ФСБ. Російська розвідка задіяла його дружину з Ростова-на-Дону, щоб завербувати посадовця й отримати доступ до секретної інформації у галузі оборонної промисловості.