6 грудня – День Збройних сил України

Джерело: Букви
6 грудня в Україні – День Збройних сил України.
День ЗСУ було встановлено постановою ВРУ 1993 року. Відзначається щорічно 6 грудня — в день ухвалення 1991 року закону України “Про Збройні сили України”.
Свято збігається з початком Першого Зимового Походу армії УНР.
До російсько-української війни у цей день відбувалась урочиста церемонія покладання квітів до могили Невідомого солдата, відбувалися урочисті збори, церемонії вручення державних нагород, святкові концерти, а також феєрверки у містах розташування керівних центрів українського війська.
Особливим День ЗСУ став з 2014 року, коли почалась російсько-українська війна і воїни України стали на захист держави.
Згідно з Конституцією, армія обороняє країну, її територіальну цілісність, суверенітет та недоторканість.
У ЗСУ є три основні види військ – Сухопутні, Повітряні сили та Військово-морські сили. Є також окремі роди військ, зокрема Десантно-штурмові, Війська зв’язку та кібербезпеки, Сили спецоперацій, Сили територіальної оборони, Медичні сили, Сили підтримки й Сили логістики.
Кожен має свій професійний святковий день, проте 6 грудня об’єднує всіх військовослужбовців України.
Наймолодший рід сил сучасних ЗСУ — це Сили територіальної оборони, створені відповідно до закону “Про основи національного спротиву”, який набув чинності 1 січня 2022 року.
У законі мовиться, що у мирний час у складі територіальної оборони (ТрО) служитимуть 10 000 військових, а під час особливого періоду – понад 130 000 військових.
З 24 лютого 2022 року, коли розпочалось повномасштабне вторгнення, до лав ТрО доєднались тисячі українців, які обороняли Батьківщину від окупантів на Київщині, Чернігівщині, Сумщині.
Разом з бійцями інших видів і родів військ сили ТрО обороняли Маріуполь. Брали участь у контрнаступі на Харківщині. Тримають оборону Миколаєва й Запоріжжя, звільняють Донбас та Херсонщину.
У лавах ЗСУ, станом на 28 листопада, служать майже 60 000 жінок, що є найвищим показником серед війск країн-членів НАТО. Безпосередньо у бойових діях беруть участь близько 5 000 захисниць.
З 2017-го українські захисниці отримали доступ до майже всіх бойових та офіцерських посад. Парамедикині, артилеристки, снайперки, розвідниці, командирки рот і взводів виконують військовий обовʼязок на передовій і в тилу нарівні з чоловіками.
Після 24 лютого 2022 року, за результатами різноманітних соцопитувань, рівень довіри українців до ЗСУ – понад 90%.
У світовому рейтингу за версією Global Fire Power, Збройні сили України нині на 15 місці серед найпотужніших армій світу. За останній рік Україна піднялася в ньому на сім позицій.
- 6 грудня 2023 року – 651 день повномасштабного російського вторгнення. За цей час захисники та захисниці України знищили понад 300 000 тисяч російських окупантів та тисячі одиниць ворожої техніки.
Україна адаптувала свої стратегії та озброєння у повномасштабній війні проти Росії й тепер сподівається на розширення використання безпілотників власного виробництва, попри те, що американська зброя залишається критично важливою.
Кажани — маловивчені й водночас надзвичайно важливі для екосистеми тварини. Їх часто бояться, не розуміють, або просто не помічають. Але саме вони щоночі захищають нас від комах-шкідників та слугують біоіндикаторами змін у довкіллі. В Україні ці створіння дедалі частіше стають жертвами людської необізнаності, кліматичних змін та війни.
За оцінками аналітиків, в 2024 році спірні сірі зони на фронті становили від 500 метрів до двох кілометрів у глибину, утім, завдяки застосуванню дронів вони розширились до п’яти-семи кілометрів у деяких районах.
У Генштабі повідомили про завершення другого етапу проєкту з психологічної реабілітації та відновлення боєздатності військовослужбовців Сил оборони України за підтримки НАТО.
Підходячи до межі перших 100 днів другого президентського терміну, Трамп стикається зі зростаючим невдоволенням його амбітною та суперечливою політикою. Його рейтинг підтримки знижується, а основні ініціативи не знаходять схвалення більшості громадян. Багато хто також вважає, що адміністрація намагається уникнути виконання рішень федеральних судів.